jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۰۲۳۸   ۱۸ دی ۱۳۹۹  |  ۲۰:۰۱

محققان دریافتند در افراد مسن مبتلا به دیابت نوع۱، آسیب به شبکیه چشم می تواند با مشکلات حافظه و سایر مشکلات شناختی مرتبط باشد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، با افزایش سن، افراد دیابتی بیشتر از افراد بدون دیابت به بیماری آلزایمر و سایر اختلالات شناختی مبتلا می‌شوند.
 
محققان اکنون دریافته اند که تصویربرداری منظم چشم می‌تواند تغییرات در شبکیه را که ممکن است با اختلالات شناختی در افراد مسن مبتلا به دیابت نوع ۱ مرتبط باشد، شناسایی کند. این نتایج ممکن است روشی نسبتاً آسان برای تشخیص زودهنگام زوال شناختی در این گروه جمعیتی باشد.
 
«جرج کینگ»، سرپرست تیم تحیق از مرکز دیابت جوزلین آمریکا، در این باره می‌گوید: «ما می‌دانستیم که وجود تغییرات سلولی در شبکیه ممکن است بازتاب تغییراتی در مغز باشد، از اینرو به بررسی این موضوع پرداختیم که آیا تکنیک‌های تصویربرداری که آن تغییرات را در شبکیه نشان می‌دهند، می‌توانند بازتاب دهنده تغییرات عملکرد شناختی مغز باشند.»
 
در این مطالعه ۱۲۹ شرکت کننده که ۵۰ سال یا بیشتر مبتلا به دیابت نوع ۱ بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. این داوطلبان مجموعه‌ای از آزمون‌های شناختی شامل سنجش عملکرد حافظه و همچنین سرعت روانی-حرکتی (ارزیابی زمان لازم برای مرتب کردن اشیا از طریق دست) را انجام دادند.
 
محققان به ارتباط بسیار قوی بین عملکرد در وظایف حافظه و تغییرات ساختاری در شبکه‌های عروق خونی در شبکیه چشم پی بردند.
 
درحالیکه این نتایج باید در تحقیقات کلینیکی بزرگ‌تر تأیید شود، اما به نظر می‌رسد معاینات منظم چشم تغییرات شناختی را در افراد دیابتی مشخص می‌کند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

این روزها با شیب کمی شاهد افزایش ابتلا، مراجعه به بیمارستان‌ها و نیز مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا در بازه سنی ۵ تا ۱۷سال هستیم. افزایش ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا می‌تواند به‌خاطر ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور باشد.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش