• آخرین آمار رای‌های مردم به فیلم‌های جشنواره فجر

  حوض‌نقاشی همچنان در صدر

  فیلم سینمایی «حوض نقاشی» تا روز چهارشنبه 18 بهمن ماه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران است.

 • گفت وگو با کارگردان فیلم رسوایی:

  من ‌خودم ‌جریانم!

  کارگردان یکی از پرحرف و حدیث‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران این روزها با یک فیلم متفاوت به نام «رسوایی» در جشنواره فیلم فجر حضور دارد. برای گفت‌و‌گو با مسعود ده‌نمکی به دفتر کارش رفتم، جایی که بهتر است به آن بگویم «موزه اخراجی‌ها»؛ مکانی مملو از پوسترهای فیلم‌هایش، سنگر، فانوس و البته کتاب.

 • خاطره احمدعلی راغب درباره سرود «آمریکا، آمریکا ننگ به نیرنگ تو»

  ما ساعت ۱۲ آن روز با هم خدمت حاج سیداحمد آقا (خمینی) رسیده بودیم، در آن دیدار ایشان نامه‌ای را به ما نشان دادند و گفتند این متن را الان حضرت امام(ره) نوشته‌اند و باید به شبکه خبر رادیو فرستاده شود و در اخبار ساعت 14 در رادیو و تلویزیون خوانده شود.

 • غفلت از سهم موسیقی محلی انقلابی

  در زمان وقوع انقلاب اسلامی همزمان با اعتراضات و تظاهرات‌ مردمی که در خیابان‌ها صورت می‌گرفت، هنرمندان بومی هر منطقه نیز به سهم خود در تلاش بودند در حرکت‌های انقلابی مردم سهیم باشند و در براندازی حکومتی که از آن رضایت نداشتند، شرکت کنند.

 • انقلاب و هویت بخشی تازه به موسیقی

  به گفته برخی بزرگان و فلاسفه قدیم، نوع موسیقی ارائه‌شده در هر سرزمینی بیانگر فضای فرهنگی حاکم آن ملت در زمان خودش است. موسیقی ایرانی فراز و نشیب‌های زیادی داشته است؛ قصه‌هایی از دوره‌های ساسانی مثل باربد و نکیسا گرفته تا واقعیت‌های زمان کنونی.

 • بخشی از سرودهای دوران پیروزی انقلاب اسلامی

  هوا دلپذیر شد، گل از خاک بردمید

  «دیو چو بیرون رود فرشته در آید» مصرعی از یک غزل مشهور حافظ است که مردم بیش از این‌که آن را با نام حافظ بشناسند، آن را بخشی از یک سرود انقلابی می‌دانند.

 • روی خط جشنواره فیلم فجر

  شوک منفی مهرجویی به رسانه‌ها

  شوکه شدن اهالی رسانه از کیفیت پایین فیلم «چه خوبه که برگشتی»، نمایش فیلم «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» روح‌الله حجازی برای اهالی رسانه، تماشای فیلم «خسته نباشید» توسط اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس و سر و صدای فیلم «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» پوران درخشنده از حاشیه‌های جشنواره فیلم فجر در روز گذشته بود.

 • نگاهی مختصر به موسیقی انقلاب

  تا بردمد خورشید نو

  جرقه‌های موسیقی انقلاب از ماه‌های قبل از انقلاب زده شد، زمانی که هوشنگ ابتهاج سایه در رادیو مسئولیت موسیقی را بر عهده داشت و جریانی از موزیسین‌های جوان و خوشفکر به دور او گرد آمده بودند؛ محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان، محمدرضا شجریان، شهرام ناظری و...

 • «انقلاب» در نت‌های موسیقی

  اگر نگاهی به تاریخ داشته باشیم، می‌بینیم همزمان با تحولات هر کشوری هنر و بخصوص موسیقی آن کشور بشدت تحت‌تاثیر قرار گرفته است. این موضوع نشان می‌دهد این هنر بیش از سایر هنرها تحت تاثیر شرایط هر جامعه قرار می‌گیرد.

 • خلبان «ژان» از پرواز تاریخی‌اش می‌گوید

  17 سال از آخرین مصاحبه‌ای که همکارم منصوری (خبرنگار سابق دفتر پاریس) با «ژان معی» خلبان پرواز حضرت امام انجام داده بود، می‌گذشت. علاقه‌مند بودم تا به هر نحوی که شده با خلبان پرواز امام، گپ و گفتی بکنم، اما تلاش و جستجوی من به بن‌بستی به نام فوت وی رسید. از هر جای ممکن که احتمالش را می‌دادم پیگیری کردم، اما نتیجه‌بخش نبود. در نهایت با سرنخی که از طریق همکارم منصوری در ایران به‌دست آوردم، توانستم از طریق شماره تلفنی، آدرس مطب پسر «ژان معی» را پیدا کنم.

 • فیلم‌های سینمایی آخر هفته

  شهاب حسینی در شبکه نمایش سوپراستار می‌شود

  در تعطیلات آخر هفته فیلم‌های سینمایی، تلویزیونی و انیمیشن با عناوینی همچون «تاوان»، «تپه مرد نیلوفری»، «پاییزگرم 1»، « بچه های راه آهن»،« پاییزگرم 2 »، « مردی که موش شد »، « شهروند تبهکار»، «جنگجو»، «فرمول مرگ» و ... پنجشنبه و جمعه ( 19و 20 بهمن ماه ) از شبکه های سیما پخش می شود.