jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۹۹۶۴   ۱۳ مرداد ۱۴۰۰  |  ۰۸:۰۸

اولین تصویر سه بعدی با کیفیت بالا از مغز میمون در جهان منتشر شد. این  اسکن فوق العاده دقیق می تواند راه را برای درمان بیماری های انسانی مانند پارکینسون هموار کند.

به گزارش جام جم آنلاین ، نقشه ای دقیق از مغز میمون متعلق به گونه ماکاک با استفاده از تکنیک های تصویربرداری فلورسنت توسط تیمی از آکادمی علوم چین در پکن تهیه شد.

این تیم از یک تکنیک جدید برای نشان دادن چگونگی سازماندهی و اتصال سلول های عصبی درون مغز میمون با وضوح میکرون استفاده کرد.         

به گفته محققان ، مغز انسان تقریباً صد میلیارد سلول عصبی با اتصالات ظریف و پیچیده را شامل می شود. این یعنی 17 برابر بزرگ تر از مغز میمون ماکاک. با وجود این تفاوت قابل توجه، مقایسه بین دو مغز امکان پذیر است.

تا کنون  مغز موش بزرگترین برنامه برای نقشه برداری بود و برای ایجاد یک تصویر سه بعدی کامل از مغز موش چند روز زمان صرف شد.

اما تکنیک های جدید امکان حرکت به سمت مغز میمون را فراهم کرد که حجم آن حدود 200 برابر بزرگتر از مغز موش است.  

این تیم  از جمله محققان دانشگاه ژجیانگ ، می گویند که داشتن چنین نقشه مفصلی از مغز نخستی به درک بیماری های انسان کمک می کند. تکنیک جدید تصویربرداری به تیم اجازه می دهد تا هر نورون و فیبر مغز میمون را با جزئیات بیشتر از آنچه قبلاً امکان پذیر بود ترسیم کند و این موضوع راه درمان بیماری پارکینسون را شاید هموار کند.

آنها توانستند تا سطح یک میکرون را بررسی کنند و مغزهای مغز را به طور معمول 100 میکرون در سطحی از جزئیات مشاهده کنند که قبلاً در مغز پستانداران مشاهده نشده بود.

پیش بینی می شود که با ترکیب داده های تصویربرداری بزرگ با تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی ، این تکنیک ممکن است به درک ساختار سه بعدی خوب مغز و بدن و همچنین نحوه تغییر آنها در شرایط مختلف بیماری کمک کند.

دوان شومین ، نویسنده این مطالعه گفت: "امیدوارم این فناوری برای کاربردهای وسیع تر و بزرگتر بهبود یابد تا بتواند نقش مهمی در ترسیم و درک نخستی ها و در نهایت مغز انسان داشته باشد."

درمان پارکینسون هم اکنون در جهان بسیار اهمیت دارد.

میلیون ها نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند.

پارکینسون باعث سفتی عضلات ، کندی حرکت ، لرزش ، اختلال در خواب ، خستگی مزمن و اختلال در کیفیت زندگی می شود و همچنین می تواند منجر به ناتوانی شدید شود.

این یک بیماری عصبی پیشرونده است که سلولهای قسمتی از مغز که حرکت را کنترل می کند از بین می برد.

دوپامین افراد مبتلا کاهش یافته است زیرا سلول های عصبی سازنده آن مرده اند.

در حال حاضر هیچ درمانی و راهی برای متوقف کردن پیشرفت بیماری وجود ندارد ، اما صدها آزمایش علمی در حال انجام است تا روند این بیماری مورد بررسی دقیق تر قرار بگیرد.

این بیماری جان محمد علی اسطوره بوکس را در سال 2016 گرفت.

انتشار نخستین تصاویر سه بُعدی از مغز میمون برای درمان پارکینسون(عکس)

 

انتشار نخستین تصاویر سه بُعدی از مغز میمون برای درمان پارکینسون(عکس)

 

انتشار نخستین تصاویر سه بُعدی از مغز میمون برای درمان پارکینسون(عکس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها