jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۰۹۰۰۴   ۲۴ مهر ۱۳۸۷  |  ۱۱:۰۱

چند سالی است براساس بخشنامه‌های دولتی، استخدام نیروهای متقاضی خدمت در ادارات و دوایر دولتی براساس مدرک تحصیلی و ارتباط آن با رشته استخدامی است.

یکی از نویسندگان تعریف می‌کرد برای استخدام 4 نفر در یکی از ادارات دولتی برای پست کارشناسی ادبی، 3 نفر از دارندگان مدرک ادبیات و یک دانش‌ آموخته رشته‌های فنی داوطلب شده بودند.

در این میان آن 3 کارشناس ادبیات اطلاعی از شعر و داستان معاصر نداشتند، اما مهندس جوان به اندازه همه آنها از ادبیات معاصر خوانده بود و اطلاع داشت.

این اتفاق، مساله تازه‌ای نیست و بسیاری از ما بارها دیده‌ایم دانش‌آموختگان رشته‌های ادبی و هنری را که حتی یک داستان کوتاه نخوانده‌اند؛ کلمه «مرهم» را با «ح» می‌نویسند و تعجب می‌کنند اگر بشنوند خاقانی و قاآنی همدوره نبوده‌اند.

این گونه کارشناسان  که از ادبیات تنها مدرک کارشناسی‌اش را دارند  براساس بخشنامه‌های دولتی باید کارشناسی اموری را به عهده بگیرند که از آنها هیچ اطلاعی ندارند و حتی نسبت به آموختن آنها نیز ابراز علاقه‌ای نمی‌کنند.

حقیقت این است که دانشکده‌های هنر و ادبیات در کشور ما بدون توجه به واقعیت‌های جامعه و نیاز اجتماع گسترش کمی یافته‌اند و از سوی دیگر کیفیت آموزش‌ها و خروجی حاصل از تحصیلات دانشگاهی بویژه در رشته‌های ادبیات، چندان امیدوارکننده نیست.

واقعیت این است که به دلیل برخی مسائل نظیر دغدغه معیشت یا پرستیژ اجتماعی گرایش به رشته‌های فنی و مهندسی و پزشکی بیش از رشته‌‌های علوم انسانی است و بسیاری از شاعران و نویسندگان کشور ما که به صورت حرفه‌ای به هنر و ادبیات مشغولند در دانشگاه رشته‌ای دیگر خوانده‌اند و از سوی دیگر بسیاری از کسانی که در دانشگاه رشته‌های علوم انسانی می‌خوانند، از بد حادثه آنجا به پناه آمده‌اند.

صدور این گونه بخشنامه‌ها که بدون توجه به واقعیت‌های جامعه و حوزه‌های فرهنگ و هنر و روابط خاص آن در کشور ما نوشته می‌شود، باعث می‌گردد در آینده‌ای نزدیک ادارات و موسسات دولتی  که در حوزه امور فرهنگی کار می‌کنند  از کارشناسانی پر شود که اطلاعاتی از هنر امروز ندارند و کسانی که در رشته‌های دیگر درس خوانده‌اند، اما از ادبیات و فرهنگ اطلاعات ذی‌قیمتی دارند، پشت خط بمانند.

آرش شفاعی‌

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

فهم مسؤولانه

فهم مسؤولانه

 انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 برگزار شد و این بار هم مثل همیشه مردم ما با درایت و هوشمندی، در یک جشن ملی و سیاسی، حضور شکوهمندی داشتند.

حق مطالبه از مسؤولان

حق مطالبه از مسؤولان

جایگاه مردم در حكومت مردم‌سالاری دینی اساسی و غیرقابل‌انکار است.حضورمردم پای صندوق‌های رأی یكی ازتجلیات این موضوع است اما صرفا محدود به آن نیست بلكه مطالبات مردمی هم جزئی از وظایف حكومت برآمده از مردم‌سالاری دینی است. ما در اندیشه مردم‌سالاری دینی هم برای مردم حق قائلیم و هم وظیفه.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر