• کتاب عامه‌پسند، ضرورتی سودآور

  یکی از ضرورت‌های چاپ کتاب عامه‌پسند این است که مردم را حداقل اندکی به مطالعه نزدیک‌تر کنیم. شاید شما هم در نمایشگاه‌های مختلف به این مساله دقت کرده باشید که غرفه‌های ناشران رمان‌های به اصطلاح عامه‌پسند معمولا بازدیدکنندگان بیشتری نسبت به دیگر غرفه‌ها دارد. چه بسا غرفه‌های دیگر در بعضی ساعات روز هیچ بازدیدکننده‌ای هم نداشته باشد!

 • افت طراحی جلد کتاب‌های عامه پسند

  طرح جلد کتاب معمولا نخستین چیزی است که در مواجهه یک کتاب با آن روبه‌رو می‌شویم، پس این طرح جلد است که نقطه کلیدی ارتباط میان مخاطب و اثر را برقرار می‌کند. این مقوله مهم در کتاب‌های عامه‌پسند نقش مهم‌تری به خود می‌گیرد و به همین دلیل برای ناشر، نویسنده و حتی مخاطب هم اهمیت پررنگی دارد.

 • خاطره‌سازی به جای داستان‌سازی

  برخی جوامع مثل کشورهای آمریکای لاتین، داستان‌سازند و برخی همچون جامعه ما، خاطره ‌سازند. برای همین نمی‌توان ادبیات همه مناطق را با یک معیار نقد سنجید و همین‌طور همه گونه‌های ادبی را هم نمی‌توان با هم مقایسه کرد بلکه باید به هر ژانری در جایگاه خود و موقعیتی که دارد، توجه کرد.

 • جایی برای دلواپسی‌های عمیق نیست

  ابتدا این نکته را عرض کنم که انتشار یک پرونده با عنوان «بررسی ادبیات عامه‌پسند» تنها چند روز پس از درگذشت بانوی بزرگ ادبیات عامه‌پسند ایران فهیمه رحیمی اقدام ارزشمندی است، چرا که ایشان بر گردن ادبیات ما حق بزرگی دارند و بسیاری از کتاب نخوان‌ها را هم به سمت مطالعه کتاب کشانده‌اند و چه بسا بسیاری از همین افراد، حالا به خواننده‌های حرفه‌ای کتاب تبدیل شده باشند.

 • گفت‌وگو با محمدرضا گودرزی، نویسنده و منتقد ادبی

  ادبیات عامه‌پسند را نباید سرکوب​ کرد

  محمدرضا گودرزی نویسنده و منتقد ادبی است. پشت حصیر، در چشم تاریکی، شهامت درد، آنجا زیر باران، رویاهای بیداری، اگه تو بمیری، و چرا می‌زنی آثار او هستند.

 • تجربه شب‌های ایرانی در کلاس درس

  به کتابفروش می‌گویم، کتابی به من معرفی کن! کتابی که دخترم را تشویق به مطالعه کند. یک جورایی کتاب‌ خوانش کند... با اطمینان می‌گوید: باید از کتاب‌های عاشقانه شروع کند. کتاب‌هایی که روابط آدم‌هایش بر مبنای عشق و عاشقی است... بعد ادامه می‌دهد، پسرها معمولا با کتاب‌های پلیسی و ترسناک مطالعه را شروع می‌کنند و دخترها با کتاب‌های عاشقانه!

 • فیلمفارسی‌​های ادبیات!

  در طول سال‌های دور و نزدیک از داستان‌های عامه‌پسند به‌عنوان پاورقی و از نویسندگان این آثار نیز به‌عنوان پاورقی‌نویس، بسیار یاد شده است. فهیمه رحیمی نیز که درگذشت، برخی از او به‌عنوان نویسنده داستان‌های عامه‌پسند و پاورقی‌نویس یاد کردند. اما فهیمه رحیمی که هیچ‌گاه داستان‌هایش را در قالب پاورقی منتشر نکرد، پس از چه رو او را پاورقی‌نویس خوانده‌اند؟

 • بازیگر نقش «فرخ» سریال کلاه پهلوی:

  بدون پول و پارتی نقش اول شدم

  امیرعلی دانایی در اولین تجربه بازیگری خود نقش اول سریال کلاه پهلوی را تجربه کرده است. او ایفاگر نقش «فرخ باستانی» است که با آمدنش به یک شهر دور افتاده و پذیرفتن سمت فرمانداری، اتفاقات زیادی را رقم می‌زند. فرخ تلاش می‌کند بر چهره سنتی شهر لباسی نو بپوشاند و قواعد و مناسبات آنجا را تغییر دهد، اما در این مسیر با مشکلات و موانع زیادی مواجه می‌شود.

 • بهره برداری از پردیس تئاتر تهران یک ماه دیگر

  معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: با توجه به گذر پیشرفت فیزیکی پروژه پردیس تئاتر حرفه‌ای شهر تهران از مرز 95 درصد به احتمال قوی این پروژه طی یک ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

 • درگذشت پدر 3 شهید

  حاج اسماعیل احمدی کافشانی رزمنده بسیجی و پدر شهیدان حجت‌الله، محمدباقر و ابوالقاسم احمدی کافشانی در استان اصفهان دعوت حق را لبیک گفت.