jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۵۳۸۵ ۱۲ تير ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

با تلسکوپ تِس انجام شد

کشف یک سیاره کوچک فراخورشیدی

تلسکوپ فضایی تس (TESS) ناسا در حال حاضر کوچک‌ترین سیاره فراخورشیدی را - که تا امروز دانشمندان موفق به یافتن آن نشده بودند - کشف کرد. این تلسکوپ همچنان نیز به جست‌وجوی خود برای پیدا کردن سیارات کوچک‌تر از سیاره کشف شده، ادامه می‌دهد.

به گزارش جام‌جم و به نقل از ایسنا، تس در مأموریت اخیر خود در سیستم ال ۹۸-۵۹ سیاره فراخورشیدی موسوم به ال ۹۸-۵۹ بی را کشف کرده که ۸۰ درصد کوچک‌تر از زمین و ۱۰ درصد کوچک‌تر از سیاره کشف شده پیشین است.
این سیاره 6/34 سال نوری از زمین دور است و تمام سیارات تاکنون کشف شده که ۵۹ سی و 59 دی نام دارند بزرگ‌تر از این سیاره هستند. دو سیاره فراخورشیدی پیشین در منطقه زهره قرار دارند.
سیاره فراخورشیدی یا سیاره غیرخورشیدی (Exoplanet یا Extrasolar planet) سیاره‌ای است که خارج از منظومه شمسی قرار دارد و به دور یک ستاره (غیر از خورشید) در حال گردش است. نخستین شناسایی علمی وجود یک سیاره فراخورشیدی در سال 1367/ ۱۹۸۸ انجام شد، با این حال، نخستین تأیید سال 1371/ ۱۹۹۲ صورت گرفت.
تلسکوپ فضایی تس با استفاده از روش گذر سیارات را شناسایی می‌کند. گذر در اصطلاح نجوم، هنگامی رخ می‌دهد که جرم کوچک‌تری از مقابل قرص جرم بزرگ‌تری در آسمان عبور کند.
گفتنی است تمام سیارات فراخورشیدی که تلسکوپ فضایی تس کشف کرده است کوچک نیستند؛ برای مثال سیاره فراخورشیدی کپلر ۳۷ بی که با این تلسکوپ فضایی کشف شده بزرگ‌تر از کره‌ماه است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر