• رباخواری در ادبیات و سینمای جهان

  زشتی ربا و رباخواری در فرهنگ‌های مختلف دنیا، آنقدر واضح و مشخص است که هیچ وجدان سالم و غیرآلوده‌ای نسبت به قبح این کارناشایست تردیدی نمی‌کند به همین دلیل در بسیاری از آثار بزرگ و فاخر جهان ادبیات و سینما، رباخواران به عنوان عناصری ضدقهرمان وخانمان برانداز برجسته شده‌اند.

 • چه کسانی فیلم‌های انتخاباتی نامزدها را می‌سازند

  روز شنبه (فردا) آخرین روز نام‌نویسی داوطلبان ریاست جمهوری است و طبق قانون انتخابات این مهلت به هیچ وجه تمدید نخواهد شد. بعد از مشخص شدن تایید و یا رد نامزدهای احتمالی مساله فیلم‌های انتخاباتی نیز روشن‌تر خواهد شد.

 • مهجوریت سینمای دفاع مقدس از تولید تا اکران

  اکران ناگهانی فیلم سینمایی «ملکه» به کارگردانی محمدباشه آهنگر پس از پنج بار تغییر زمان اکران و گلایه‌های مکرر سینماگران دفاع مقدس از شرایط نامناسب تولید و اکران این قبیل فیلم‌ها، کم‌کم به مرثیه‌ای تبدیل شده که تمام نمی‌شود.

 • نگاهی به تاریخچه فیلم‌های رفاقتی

  رفیق خوب، رفیق بد

  فیلم‌های رفاقتی (Buddy Film) از گونه‌های سینمایی است که در آن دو مرد یا دو زن در کاری با هم همراه می‌شوند. این دو اغلب از نظر شخصیتی با هم فرق دارند و همین تفاوت باعث پویایی درام می‌شود. گاهی برای تاکید بر تفاوت این دو شخصیت، نژادهای آنها با هم فرق دارد. فیلم‌های رفاقتی از معدود ژانرهایی است که در سینمای آمریکا زنده ماند و حتی در دهه‌های اخیر نیز با مضامین و شکل‌های مختلف بروز پیدا کرد.

 • گفت‌وگو با بازیگر سیاه پوست و مطرح سینمای جهان

  ستاره نیستم اما می‌خواهم بدرخشم

  اشاره: مورگان فریمن، بازیگر سیاهپوست سینما از سال 1964 مشغول بازی در فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی بوده است، اما از سال 1987 و کمدی درام جنایتکارانه «خیابان اسمارت» تبدیل به یک بازیگر مطرح شد و مورد توجه منتقدان و تماشاگران قرار گرفت. او در این فیلم با کریستوفر ریو، سوپرمن مطرح آن دوران همبازی شد.