• گفت‌وگو با اصغر توسلی، برنامه‌ساز و مجری قدیمی تلویزیون

  تفکر دهه 60، تفکر حفظ میز نبود!

  دهه شصتی‌ها اصغر توسلی را خوب به یاد دارند، بخصوص علاقه مندان به سینما که هر هفته پای برنامه «جُنگ هنر هفته» می‌نشستند تا او در کسوت مجری بر صفحه تلویزیون ظاهر شود و اخبار فرهنگی و هنری را برایشان بگوید و آنها را بیشتر با سینمای ایران و جهان آشنا کند.

 • به بهانه 30 اردیبهشت، روز ایرانگردی و ایران‌شناسی

  تلویزیون، قابی برای زیبایی‌های ایران

  30 اردیبهشت چند سالی است که در تقویم کشور با عنوان روز ایرانگردی و ایران‌شناسی نامگذاری شده است. روزی که قرار است بهانه‌ای باشد برای صحبت بیشتر از ایران و جاذبه‌های طبیعی و اقلیمی و گردشگری‌اش. برنامه‌های مرتبط با موضوع ایران و ایرانگردی در آنتن رسانه ملی همواره حضوری پررنگ دارند و به بیان ناگفته‌ها و زیبایی‌های مناطق مختلف کشور می‌پردازند. با این حال نکته قابل توجه، این است که همه این برنامه‌ها از کیفیت و سطح یکسانی برخوردار نیستند. روز ایرانگردی و ایران‌شناسی بهانه‌ای شد تا با این موضوع به سراغ برخی چهره‌های مطرح برنامه‌سازی در این عرصه برویم و از ضوابط درست ساخت این نوع برنامه‌ها بپرسیم.

 • دهاتی بودن ارزش است

  اصولا معرفی هر کشوری ابعاد مختلف دارد و از زوایایی چون اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و... می‌توان به موضوع پرداخت. اگر قرار است گروهی با نگاه اجتماعی برنامه‌سازی کنند، لازم است تخصص اجتماعی داشته باشند و با شناخت، به سراغ موضوع و مسأله بروند.

 • بازخوانی پرونده یک عروسک محبوب

  جناب خان؛ فصل بازگشت

  تا همین چند سال پیش تماشای شخصیت‌های عروسکی مختص بچه‌ها بود و غیر از چند نمایش بومی و شخصیت‌های عروسکی ثابت آن، گویی میان مردم جا افتاده بود که عروسک مساوی است با برنامه کودک. اما چند سالی است به واسطه چند عروسک خوش زبان این نگرش تغییر کرده است.

 • مادر فداکار میهمان ماه عسل شد

  برنامه هزارداستان که سری سوم آن در ماه رمضان ٩٧ هر شب ساعت ٢١ از شبکه نسیم پخش می شود، سال گذشته در یکی از برنامه های خود از مادر سنگ شکن رامهرمزی دعوت کرد تا در گفتگو با شقایق دهقان از رنج های بچه بزرگ کردن بچه هایش از راه سنگ شکنی بگوید.

 • واکاوی بحران جمعیت در «فرزندان ایران»

  گروه سیاسی رادیو ایران در برنامه «فرزندان ایران» به واکاوی بحران جمعیت در ایران، پتانسیل جوان ها به عنوان عامل توسعه و همچنین بررسی طرح تعالی خانواده در مجلس شورای اسلامی می پردازد.

 • در گفت وگوی جام‌جم با مدیرکل فرستنده‌های تلویزیونی صدا و سیما بررسی شد

  آیا مشکل پخش سراسری جام‌جهانی حل می‌شود؟

  فوتبالدوست هم که نباشی، مسابقات ملی و جامجهانی برایت چیز دیگری است و حتما این روزها تب و تاب نزدیک شدن به جامجهانی 2018 روسیه را میان اطرافیانت حس کردهای. در میان این تبوتاب و انتظار شیرین یک نگرانی هم وجود دارد.

 • نگاهی به موثرترین شبکه تلویزیونی جهان عرب

  الجزیره، قطره‌ای در دریای متلاطم خبر

  تاریخ تاسیس شبکه الجزیره را اول نوامبر 1996 اعلام کرده و گفته اند این شبکه با مبلغ 150 میلیون دلاری اهدایی امیر سابق قطر آغاز به کار کرد با آرمی که نشانه‌ای از یک قطره در میانه دریای متلاطم جهانی است و شعار «الرای ... والرای الآخر» (دیدگاه... واینک دیدگاهی دیگر) که نشانه‌ای از تلاش برای ارائه افکار مختلف است.

 • جام‌جم از تولید و پخش انیمیشن «مثل‌نامه»گزارش می دهد

  رنگ و جان به ادبیات کهن ایرانی

  تولید انیمیشن، عمر چندان درازی در سینما و تلویزیون ایران ندارد. این هنر گرچه دیر پا گرفته، اما از همان ابتدا قدم‌هایش را جدی برداشته است. انیمیشن‌سازان جوان کشور، به‌رغم کمبودها و ضعف‌های تجهیزاتی و تکنیکی و اتفاقات دیگر، همیشه بهترین آثار را از خود به نمایش گذاشته‌اند. از جمله این آثار که تولید و روانه آنتن شده، مجموعه انیمیشن «مثل‌نامه» است. مجموعه‌ای که نگاه به ضرب‌المثل‌ها و حکایت‌های کهن ایرانی دارد و آن متون منظوم و منثور را به زبان آشنای رنگ و تصویر درآورده است.