• خاطره‌ای از یک کتاب دزدی

  وقتی به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فکر می‌کنم، اولین چیزی که به ذهنم می‌رسد، دیدن اقوام مختلف بلوچ، ترک، کرد و... با لباس‌های محلی‌شان است که همگی اینها نویدبخش وحدت ملی است. همچنین افرادی که به صورت خانوادگی از شهرستان برای خرید کتاب به‌تهران سفر می‌کنند، صمیمیت و بی‌ریایی ما ایرانیان را نشان می‌دهد.

 • در آپارتمان‌مان کتابخانه راه انداخته‌ام

  یکی از مشکلات ما این است که به جای کاشت محصول و داشت محصول، جشن برداشت محصول را می‌گیریم. این اتفاقی است که در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها رخ می‌دهد. در حالی که هر جشنواره و نمایشگاهی نوید برداشت یک محصول را می‌دهد. درست مثل زمان‌هایی که در ایران بیش از هر شغلی کشاورزی رایج بود و جشن برداشت برپا می‌شد.

 • یک سال کار پژوهشی پشتوانه​ رادیو کتاب است

  نیمه دوم سال گذشته بود که خبر راه‌اندازی و تاسیس رادیوکتاب باعث دلگرمی بسیاری از اهل مطالعه و کتابخوانی شد، چراکه از مدت‌ها قبل یکی از انتظارات اهالی کتاب و فعالان حوزه تألیف، چاپ و نشر داشتن یک رسانه اختصاصی در این حوزه بود.

 • ربع‌قرن نمایشگاه کتاب

  1- نمایشگاهی در آبان:اولین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سال 1366 آن هم نه در اردیبهشت که 14 آبان برگزار شد و با وجود این که درهای نمایشگاه فقط از ساعت 9 تا 17 برای بازدیدکنندگان باز بود، 500 هزار نفر از آن دیدن کردند.

 • نگاهی به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

  این 10 روز متفاوت و دوست‌داشتنی

  برای علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی بهار همیشه از اردیبهشت آغاز می‌شود، درست زمانی که نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی گشایش می‌یابد، نمایشگاهی که از ماه‌ها قبل بسیاری از ناشران برای حضور در آن به تکاپو می‌افتند و بسیاری از مردم هم فهرست بلندبالایی از آثار و کتاب‌های مورد نیازشان را در جیب می‌گذارند و راهی نمایشگاه می‌شوند.

 • معاون صدای سازمان صدا و سیما:

  رادیو قدرت اعتمادسازی دارد

  از سال 1387 که محمدحسین صوفی به سمت معاونت صدا منصوب شده تا امروز اتفاقات زیادی در رادیو رخ داده است؛ از تاسیس شبکه‌های رادیویی کتاب، دانش و رادیو فصلی گرفته تا تغییر 20 مدیر رادیویی. صوفی معتقد است در مدیریت رسانه‌ای مانند رادیو باید میل و خواسته مخاطب را توام با مصلحت و نیازش مدنظر قرار داد و برنامه‌‌هایی ارائه کرد که هم خلاقانه باشد و هم اثربخش.

  • گفتگو
 • در جلسه امروز هیات نظارت بر مطبوعات

  مجوز انتشار 17 نشریه صادر شد

  در جلسه امروز هیأت نظارت بر مطبوعات مجوز انتشار 17 نشریه صادر شد و تقاضای تغییر صاحب امتیازی و مدیرمسئولی برای 15 نشریه مورد بررسی و موافقت قرار گرفت.

 • معاون امور هنری وزیر ارشاد:

  لباس رسمی مردان سازماندهی می شود

  معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، این معاونت مکلف است در حوزه لباس آقایان از تمام ظرفیت ها و خلاقیت های موجود استفاده کند و با بهره گیری از نظر پژوهشگران و از طریق برگزاری نشست های تخصصی به ساماندهی این بخش بپردازد.

 • فراخوان مسابقه شعر طنز لبخند جوانی

  به همت خانه شهریاران جوان اولین مسابقه شعر طنز «لبخند جوانی» برگزار می شود. مهلت ارسال آثار 25 اردیبهشت بوده و داوری آثار رسیده به دبیرخانه این جشنواره توسط کمیته ادبی به سردبیری رضا رفیع انجام می‌شود.

 • با رونمایی از فاز سوم سامانه سینا انجام می شود

  تحول در نظام آموزشی مراکز فرهنگی هنری پایتخت

  رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در مراسم رونمایی از فاز سوم سامانه یکپارچه نظام آموزش این سازمان (سینا) اظهار داشت: این سامانه تحولی در نظام آموزشی مراکز فرهنگی هنری پایتخت است و به زودی به الگویی در سراسر کشور تبدیل می شود.

  • آموزش
 • وزیر ارشاد خبر داد:

  برگزاری اجلاس وزاری فرهنگ کشورهای آسیایی

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز «نخستین نشست فرهنگی مقامات ارشد مجمع گفتگوی همکاری آسیا» در تهران و از فردا خبر داد و افزود: این اجلاس با شعار «آسیا کانون فرهنگ انسانی» برگزار می‌شود تا بگوییم ما منادی تفاهم و همگرایی و تعاملات فرهنگی هستیم.

 • رجال الغیب

  کتاب «رجال الغیب» نوشته ویلیام چیتیک درباره فلسفه و اندیشه‌های سنت‌گرایی با ترجمه سیدامیرحسین اصغری منتشر شد. این کتاب البته علاوه بر نوشتار چیتیک، پاسخ نصر به او را نیز در بر دارد. همچنین مترجم مقدمه‌ای مفصل را با عنوان «علم و فناوری مدرن از منظر مکتب سنت‌گرایان، با تأکید بر فلسفه سیدحسین نصر» بر کتاب افزوده است.

 • نگاه‌بان اندیشه

  همه ساله در سالگرد شهادت استاد مطهری، مراسم بزرگداشتی برای آن شهید بزرگوار برگزار می‌شود، اما همچنان می‌بینیم پس از بیش از 30 سال از شهادت وی، هنوز خلأ وجود او برای جامعه فکری محسوس است و هنوز مطهری برای جامعه امروز ما مساله آموز است. براستی ویژگی منحصربه‌فرد مطهری چه بود که از او متفکری استثنایی ساخته بود؟