• در خانه فرهنگ عظیمی برگزار می شود:

  نمایش فیلم مرغ سحر در «اتاق مستند»

  در دومین نشست «اتاق مستند» فیلم «مرغ سحر» ساخته «مهدی باقری» پس از نمایش در خانه فرهنگ دکتر عظیمی نقد و بررسی می شود.

 • در چهارمین فرهنگسرای کتاب برگزار می شود:

  رونمایی تمبر فعالیت های مدیریت شهری در حوزه کتاب و کتابخوانی

  تمبر فعالیت‌های شهرداری تهران در زمینه کتاب و کتابخوانی، همزمان با برپایی چهارمین فرهنگسرای کتاب در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی می‌شود.

 • با احمد نادعلیان در جزیره هرمز

  ییلاق و قشلاق می‌کنم

  احمد نادعلیان چهره شناخته شده‌ای در هنر محیطی است. او هر سال جشنواره‌های بسیاری در پلور و جزیره هرمز برگزار می‌کند و هنرمندان بزرگ جهان را به ایران می‌کشاند. مرکز او در جزیره هرمز به پاتوقی برای اهالی هنر و طبیعت‌دوستان تبدیل شده است.

  • گفتگو
 • از گلستان تا نیاوران

  گالری‌گردی این هفته را به دو نمایشگاه نقاشی و یک نمایشگاه عکس و ویدئوآرت اختصاص داده‌ایم و سری به گالری گلستان، شکوه و فرهنگسرای نیاوران زده‌ایم و اطلاعاتی مختصر درباره نمایشگاه‌های آنها به دست آوردیم تا راهنمای کوچکی برای معرفی به شما باشیم.

 • خواب‌هایی بر بوم نقاشی

  این روزها در گالری‌گردی‌های پایتخت چیزی که بیشتر به چشم می‌آید موج بزرگ و نویی از نمایش آثار زنان و دختران نقاش است که از آن می‌توان به یکی از ویژگی‌های خاص جامعه هنرهای تجسمی ایران در این روزها یاد کرد.

 • حُجربن عَدی که بود و چگونه فرزندش را قربانی امیرمومنان(ع) کرد؟

  حجر از صحابی مخلص و با وفای رسول خدا(ص) بود و پس از رحلت ایشان پیوسته در کنار علی(ع) و از یاران خاص و علاقه‌مندان وفادار امیرمؤمنان بشمار می‌رفت، بنابراین علاقه او به علی(ع) و جاذبه علی در دل او، مثل سایر علاقه‌ها و مانند سایر جاذبه‌ها نبود، بلکه این پیوند و کشش و رای همه محبت‌ها و پیوندها و عادی بود.

 • بن کتاب به دانشجویان نرسید

  با هیچ معادله منطقی سازگار نیست که امسال بن‌های کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب به دست بسیاری از شهروندان برسد، اما هیچ‌کدام از جمعیت چهار‌میلیون و 400 هزار نفری دانشجویان ـ به عنوان یکی از فرهنگی‌ترین اقشار جامعه- سهمی از بن‌های خرید کتاب نداشته باشند.

 • نگاهی به تاریخچه فیلم‌های رفاقتی

  رفیق خوب، رفیق بد

  فیلم‌های رفاقتی (Buddy Film) از گونه‌های سینمایی است که در آن دو مرد یا دو زن در کاری با هم همراه می‌شوند. این دو اغلب از نظر شخصیتی با هم فرق دارند و همین تفاوت باعث پویایی درام می‌شود. گاهی برای تاکید بر تفاوت این دو شخصیت، نژادهای آنها با هم فرق دارد. فیلم‌های رفاقتی از معدود ژانرهایی است که در سینمای آمریکا زنده ماند و حتی در دهه‌های اخیر نیز با مضامین و شکل‌های مختلف بروز پیدا کرد.

 • مجری پیشکسوت صداوسیما:

  از رادیو، آموزش ساخت کوکتل مولوتف دادم

  زمستان 1366 بود، اما خبری از شور و حال عید نبود، آن زمستان حال و هوای دیگری داشت، موشکباران تهران، مدرسه‌هایی که تعطیل می‌شد و برنامه‌های آموزشی تلویزیون در غیاب مدرسه با چاشنی جادویی کارتون؛ آژیر مکرر قرمز، نشان دادن رد سفید موشک اسکاد بر آسمان، برنامه «جنگ جنگ تا پیروزی» با اجرای حسین پاکدل، حلبچه و بمب شیمیایی، درگیری مستقیم سپاه با آمریکا در خلیج فارس، سکوی ابوذر و سلمان، قایق‌های تندرو، گزارش‌های زنده از محل اصابت موشک در تهران، سال 66، جنگ دیگر کاملا به تهران رسیده بود.