• تازه رسیده موفق

  چانینگ تاتوم جزو آن دسته از بازیگران جوانی قرار می‌گیرد که توانست خیلی سریع تبدیل به یکی از موفق‌ترین چهره‌های روز سینما شود.

 • گفت‌وگو با بازیگر فیلم سقوط کاخ سفید

  برای من بازیگری ایستگاه آخر است

  اشاره: چانینگ تاتوم 33 ساله این روزها اکشن ماجراجویانه «سقوط کاخ سفید» را روی پرده سینماهای جهان دارد. این فیلم با هزینه تولید 150 میلیون دلاری خود، نمایش عمومی‌اش را با یک افتتاحیه 25 میلیون دلاری در آمریکای شمالی شروع کرد. تماشاگران سینما در دو سال اخیر، این بازیگر را در تعدادی از فیلم‌های موفق سینمایی دیده‌اند.

 • حضور ‌43 کشور جهان در‌ جشنواره فیلم کودک

  باوجود این‌که هنوز میزبان قطعی و نهایی بیست‌و‌هفتمین دوره جشنواره فیلم کودک و نوجوان مشخص نشده است، اما روند اجرایی آن آغاز شده است و از روز گذشته هیات انتخاب بخش بین‌الملل این جشنواره کار رسمی خود را برای انتخاب آثار برگزیده از میان فیلم‌های رسیده 43 کشور جهان آغاز کرد.

 • با قصه‌ها می‌رقصد

  کوین کاستنر هم مثل بسیاری از بازیگران مطرح با ورود به میانسالی و فاصله گرفتن از دوران جوانی، دیگر بازیگر نقش اصلی محصولات سینمایی نیست.

 • گفت‌وگو با بازیگر فیلم مرد پولادین

  قهرمان واقعی طعم شکست را می‌چشد

  کوین کاستنر که در دهه 80 میلادی کار بازیگری را آغاز کرد، در «مرد پولادین» که نسخه تازه و احیا شده مجموعه فیلم ابرقهرمانانه و کمیک‌استریپی «سوپرمن» است، در نقش جاناتان کنت پدرخوانده شخصیت کلارک کنت‌ ـ سوپرمن ـ بازی کرده است.

 • با کیانوش گرامی، بازیگر سینما و تلویزیون

  کیمیایی مرا کتابخوان کرد

  کیانوش گرامی انگار درست یکی از همان شخصیت‌های همیشگی و چهل ساله فیلم‌های مسعود کیمیایی است که جان گرفته و از پرده نقره‌ای آمده باشد بیرون با همان رفیق بازی، با همان مرام و معرفت و... البته فقط بدون تیزی فیلم‌های کیمیایی!

 • «گذشته» در مسیر «سقوط»

  «ما اکنون در وضعی هستیم که به هر اطمینانی باید تردید کرد». این خلاصه فیلم جدید فرهادی است که به‌صورت دیالوگی در انتهای فیلم از زبان یک پزشک بیان می‌شود.

 • مسائل اخلاقی افراد در پیوند با موقعیت طبقاتی و جامعه شناختی آنهاست

  آدم‌های بدون «گذشته»

  تاکید بر مباحث اخلاقی، از نکات قوت فیلم« گذشته» (و نیز دو اثر قبلی فیلمساز) است. اما فیلم گذشته، نسبت به دو اثر قبلی، این ویژگی متمایز را دارد که شخصیت‌های آن، از حیث جامعه شناختی بخوبی پرداخته نشده‌اند و به خلاف «درباره الی» و بویژه «جدایی نادر از سیمین» ـ که هویت جامعه شناختی و طبقاتی و نیز مذهبی شخصیت‌های این آثار، آشکار بود ـ چندان دارای هویت شفافی نیستند.

 • تأملاتی بر جهان فکری فیلم گذشته

  «گذشته» در یادبود قبرستان

  یکی از مسائلی که در ایران معاصر، خاصه در دهه‌های اخیر بارها درباره‌اش بحث شده و به همین سبب حرف تازه‌ای برای جامعه ما و به طریق اولی جامعه جهانی محسوب نمی‌شود، اصل نسبیت و امتناع قضاوت اخلاقی است.

 • فرش قرمز برای اهالی شهر موش‌ها

  بچه‌های دیروز خوب به خاطر دارند که سال 60 و در بحبوحه جنگ گروه کودک و نوجوان شبکه اول جُنگی پخش می‌کرد که یکی از بخش‌های آن درباره تشویق بچه‌ها برای مدرسه رفتن بود.

 • آینده مبهم در انتظار فرزند سینمایی دولت دهم

  تبدیل معاونت سینمایی وزارت ارشاد به سازمان و ارتقای جایگاه تشکیلات سینما دست‌کم از نظر ایده نشانه توجه جدی دولت دهم به هنر هفتم بوده است؛ اما با نزدیک شدن به پایان دوره دولت گمانه‌زنی‌ها درباره ادامه فعالیت سازمان امورسینمایی وارد مرحله تازه‌ای شده است؛ از طرفی بسیاری از کارشناسان به عملکرد آن انتقاد وارد می‌کنند و از سوی دیگر مسئولان می‌گویند این سازمان مصوبه شورای عالی اداری کشور و هیات وزیران را پشتوانه خود دارد.