jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۱۷۵۸۸   ۲۹ آبان ۱۳۹۲  |  ۱۸:۳۸

استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل قدمت تاریخی آن، دارای میراث‌های تاریخی و فرهنگی متعددی است که بخشی از آن در قبرستان‌های تاریخی و باستانی ـ که در گوشه و کنار این استان پراکنده است ـ‌ مشاهده می‌شود؛ از گورستان باستانی «لما» در شهرستان دنا گرفته تا استودان‌های شهرستان بهمئی و گورستان‌های مربوط به دوران اشکانیان و صفویان که تنها بخشی از میراث تاریخی این استان کهن است.

گذشته از گورستان‌های تاریخی که در بیشتر موارد گمنام بوده، کمتر کسی از وجود آنها در این استان با خبر است، قبرستان‌های تاریخی سده‌ها و دهه‌های اخیر نیز مورد بی‌مهری و کم‌توجهی قرار گرفته‌است و در سایه همین بی‌توجهی‌ها هر روز آماج تخریب و تاراج قرار می‌گیرد.

یک پژوهشگر تاریخی در این‌ باره به فارس گفت: نگاره‌های قبری و حکاکی‌های قبرستان‌های موجود در نقاط مختلف کهگیلویه و بویراحمد علاوه بر ماهیت تاریخی، گویای شرایط اجتماعی، نظامی‌، فرهنگی و اقتصادی زمان‌های مختلف است.

فریدون داوری با اشاره به این‌که بعد از اسلام، گورستان‌ها بیشتر اطراف امام‌زادگان توسعه می‌یافت، افزود: تصویرگری‌ روی سنگ‌ قبرهای بسته به جایگاه اجتماعی، جنسیت و شغل افراد متفاوت بوده است.

داوری تصریح کرد: برای مثال نقش خورشید روی سنگ‌قبرها نشانی از دینداری فرد متوفی و تصویر سوارکار، نشان‌دهنده دلاوری و جوانی بود. همچنین روی قبر مسلمانان و بخصوص سادات از نام ائمه اطهار(ع) استفاده می‌کردند و استفاده از آیات قرآن روی قبور نشان‌دهنده افراد عالم و روحانی بود.

اتفاقی که در سال‌های اخیر به چشم می‌خورد، تخریب قبرستان‌های تاریخی و سنگ‌قبرهای با قدمت زیاد ازسوی برخی دستگاه‌های دولتی است؛ تخریبی که به دلیل توسعه حرم امامزادگان و به بهای حذف بخشی از میراث تاریخی و معنوی این دیار صورت می‌گیرد و کسی هم در این زمینه پاسخگو نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر