jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۱۵۳۴۳   ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۰۹:۱۹

کریس مورفی ابراز امیدواری کرد آمریکا پس از احیای برجام بتواند با ایران درباره نقشی که می‌تواند در تحولات یمن داشته باشد مستقیما گفت‌وگو کند.

به گزارش جام جم آنلاین، کریس مورفی، سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی در مجلس سنای آمریکا در نشستی مجازی گفت: «توافق هسته‌ ای با ایران در اواخر ریاست جمهوری باراک اوباما منعقد شد. منطقی بود که تحریم‌های اضافی علیه ایران بلافاصله بعد از توافق، موقتاً متوقف شوند.»

سناتور آمریکایی افزود: «ایده بعدی این بود که در سال ۲۰۱۷ یا ۲۰۱۸ از ائتلاف ایجاد شده میان چین، روسیه، اروپا و آمریکا برای رسیدگی به برنامه موشک‌ های بالستیک ایران استفاده شود، اما دونالد ترامپ آن را دور انداخت و موجب شد چین و روسیه و اروپا به طور موثری همچنان با ایران همکاری کنند تا تحریم‌ ها را دور بزنند.»

کریس مورفی مدعی شد: «از آن‌جا که آمریکا و متحدانش توانسته‌اند ایران را پای میز مذاکره بیاورند تا درباره برنامه هسته‌ ای تحریم‌ها مذاکره شود، فکر می‌کنم ایران حمایت از گرو های نیابتی خود را رها خواهد کرد و برنامه موشک‌ های بالستیک خود را تغییر خواهد داد.»


کریس مورفی با اعلام اینکه «آمریکا باید سطح فروش تسلیحات به کشور‌های حاشیه خلیج (فارس) را کاهش دهد تا بتواند موافقت ایرانی‌ها درخصوص کاهش سرعت برنامه تسلیحاتی خودشان را جلب کند»، افزود: «ایرانی‌ها بیشترین تأثیر را بر یمنی‌ها دارند، اما این رابطه به شکل فرماندهی و کنترل نیست؛ بنابراین گنجاندن این مسائل در مذاکرات هسته‌ ای بسیار دشوار است.»

کریس مورفی مدعی شد: «مزایای بازگشت به برجام بسیار بیشتر از مزایای خیالی حفظ بسیاری از تحریم‌های غیراقتصادی دوره ترامپ است. اگر چنین تحریم‌هایی نیز رفع شوند، برخی کشور‌های منطقه اعتراض می‌کنند.»

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اعلام کرد: «ما از مشکل عدم پایداری سیاست خارجی آمریکا در قبال خاورمیانه و حتی جهان رنج می‌بریم.»

سناتور آمریکایی با ابراز امیدواری برای حل مسئله یمن گفت: «شکی نیست که سعودی‌ها موضع خود را تغییر داده‌اند و بر اساس سیاست‌های دولت بایدن مایل به مذاکره هستند.»

کریس مورفی ادامه داد: «تصمیم ما برای خاتمه دادن به حمایت تهاجمی از سعودی‌ها تأثیراتی عملی را به‌دنبال داشته است. ما معتقدیم آن‌ها باید دسترسی به فرودگاه صنعا را فراهم کنند که شرط حوثی‌ها برای خاتمه دادن به حملات علیه مأرب است. ما اهرمی علیه حوثی‌ها نداریم.»

رئیس کمیته روابط خارجی در مجلس سنای آمریکا گفت: «این امید را دارم که پس از بازگشت به برجام بتوانیم با ایرانی‌ها درباره نقشی که می‌توانند در یمن داشته باشند وارد گفت‌وگوی مستقیم شویم. باید با عمانی‌ها، ایرانی‌ها یا شاید حتی قطری‌ها وارد مذاکره شویم.»

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها