• در ستایش و مرگ سینما

  سینماگر ساختارشکن فرانسوی عاشق تجربه است. شیفته این که قالب ها را بشکند و در این سینمای عجیب تجربه کند. سینماگری عاشق تجربه و بی‌هراس از آن. همین است که یکی از پیشگامان موج نوی سینمای فرانسه لقب گرفته است.

 • گزارشی از رابطه سینمای روشنفکری و سینمای بدنه

  شرح یک بده‌بستان همیشگی

  سینمای روشنفکری را می‌توان همان سینمای تجربی، سینمای ضدجریان و هنری دانست و سینمای بدنه را سینمای عامه‌پسند الگومحور خواند.

 • روشنفکری و سینمای اصغر فرهادی

  سینمای روشنفکرانه در برابر سینمای روشنفکر

  اگر روشنفکری را به معنای تاریخی و متعارفش بگیریم، شاید سینمای اصغر فرهادی مصداق سینمای روشنفکری نباشد و در ذیل این معنا باید به دنبال فیلمسازانی چون داریوش مهرجویی و بهمن فرمان‌آرا بگردیم؛ اما اگر خاستگاه طبقاتی و اصلی روشنفکری را طبقه متوسط بدانیم، سینمای اصغر فرهادی به نوعی بازنمای زیست ـ جهان اقشار روشنفکر است که دغدغه‌های این طبقه را نه در ساحت ذهنی و نظری یا عرصه‌های سیاسی و مبارزاتی که در بستر زندگی روزمره و فردی و موقعیت اخلاقی ـ انسانی روایت می‌کند.

 • تبارشناسی سینمای روشنفکری در ایران

  نیمه دهه ۴۰ صنعت سینمای ایران با بحران بی‌سابقه‌ای روبه‌رو بود. سینما هم مشتریان خود را از دست داده بود و هم حیثیت خود را. کارخانه رویاسازی ایرانی دیگر حتی به تقاضای مردم عادی‌ که فقط به دنبال تفریح و سرگرمی بودند‌ هم پاسخ نمی‌داد.

 • آیا سینمای روشنفکری یک فحش است؟

  روشنفکر بودن اصلا بد نیست. روشنفکران همان‌هایی هستند که سوادی دارند و در پی جهان‌های تازه می‌گردند، اکنون را نقد می‌کنند و از هر چیز پیش پا افتاده‌ای مشغولیتی درست می‌کنند تا بتوان از آن عبور کرد و به سوی دنیاهایی ناب‌تر روان شد اما خیلی مواقع، روشنفکران را دروغگو یا خائن خوانده‌اند.

 • با مهدی هاشمی و بهناز جعفری

  حوض کوچک بازیگری در ایران

  همکاری مهدی هاشمی و بهناز جعفری می‌توانست خیلی زودتر از اینها و در نمایش «مجلس ضربت زدن» بهرام بیضایی اتفاق بیفتد که به دلایلی این مهم تحقق نیافت و حسرت تماشای بازی این دو بازیگر محبوب و توانای ایران در نقش‌های ابن‌ملجم و قطام برای همیشه بر دل علاقه‌مندان عرصه هنرهای نمایشی ماند.

 • روزه داری سینما در ماه رمضان

  در حالی که چند سال است رسانه ملی پس از تجربه‌های مختلف، اشراف تقریبا کاملی به علاقه و سلیقه مخاطبان پیدا کرده، اما سینمای ما به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رسانه‌های سرگرمی و پرکردن اوقات فراغت مردم هنوز که هنوز است نتوانسته به برنامه‌ریزی مناسبی برای ماه مبارک رمضان دست یابد.

 • با علیرضا خمسه، بازیگر سینما و تلویزیون:

  من به همه دنیا بدهکارم!

  اگر روزی روزگاری؛ نویسنده‌ای بخواهد کتابی درباره زندگی علیرضا خمسه منتشر کند، شاید بهترین عنوان برای این کتاب نامنتشره «مردی که نمی‌توانست نخندد» باشد، علیرضا خمسه، شمایل «خنده» در سینما و حتی تلویزیون ایران است.

 • تازه رسیده موفق

  چانینگ تاتوم جزو آن دسته از بازیگران جوانی قرار می‌گیرد که توانست خیلی سریع تبدیل به یکی از موفق‌ترین چهره‌های روز سینما شود.

 • گفت‌وگو با بازیگر فیلم سقوط کاخ سفید

  برای من بازیگری ایستگاه آخر است

  اشاره: چانینگ تاتوم 33 ساله این روزها اکشن ماجراجویانه «سقوط کاخ سفید» را روی پرده سینماهای جهان دارد. این فیلم با هزینه تولید 150 میلیون دلاری خود، نمایش عمومی‌اش را با یک افتتاحیه 25 میلیون دلاری در آمریکای شمالی شروع کرد. تماشاگران سینما در دو سال اخیر، این بازیگر را در تعدادی از فیلم‌های موفق سینمایی دیده‌اند.