-جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

بنیاد ملی نوجوانان در کنار نسل جدید

گفتگو با حجت‌الاسلام حامد تقدیری، رئیس بنیاد ملی نوجوانان

بنیاد ملی نوجوانان در کنار نسل جدید

۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۵ | نظر

درهر برهه‌ای از تاریخ، نوجوانان همیشه نقش مهمی در سرزمین و کشور‌های مختلف داشته‌اند و تمام امید و انگیزه یک جامعه، به جوانان و نوجوان وصل است. در روز‌های اخیر اتفاقی که شاید کمتر به آن پرداخته شد، تشکیل بنیاد نوجوانان در کشور بود که درکنار آن، سند تربیتی نوجوانان نیز به انتشار رسیده‌است. به همین دلیل پای گفتگو با حجت‌الاسلام حامد تقدیری، رئیس بنیاد ملی نوجوانان نشسته‌ایم تا درباره این موضوع مهم صحبت کنیم.

مدرسه‌‌، نقطه‌ی عطف جامعه

به بهانه شروع امتحانات، درباره مدرسه و کار‌های کرده و نکرده‌اش

مدرسه‌‌، نقطه‌ی عطف جامعه

۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۶ | نظر

توجه به وزارت آموزش و پرورش و تلاش همگانی برای بهبود وضعیت آن می‌تواند جامعه‌ی مارا از بسیاری مشکلات و معضل‌ها نجات بدهد و اگر بگوییم کلید حل مشکلات ریشه‌ای و پایه‌ای ما در کشور، در بهبود وضع آموزش و پرورش است، اغراق نکرده ایم! به همین بهانه این‌بار تیم نوجوانه به سراغ مدارس و اقدامات ریز و درشتش در بحث آموزشی و تربیتی رفته است.

درباره زبان مادری، به مناسبت پاسداشت زبان فارسی

زبان مادری

۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۵ | نظر

آن‌هایی که غریب و دور از وطن زندگی می‌کنند گاهی اوقات آرزو‌های کوچک عجیبی دارند. مثلا شاید کسی در یک عصر بارانی خیابان‌های برلین را گز کند و در سرش بگوید ای‌کاش ر میان اسمم را درست تلفظ می‌کردند. یا کسی در پاریس که به گمان خیلی‌ها شهر عشق و شعر است، دلش لک زده باشد برای لهجه شیرازی خصوصا وقتی که روی شانه اش می‌زدند و با مهربانی می‌گفتند: کجایی کاکو؟! راستش برای همین چیزهاست که می‌گوییم زبان خیلی بیشتر از یک نهاد اجتماعی است. انگار زبان هر ملتی در جایی از وجودشان که دقیقا قسمتی از جانشان است. وقتی همزبان باشیم همدل می‌شویم و روح‌ها در یک جایی باهم به اشتراک می‌رسند آن هم زبان مادری است.‌

اهل کجایی!؟

اهل کجایی!؟

۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۳ | نظر

لهجه شیرازی را با یزدی قاطی می‌کنم. کاشانی و قزوینی را تشخیص نمی‌دهم و مشهدی را هم. تازه این‌که کردی را اصلا متوجهش نمی‌شوم به کنار. ولی همه را آن‌قدر دوست دارم که وقتی این شماره از قلمرو را می‌خواندم، چشم‌هایم پراشک شد.

زبان، نقطه‌ خلق ایده

معرفی آثاری که از مفهوم زبان مادری برآمده‌اند

زبان، نقطه‌ خلق ایده

۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۰ | نظر

زبان مادری مفهومی است که در دنیای هنر، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد؛ به‌خصوص هنری که به دنیای واژگان و عبارات و اصطلاحات مرتبط باشد یعنی هنر نوشتن؛ حال می‌خواهد فیلمنامه باشد یا کتاب‌.در این صفحه سراغ دو اثر رفتیم که مفهوم زبان مادری، منشأ خلق ایده‌ آنها بوده است. یک کتاب و یک فیلم‌ که هرکدام، دری از این مفهوم را به روی ما باز کرده‌اند.

الو؟ من یک نوجوانم!

گزارش تلفنی از چندین مراکز زیبایی و ارائه خدمات به نوجوان زیر هجده سال

الو؟ من یک نوجوانم!

۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۷ | نظر

جغرافیای لایک‌ها و دیس لایک‌ها

آیا باید به تمام عقاید احترام گذاشت؟!

جغرافیای لایک‌ها و دیس لایک‌ها

۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۷ | نظر

این روزها بازار این جمله «باید به همه عقاید احترام گذاشت» بسیار داغ است. یعنی درفضای مجازی ازهر۱۰پست، ۹پست زیرش راکه بخوانی چند نفری این جمله رانوشته‌اندوکنارش هشتگ صلح،آزادی واحترام زده‌اندودیگر اگربخواهندخیلی روشنفکرمآبانه رفتار کنند یک استیکر پرنده که شاخه برگ در منقارش دارد،کنارش می‌گذارند اما آیا واقعا باید به تمام عقاید احترام گذاشت؟

الو! یه تغییر دائمی چند؟

الو! یه تغییر دائمی چند؟

۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۸ | نظر

این روزها نوجوان‌هایی که دست به تغییرات ظاهری زیبایی بدون بازگشت می‌زنند، بیشتر از پیش به چشم می‌خورند. از تتو گرفته تا عمل‌های زیبایی و کاشت ناخن‌هایی که به صدف ناخن‌ آنها آسیب می‌زند.  تیم ما در این صفحه از نوجوانه و از پشت تلفن، سراغ افرادی رفته‌ که خدمات زیبایی انجام می‌دهند تا روشن شود که انجام این تغییرات زیبایی برای نوجوان‌ها چقدر هموار است و آیا‌ ساز و کار و چارچوبی برای آن وجود دارد؟ همچنین شما می‌توانید صداهای این مصاحبه مخفی را گوش کنید و از مستند بودن این گزارش مطمئن شوید.

مرد بی‌چشم با شعر نو آمد

مرد بی‌چشم با شعر نو آمد

۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۶ | نظر

مراسم رونمایی از کتاب شعر «مـرد بی‌چشم» اثر فرهود عباسی‌فرد به همت کانون شعر و ادبیات هفت‌آسمان و نشریه دانشجویی آسمان هفتم در آمفی‌تئاتر دکتر شایورد واقع در دانشکده علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران برگزار شد.

چندتا پیرهن پاره کردی؟

درباره‌ چرایی و چگونگی تجربه کردن در نوجوانی

چندتا پیرهن پاره کردی؟

۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۴ | نظر

تجربه به من ثابت کرده که تجربه از آن سرمایه‌هایی است که هر کسی درباره‌اش حرف نمی‌زند. بعضی موقعیت‌ها را بالا بروی و پایین بیایی تا تجربه‌اش نکنی، متوجه زیر و زبرش نمی‌شوی. تجربه همان کلیدی است که هم می‌تواند درهایی را به روی ما باز می‌کند و هم به بعضی درها چهارقفل بزند تا مبادا سراغش برویم. گاهی تجربه مقامی بالاتر از تعقل پیدا می‌کند و بهتر از هزار و یک استدلال و چینش منطقی به داد ما می‌رسد‌.

اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره «آسمون»

اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره «آسمون»

۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۳:۲۲ | نظر

اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره «آسمون» که با محور بسترسازی و حمایت از تولیدات نوجوانان در فضای مجازی برگزار می‌شود با حکم رییس مرکز ملی فضای مجازی منصوب شدند.

تقابل یا تعادل؟

درباره هویت ملی و دینی و ارتباط این دو

تقابل یا تعادل؟

۲۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۹ | نظر

تعاریف متعدد را که نگاه بکنی، برای آدمیزاد از دو بُعد هویت در نظر می‌گیرند. یک هویت فردی و در مرحله‌ بعد، هویت جمعی. بعد که کمی در توضیح و شرح پیش می‌روند، هویت ملی را زیرمجموعه هویت جمعی خطاب می‌کنند و سپس از عناصر هویت ملی، هویت دینی را محل گفت‌وگو قرار می‌دهند.

عقب‌گرد

آنچه در نوجوانه اتفاق می افتد

عقب‌گرد

۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۳ | نظر

به قلمروی نوجوانه بپیوندید

تحریریه‌ای به وسعت ایران

به قلمروی نوجوانه بپیوندید

۰۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۰ | نظر

قرار ما نوجوانه‌ای‌ها در مصلی امام خمینی(ره)، شبستان، راهرو اصلی، غرفه‌ی روزنامه جام جم

اگر شهروندها بازی نکنند، بازی می افتد دست گادفادرها

گفتگوی نوجوانه با نماینده مجلس، مهدی عسگری

اگر شهروندها بازی نکنند، بازی می افتد دست گادفادرها

۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۲ | نظر

در حاشیه آخرین روز از نمایشگاه مطبوعات و رسانه به گفتگو و مصاحبه با یکی از نمایندگان مجلس، آقای مهدی عسگری پرداختیم. در ابتدای امر سردبیر نوجوانه اشاره داشتند که هفته‌نامه "نوجوانه" تحریریه‌ای است که می‌خواهد صدای تمام نوجوانان ایران باشد و به مسائل و موضوعات و دغدغه‌ی آن‌ها بپردازد. ایشان در ادامه به نمایندگی از نوجوانان، سوالات و مطالباتی را مطرح کردند.

شبکه امید حذف‌شدنی نیست

در گفت‌وگوی نوجوانه با رییس صداوسیما مطرح شد:

شبکه امید حذف‌شدنی نیست

۰۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۵ | نظر

دکتر پیمان جبلی در چهارمین روز نمایشگاه رسانه‌های ایران به شایعاتی پیرامون حذف یک شبکه تلویزیونی پاسخ داد.

مخاطب خاص رسانه

گپ و گفتی با محمد صادق باطنی، رئیس شبکه امید

مخاطب خاص رسانه

۰۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۴ | نظر

شاید بتوان نمایشگاه مطبوعات را نمایشگاهی برای مطالبه‌گری وبررسی دانست.دراین نمایشگاه چهره‌های متفاوت سیاسی و اجتماعی نقطه‌نظر‌ات متفاوت خودرادرموردرسانه ومسائل این‌چنینی ارائه‌دادند.