jamejamonline
فرهنگی کتاب و ادبیات کد خبر: ۱۲۸۳۰۹۱ ۰۶ آبان ۱۳۹۹  |  ۰۸:۱۱

رمان الیف شافاک در میان آثاری که به زندگی مولوی می‌پردازند از همه پرفروش‌تر شده است

ملت عشق رمانی که با دستبرد در تاریخ، مناسب سلیقه زنان نگاشته شده !

به گزارش جام جم آنلاین به نقل همشهری آنلاین: "ملت عشق" اثر الیف شافاک یکی از پرخواننده‌ترین کتاب (رمان)‌های مترجم در دهه اخیر است که در زمان کوتاه اقبال عوام و خواص را به‌خود جلب کرد. به همان نسبت که در زبان اصلی هم در ترکیه(2009) پرفروش‌ترین رمان در کوتاه‌ترین زمان شد. مجموعه آثار این نویسنده ترک (16 کتاب) عمدتا رمان بوده و از طرف ناشران معتبر بین‌المللی به بیش از 40 زبان زنده دنیا ترجمه، چاپ و منتشر شده‌اند.

بررسی داستان رمان ملت عشق

رمان ملت عشق شامل دو داستان است که به‌موازات یکدیگر روایت می‌شوند. داستان نخست داستان خانواده مرفهی است که در آمریکا (سرزمین فرصت‌سازی‌ / سوزی) است.

داستان دوم یا همان ملت عشق داستان تاریخی - عرفانی است که روایت ملاقات شمس و مولانا را به تصویر می‌کشد.

ملت عشق صرفا یک رمان است و همه اتفاقات آن براساس مستندات تاریخی نیست. ازهمین‌رو تقریبا شخصیت جدیدی از شمس ارائه داده است و تمام اقبال به آن، به داستان دوم بر می‌گردد و اگر داستان نخست (عشق اللا به عزیز) به شکل مجزا در یک کتاب آمده بود نمی‌توانست موفقیت‌ حال حاضر را کسب کند. شافاک (راوی اصلی و نویسنده) توأم با روایت داستان، خود را به‌گونه‌ای پشت عزیز زاهارا (راوی درون متنی داستان زندگی شمس) پنهان کرده که در طول داستان‌ فراموش می‌کنیم نویسنده اصلی خود اوست. درونمایه اصلی "ملت عشق"، دو گونه عشق (الهی و زمینی) است، عشق ناسوتی امروزی (اللا و عزیز. زاهارا)و عشق حقیقی دیروزی (شمس و مولانا) که نویسنده سعی می‌کند این دو نوع عشق را به هم گره بزند.چرا رمان ملت عشق پرفروش شد ؟رمان "ملت عشق" به تحریف تاریخ متهم است. نویسنده با ظرافت خاصی نظریات شخصی خود را در قالب زندگی دو عارف بزرگ و 40 قاعده در چله‌نشینی شمس و مولانا بیان کرده و اگر مخاطب حرفه‌ای نباشد و شناختی از شمس و مولوی نداشته باشد داستان را به‌عنوان واقعیت می‌پذیرد. شافاک آموزه‌های معنوی مولانا و شمس را از مناسبات دین و شرع خارج کرده و به اسطوره‌های عرفانی نقش رمانتیک داده است. واقعیت‌هایی را که در تاریخ نوشته نشده می‌توان در رمان نوشت.

اما چرا رمان‌هایی که از حقیقت تاریخ بهره بیشتری بردند این اندازه به چاپ و فروش نرسیده‌اند. عدم‌ وفاداری به تاریخ و مضمون فمینیستی رمان. به‌ عبارت دیگر رمان ملت عشق با دستبردی در تاریخ، مناسب سلیقه زنان نگاشته شده و مخاطبان بیشتری را جذب کرده. فقدان بن‌مایه‌های عرفانی در شرق و یافتن عرفان تصنعی و مجازی - به همراه کسب منافع اقتصادی. خاکستری کردن چهره اولیای خدا و پایین آوردن اسطوره‌های عشق و عرفان از دلایل دیگر موفقیت این رمان است.

ملت عشق با نوشتار خاص و چینش زیبای داستان در چهار عنصر آب ، باد، خاک و آتش، ناگفته‌های موهومی از شمس و مولانا را بیان کرده. این اثر در زمره رمان‌های نادری است که علاوه بر استفاده سلیقه‌ای از منابع تاریخی، خیال پردازی قوی نویسنده را در بردارد و با وجود مغایرت با منابع دست اول تاریخی برای مردمی که دنبال سرگرمی هستند، کتاب هیجان‌انگیزی برای مطالعه است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

یک افسوس همیشگی

یک افسوس همیشگی

سینماگرانی که بیانیه محکومیت ترور شهید فخری‌ زاده را امضا کرده‌اند و نیز تمام آنهایی که نتوانستند آن را امضا کنند، بدون تردید باور دارند که ترور در هر شکلی محکوم است، چه رسد به ترور بزرگمردی که خدمات ارزنده‌ای به کشور داشته و فردی موثر بوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر