jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۶۰۷۱۶۷ ۲۵ مهر ۱۳۹۲  |  ۰۹:۳۲

در چند هفته اخیر، وضع بازار دارویی کشور با آرامش نسبی روبه‌رو بوده است.اختصاص ارز دارو به برخی داروهای گرانقیمت و تسهیل در روند نفسگیر ترخیص دارو از گمرک، موجب شده است که کمبود و گرانی دارو در یک ماه اخیر تا حد زیادی فروکش کند، اما در مقابل هنوز این موج کاهش قیمت اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی به وسایل توانبخشی و تجهیزات ارتوپدی نرسیده است.

تجهیزات ارتوپدی در انتظار کاهش قیمت

با توجه به این‌که بسیاری از جمعیت هفت میلیونی معلولان ایران از وسایل کمک توانبخشی استفاده می‌کنند، تامین هزینه بالای تهیه این وسایل از توان مالی بسیاری از توان‌یابان خارج است و بیمه‌های درمانی مختلف هم در این زمینه دردی از معلولان دوا نمی‌کنند.

به طور مثال، گاه هزینه تهیه کفش طبی یا اندام مصنوعی برای یک شهروند معلول، چند میلیون تومان هزینه برمی‌دارد که پس از بحران ارزی نیز این قیمت‌ها با افزایش چندبرابری روبه‌رو شد، اما حالا که فرآیند اختصاص ارز به داروها و تجهیزات پزشکی از سر گرفته شده است، معلولان انتظار دارند که واردات وسایل کمک‌ توانبخشی هم از این ارزها بی‌نصیب نماند تا حداقل معلولان چوب گرانی ارز را نخورند.

در حوزه واردات وسایل ارتوپدی نیز همین وضع حکمفرماست و مصدومان حوادث مجبورند بدون اتکا به کمک بیمه‌ها، بیشتر هزینه تهیه تجهیزات ارتوپدی را از جیب پرداخت کنند.

دبیر علمی بیست و یکمین کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدی نیز با توجه به همین مشکل به ایسنا گفته است: مشکل بزرگ ما این است که بیمه‌ها یا وسایل ارتوپدی را پوشش نمی‌دهند یا این‌که قیمت‌ها و تعرفه‌های قدیم آن را لحاظ می‌کنند، حال باید پرسید تکلیف یک مفصل مصنوعی که پیش از این یک میلیون تومان قیمت داشت اما اکنون به هفت میلیون تومان رسیده است، چه می‌شود؟

به هر حال در شرایطی که حوزه درمان و توانبخشی همواره در زمره اولویت‌های نخست دولت‌های مختلف نبوده است، امید می‌رود که با رفع چنین مشکلاتی در دولت جدید، وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و بیمه‌ها با همکاری یکدیگر، چهره جدیدی از یک نظام سلامت توسعه یافته و فراگیر را به نمایش بگذارند.

امین جلالوند - گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

میان هیکل بود. با صورتی جدی و چشم‌هایی عمیق. صبح‌ها اصرار داشت حتما با اکسیمتر، اکسیژن خون را چک کنم و بعد هم افشانه ضدعفونی کننده را می‌گرفت و چندتا پیس می‌زد و می‌گفت روز خوبی داشته باشید.

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

ماه‌هاست ستاد ملی مقابله با كرونا مشغول آزمون و خطاست. این ستاد از همان هفته‌های اول شیوع بیماری طوری تصمیم گرفت و رفتار كرد كه گویی سرگرم خرید وقت است تا ببیند چه پیش می‌آید و كارها چگونه پیش می‌رود.

پیامبر زلالی

پیامبر زلالی

کلاس‌های دکتر تهرانی نسب را می‌رفتم به شوق این که بعدش فاصله کلاس که طبقه چهارم بود تا طبقه هم‌کف را حرف بزنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر