• این فقط یک خاطره است

  «مسئولیت‌هایی که تقسیم شده است!»

  اواخر سال گذشته در همین ستون خاطره‌‌ای از شهیدان همت، کارور و نوزاد نوشته بودم که دوستان زیادی استقبال کردند و می‌خواستند که باز هم از خاطرات آن ایام بنویسم.

 • اخلاق عرفانی و اسلامی بر تربیت نفس مبتنی است که شالوده دستورات اخلاقی است

  فراتر از بایدها و نبایدها

  علم اخلاق چیست؟ در پاسخ به این مساله، اولین چیزی که به ذهن متبادر می‌شود، یک سری بایدها و نبایدهاست؛ این‌که در فلان موقع چه کاری نیکو و پسندیده است و چه کاری ناشایست.

 • اسلام و جامعه حقیقت‌گرا

  انسان از زندگی‌ای اجتماعی برخوردار است که بدون دیگر افراد جامعه قادر به پیشبرد آن نیست. او از همان ابتدا که به صورت بدوی زندگی می‌کرد، زندگی‌اش از ساختار اجتماعی برخوردار بود؛ ساختاری که شخصیت فرد به تنهایی اهمیت نداشت و وابسته به جامعه و قبیله بود. (ناس، 12،1379) هرچند که در این مرحله زندگی او صرفا به برآوردن غرایزش محدود می‌شد، در زندگی احساس خوشبختی می‌کرد؛ زیرا در نظر انسان بدوی آینده‌ای وجود نداشت که او را اسیر خود کند و گذشته‌ای که برایش تاسف بخورد.

 • «نردبان»؛ فرصتی برای فیلمساز شدن

  یکی از سخت‌ترین و در عین حال پرطرفدارترین کارهای دنیا، فیلمسازی است و خوشبختانه رشد تکنولوژی این امکان را ایجاد کرده که علاقه‌مندان به ساخت فیلم با کمترین امکانات بتوانند فیلمسازی را تجربه کنند. تکنولوژی این امکان را به هر کسی می‌دهد تا با کمترین هزینه، یک فیلم بسازد.

 • درگذشت کارگردان پیشکسوت انیمیشن

  وجیه الله فرد مقدم از پیشکسوتان عرصه انیمیشن کشور و خالق انیمیشن «لی لی لی لی حوضک» شنبه شب (هفدهم فروردین ) در یکی از بیمارستان های تهران دار فانی را وداع گفت.

 • خاطره سرب‌های ​کلمه‌ساز

  اگر شما هم برای تعویض جلد کتاب یا صحافی پایان‌نامه به میدان انقلاب رفته باشید، در بعضی مغازه‌ها حروف سربی را می‌بینید و در برخی دیگر دستگاه‌های نسبتا قدیمی.

 • راه‌اندازی مکتب کمدی در سینمای ایران

  ابراهیم وحیدزاده کارگردان شناخته‌شده‌ای در عرصه سینمای کمدی است. او سال‌ها در هیاهوی تولید کمدی‌های شانه تخم‌مرغی، به ساخت فیلم‌های کمدی خاص خود ادامه داد.

 • میراث فرهنگی و تهیدستی انسان

  میراث فرهنگی چیست؟ با شنیدن این عبارت، بناهای تاریخی و اشیای قدیمی را به یاد می‌آوریم. بناهای تاریخی که برای تماشاست، ارزشمند است جاذبه گردشگری دارد اما اغلب قابل استفاده نیست و حتی برخی از آنها ویرانه است.

 • افق‌های جهانی پیش روی صنعت نشر کشور

  حرفه‌ای شدن در هر کار و صنعتی یکی از راه‌های موفقیت افراد در مسیر شغلی‌شان است؛ در این میان صنعت نشر کشور به عنوان یکی از زیربنایی‌ترین ساختارهای فرهنگی کشور نیازمند بهره‌مندی از ضوابط و استانداردهایی است تا رشد و توسعه پیدا کند تا با شناخت و رعایت قوانین و قواعد بین‌المللی و حضور موثر در نمایشگاه‌ها و عرصه‌های جهانی، تصویری ارزشمند و مناسب را همچون یک آینه از فرهنگ، هنر و تولید علم در ایران منعکس کند.

 • مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد:

  هدیه رئیس جمهور به خبرنگاران جامانده هم تعلق می‌گیرد

  مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر لزوم درج اطلاعات صحیح خبرنگاران در سایت «سمان» برای استفاده در برخی موارد رفاهی از جمله دریافت هدیه رئیس جمهور به مناسبت روز خبرنگار گفت که این هدیه پس از تصحیح مواردی مانند شماره حساب اشتباه، به آن دسته از خبرنگارانی که از دریافت آن جا مانده‌اند، تعلق خواهد گرفت.