jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۸۰۷۴۷   ۲۴ خرداد ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۸

روند رو به رشد آمار مربوط به زایمان سزارین در کشور همچنان از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های حوزه سلامت زنان است. بر اساس آمار‌های اعلام شده از سوی رئیس پژوهشکده سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشکی تهران،46 درصد زایمان‌ها در کشور به صورت سزارین انجام می‌شود که از این میزان 36 درصد در روستاها و 56 درصد در شهرها اتفاق می‌افتد، این در حالی است که بالاترین آمار سزارین در دنیا 20 درصد است و سازمان جهانی بهداشت به طور استاندارد، 5 تا 15 درصد زایمان‌ها را در هر جامعه‌ای سزارین اعلام می‌کند.

دکتر محمد اسماعیل مطلق، مدیرکل سلامت خانواده جمعیت نوجوانان و جوانان و مدارس وزارت بهداشت، متخصصان زنان را مهم‌ترین عامل ترویج زایمان‌های سزارین در کشور می‌داند و می‌گوید: «متاسفانه بسیاری از متخصصان زنان و زایمان، به دلیل پایین بودن تعرفه‌های زایمان‌ طبیعی نسبت به زایمان سزارین، خانواده‌ها را به سمت زایمان سزارین هدایت می‌کنند.»

البته شاید این نکته تنها یک روی سکه است و وقتی پای حرف‌ها و درد دل‌های ماما‌ها یا متخصصان زنان و زایمان بنشینیم، هزاران حرف ناگفته‌ای چون پایین بودن میزان تعرفه زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین و درخواست‌های مصرانه خود بیماران برای انجام زایمان سزارین به دلیل رفع ترس و استرس‌های زایمان طبیعی و... را از مهم‌ترین عوامل رشد سزارین در کشور بدانند.

البته وقتی به بعد فرهنگی زایمان‌های سزارین نگاه می‌کنیم، بسیاری از زنان جامعه تحت تاثیر فرهنگ غلط رسانه‌ها و نوع نگرش آنها، بیمارستان‌های خصوصی را که 90 درصد زایمان‌های ناشی از سزارین در این مراکز اتفاق می‌افتد بر بیمارستان‌های دولتی ترجیح می‌دهند، غافل از این‌که ناآگاهی در مورد عوارض روانی، جسمانی و مادی ناشی از این نوع زایمان‌ها مانند عفونت، آبسه، خونریزی، عوارض بیهوشی، مشکلات تنفسی نوزادان، مشکلات شیردهی مادران ناشی ازاین نوع زایمان‌ها، مدت زمان طولانی بستری در زایمان‌های سزارین نسبت به زایمان‌های طبیعی می‌تواند حتی بر نوع و کیفیت زندگی نوزادان در آینده تاثیر بگذارد.

برخی کارشناسان امیدوارند وزارت بهداشت با تخصیص تعرفه‌های مناسب در مورد زایمان طبیعی، آموزش مناسب زایمان‌های فیزیولوژیک و آگاه‌سازی خانواده‌ها در مورد فواید زایمان طبیعی، از روند این عارضه که سلامت خانواده‌ها و مادران را تهدید می‌کند، در حد استانداردهای جهانی کاهش دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر