jamejamonline
فرهنگی کتاب و ادبیات کد خبر: ۸۱۵۵۰۶ ۱۸ تير ۱۳۹۴  |  ۱۶:۰۵

دو جایزه بین‌المللی من بوکر و جایزه مستقل داستان خارجی با هدف تشویق نویسندگان و مترجمان به خلق آثار ادبی فاخر، با یکدیگر ادغام شدند.

«من بوکر» و جایزه مستقل داستان خارجی ادغام شدند

دو جایزه پیشرو در بریتانیا با هدف برگزاری یک جایزه جدید سالانه و منحصربه فرد با یکدیگر ادغام شدند تا با داوری آثار ادبی منتشر شده هر سال برترین نویسندگان داخلی و خارجی را در کنار برترین آثار ترجمه شده در حوزه ادبیات انتخاب و به جامعه ادبی معرفی کنند.

کارشناسان ادبی بر این باورند که با اقدام این دو جایزه در کنار هم تمرکز بیشتری بر آثار ادبی و کتاب‌های ترجمه می‌شود. این جایزه از سال ۲۰۱۶ تحت حمایت چتر بوکر، کتاب‌های ادبی را داوری خواهد کرد و با تفاوت‌های چشمگیری به کارش ادامه خواهد داد.

برخلاف آنکه این جایزه به صورت دوسالانه برگزار شود هر سال کتا‌ب‌های ادبی ترجمه شده به زبان انگلیسی را داوری می‌کند و بهترین مجموعه داستان‌های واجد شرایط را نیز به مخاطبان معرفی خواهد کرد.

به اعتقاد وید تونکین که به عنوان رئیس هیئت داوران در نخستین دور جایزه انتخاب شده، ادغام این دو جایزه فواید خوبی به همراه خواهد داشت و نتایج درخشانی به دنال خواهد داشت.

وی می‌گوید: هیچ چیز بدتر از آن نیست که بگوئیم یک اثر در زبان اصلی شاهکاری بزرگ و کم نظیر است اما بعد از ترجمه قابلیت‌های اصلی و ارزش خود را از دست می‌دهد. به نظرم با ادغام این دو جایزه ما می‌توانیم ترجمه آثار را به رسمیت بشناسیم و مشوق مترجمان برای ارائه نسخه‌های موفق‌تر از آثار ادبی جهان باشیم.

تونکین با اشاره به تمایلی که برای ترجمه آثار ادبی وجود دارد، می‌گوید: این روزها ناشران زیادی علاقه به انتشار آثار ترجمه دارند و همانطور که مشخص است تعداد کتاب‌های ترجمه نیز رو به افزایش است. بنابراین ادغام این دو جایزه انگیزه‌ همه را بیشتر و بیشتر خواهد کرد.

ادغام دو جایزه بین‌المللی من بوکر و جایزه مستقل داستان با هم ارزش جایزه نقدی این جایزه را به ۶۲ هزار دلار رسانده این در حالی است که تمامی راه یافتگان به دوره نهایی جایزه‌ای نقدی به ارزش هزار دلار دریافت خواهند کرد.

جاناتان تیلور، رئیس بنیاد جایزه بوکر درباره این تغییر گفت: با توجه به قوانین جدید از این به بعد تمامی کتاب‌ها و رمان‌هایی که به زبان انگلیسی در انگلستان منتشر می‌شوند، امکان شرکت در این جایزه را خواهند داشت و این رقابتی دشوارتر و انگیزشی‌تر را برای نویسندگان به همراه خواهد داشت.

این خبر چند روز پیش از سوی دبیرخانه این دو جایزه طی بیانه‌ای به صورت رسمی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر