لوگوی جام جم سیما
  • 0 2
  • 0

مروری بر ویژه برنامه هایی که رسانه ملی برای جام جهانی تدارک دیده است

از پــای تلویزیــون تکــان نخوریــد!

پنج شنبه 24 خرداد 1397 ساعت 05:30
التهاب این شب‌ها و روزهای فوتبالی، برنامه روزمره خیلی از ما را تحت‌تأثیر قرارداده است. پخش مسابقات فوتبال جام‌جهانی از ساعت هفت و نیم عصر به صورت زنده از صداوسیما آغاز می‌شود. شبکه‌های سه و ورزش سیما و رادیو ورزش، تمام 64 مسابقه جام‌جهانی را به صورت زنده و رایگان روی آنتن می‌برند که اتفاقی قابل توجه میان رسانه‌های دنیاست.

اما پخش بازی‌ها و حواشی و تحلیل‌های آن، بخشی از موج جام‌جهانی است. بخش دیگر آن، برنامه‌های فوتبالی شبکه‌هاست که نقش مهمی در تداوم هیجان یکماهه جام جهانی دارند. در این شب‌ها و روزهای داغ فوتبالی، لحظه‌ای از تلویزیون و رادیو برای دیدن و شنیدن اخبار و مسابقات فوتبال جام‌جهانی روسیه جدا نمی‌شویم که این اتفاق حاصل کار همکاران مان در شبکه‌های سه، ورزش سیما، رادیو ورزش، گروه ورزشی خبرگزاری و شبکه خبر است. که برای اقناع این تب داغ، سخت در تلاشند تا همه آنچه این روزها در جام جهانی روسیه 2018 رخ می‌دهد را برای مردم عزیز کشورمان نمایش دهند و روایت کنند.

ما اومدیم روسیه تا همه رو بروفیم!

یک هفته پیش از شروع مسابقات جام جهانی رامبد جوان از نمآهنگ اومدیم روسیه در برنامه خندوانه رونمایی کرد. این نمآهنگ که امروز در بسیاری از شبکههای اینترنتی بازنشر میشود دو بخش دارد که در اولین بخش آن محمد بحرانی به همراه امیرسلطان احمدی علاقهمندیهای فوتبالی کودکان ایرانی را با کریهایی برای بازیکنان تیمهای حریف ایران در موسیقی با سبک مردمی روایت میکند. بنا به گفته محمد بحرانی که در جامجهانی قبل نیز نمآهنگ ویژهای کار کوشیده بود امیر سلطان محمدی بر اساس نوستالژیهای فوتبالی ایدهای را طرح کرده و محمد بحرانی تلاش کرده به کمک دوستانش این ایده را در نمآهنگ جدیدی پیاده کند او از دوستش سعید کریمی که هم در سینما و هم تلویزیون کار کرده برای کارگردانی کمک گرفته و حاصل کار اولین بخش این نمآهنگ است بخش دوم نیز با کارگردانی احسان عبدیپور از کارگردانان بوشهری و کارگردان فیلم تحسین شده تنهای تنهای تنها ساخته شده که کریها و عبارات با مزه جناب خان برای بازیکن تیم برزیلی است و با تصاویری از شور و هیجان مردم با صفای جنوب کشور و صدای ساز جنوبی حس خوبی به مخاطب میدهد. محمد بحرانی معتقد است تجربه اش در سالها کار در تلویزیون موجب شده حد وحدود کار برای تلویزیون را بشناسد و از رسوم مردم کشورمان بخوبی برای ایجاد شور نشاط بهره ببرد.

40 شبانه روز با عادل و برنامهاش

2018 / شبکه 3 / 22:30

امسال شبکه سه مانند جامجهانی قبل، ویژهبرنامهاش را به عادل فردوسیپور سپرده تا بهترین بهره را از سالها تجربه سازنده یکی از پایدارترین برنامههای تلویزیونی-90- ببرد. نام برنامه همان سال برگزاری جامجهانی روسیه یعنی 2018 است. گرچه این برنامه از دوشنبه گذشته روی آنتن رفته اما تیم تولید از روزهای آخر سال1396 کارش را برای تدارک این برنامه آغاز کرده است. حدود سه ماه کار مداوم برای تولید قسمتهای ضبطی یا همان پلی بکها و گرافیک برنامه و طراحی بخشهای مختلف به انجام رسیده و قرار است 40 شب دیگر هم به طور شبانهروزی ادامه یابد. ساخت دکور برنامه را هم سیدامیرحسین میرطالب از 20روز قبل از پخش، در استودیو 11 آغازکرده است. مستندها و گزارشهای بسیاری با موضوعات بررسی جامجهانی ادوار گذشته، معرفی تیمهای شرکتکننده در جام و تحلیل روشهای بازی هر تیم ساخته شده و به فراخور هر برنامه پخش میشود که ترفندهایی برای جذابتر شدن هر کدام از آنها نظیر استفاده از برخی هنرمندان در خواندن نریشنها به کار گرفته شده است. درصدی از بخشهای برنامه صرفا فوتبالی نیستند و به نوعی با این ورزش مردمی در ارتباطند.

مهمانان نیز بیشتر از پیشکسوتان فوتبال انتخاب میشوند و مثل ویژهبرنامه جامجهانی پیشین حضور مهمانانی خارجی نیز در برنامه دیده شده است. در تهران گروهی حدودا 50 نفره و در روسیه گروهی پنج نفره برای تدارک این برنامه زحمت میکشند. محمدحسین میثاقی مجری جوان و پرانگیزه فوتبال قرار است در گروه اعزامی به همراه دو تصویربردار و دو تدوینگر راوی آنچه در مسابقات و حواشی در این جام نفسگیر رخ میدهد باشد. مجهزترین و بهروزترین استودیوی HD سازمان یعنی استودیو 11 سیما تمام و کمال در اختیار این برنامه است تا شبهای گرم تابستانی مردم را به هوای خنک محل برگزاری جامجهانی پیوند بزند. مسابقات جامجهانی دردل برنامه پخش میشوند و قرار است این برنامه هر روز حدود نیمساعت قبل از پخش اولین بازی جام در روز آغاز و تا پاسی از شب ادامه یابد. محمدرضا احمدی در اجرای این برنامه عادل فردوسیپور را همراهی میکند او میتواند در زمانهایی که ساعتها پخش برنامه به علت تعدد مسابقات ادامه یافته جایگزین خوبی برای عادل فردوسیپور شود تا او هم نفسی تازه کند. میزگردهایی هم در خصوص هر بازی در این برنامه با حضور کارشناسان برگزار میشود. حمیدرضا صدر از خبرهترین کارشناسان فوتبال یکی از همراهان اصلی این برنامه است که در سه مستند تاریخچه بازیهای جامجهانی تیم ملی کشورمان اطلاعاتش را به همراه تحلیل در قسمتهای اول برنامه که هفته گذشته پخش شد در اختیار مخاطبان قرار داد. صدر پیش از سه مسابقه کشورمان به همراه چند کارشناس دیگر به آنالیز تیم مقابل و توانمندیهای اعضای تیم ملی در مقابل حریفش میپردازند. پیمان یوسفی گزارشگر بازیها است که در تیم گروههای اعزامی به روسیه قرار گرفته است.

فصل داغ داغ داغ

فصل داغ فوتبال / شبکه ورزش / 22:00

پیش از آنکه تب فوتبال داغ شود برنامه «فصل داغ فوتبال» کارش را آغاز کرد. این برنامه در شبکه ورزش سیما و ویژه جامجهانی است و محمد خیابانی به عنوان مجری و کارشناس در آن حضور دارد. بنابهگفته حامد غفاری تهیهکننده این برنامه روحیه مردمی خیابانی و احساسات گرمش موجب شده تا سکان اجرا به او سپرده شود. غفاری تأکید میکند بنا نیست این برنامه با برنامه 2018 همپوشانی داشته باشد و هر روز یک ساعت قبل از هر بازی و در فواصل مسابقات به صورت زنده پخش میشود.

او میگوید: برای تولید و پخش این برنامه از تمام ظرفیت نیروی جوان شبکه ورزش بهره برده شده و حدود 30 نفر از آنها در تهران در این ایام بیوقفه کار میکنند. به گفته او با وجود آنکه طرح برنامه پیش از نوروز مطرح شده بود به دلایلی طراحی و تولید برنامه به اوایل خردراد موکول شد و حدود 12 خرداد شکل جدی به خود گرفت. مهدی هاشمی دکوراتور در عرض حدود یک هفته دکور آن را آماده کرد. اکنون با اینکه زمان کمی از طراحی و تولید شبکه نگذشته این برنامه جایگاهش را به خوبی در مخاطبش یافته و هر شب شکل کاملتری به خود میگیرد. در هر برنامه یکی از کشورهای شرکتکننده در جام از ابعاد گوناگون ورزشی، اجتماعی و فرهنگی بررسی میشود. ارتباط با کارشناسان ورزشی خارجی بخش دیگری از این برنامه است که در گفتوگوی اینترنتی و زنده با یکی از کارشاسان کشوری که قرار است مسابقه دهد به نمایش در میآید. بررسی جام جهانیهای قبل و تاریخ فوتبال کشورها، معرفی بازیکنان و مربیان هر تیم از بخشهای دیگر این برنامه است. از این برنامه، گروهی چهار نفره به روسیه اعزام شدهاند و مجتبی پوربخش مجری و گزارشگر به همراه سه نفر از عوامل تولید،اعضای این گروهند. حمایت از تیم ملی کشورمان به گفته غفاری از اهداف اصلی این برنامه است، از این رو نمآهنگهایی بر روی سرودهایی که تاکنون درباره فوتبال و اشعار ملی خوانده شده نیزساخته شده و هر شب پخش میشود. بخش ویژه تحریریه نیز با حضور اصحاب رسانه به اخبار و حواشی اخبار جامجهانی در رسانهها اختصاص یافته است. فصل داغ فوتبال در استودیو ولیعصر مسقر است.

از سن پترزبورگ تا سارانسگ

گروههای خبری سرویسهای ورزشی سازمان نیز روزهای پرمشغلهای را میگذرانند. خبرگزاری سازمان با تمام ظرفیتهای مکتوب، صوتی و تصویری تلاش میکند تا آخرین رویدادهای جام جهانی فوتبال را اطلاعرسانی کند. علیرضا منگلی، سردبیر سرویس ورزشی خبرگزاری میگوید: گزارشهای ورزشی خبرگزاری در زمینه جام جهانی روسیه از سه هفته قبل از آغاز بازیها شروع شدهاند. برای اولین بار گزارشهایی در زمینه گفتو گو با سفرای کشورهایی که تیم ملی کشورمان با آنها مسابقه میدهد داشتیم. منگلی اعزام خبرنگار سرویس ورزشی را به این مسابقات از ویژگیهای اعزام خبرنگاران به رویدادهای خارجی میداند که امسال خبرنگار تخصصی ورزش به این مسابقات اعزام شده است و همین امر به پوشش بهتر رویدادها و ارائه اطلاعات تخصصیتر کمک خواهد کرد.

او میگوید: با وجود برخی محدودیتها یک گروه به روسیه اعزام شدهاند که این گروه سه نفره شامل تصویربردار، نیروی فنی و خبرنگار خبرگزاری حمیدرضا حجازی است. حجازی پیش از این نیز مسابقات المپیک را گزارش کرده و تجربه خوبی دارد. البته سازمان در مسکو دفتر خبری دارد که به موضوع جام جهانی در کنار گروه اعزامی میپردازد. خبرنگار اعزامی ما با توجه به نیاز خبرگزاری باید هم اخبار مکتوب و هم اخبار تصویری را ارائه دهد که با توجه به تعدد مسابقات کار سنگینی است. این اخبار هم شامل رویدادها هم حواشی جذابی است که باید پوشش داده شوند. محل برگزاری و نوع اخبار ایجاب میکند خبر نگار ما خبرنگار کولهپشتی باشد و گزارش هایش را با گوشی همراه و گزارشهای تصویری اینترنتی ارائه دهد. منگلی اضافه میکند: باتوجه به اهمیت مسابقات تیم ملی کشورمان در این جام در فضای مجازی و صفحه اینستاگرام خبرگزاری، این مسابقات و برخی مسابقات مهم تیمهای دیگر به صورت زنده پخش میشوند.

بستههای جذاب و کوچک خبری نیز علاوه بر پخش در بخشهای ورزشی اخبار در سایر بخشهای خبری نظیر 30/20 پخش میشوند. ضمن اینکه کانال سروش خبرگزاری نیز در این زمینه فعال است. به گفته سردبیر ورزشی خبرگزاری امسال نیز مانند دوره قبل جامجهانی استودیوی مجازی با ایجاد حال و هوای استادیومهای مسابقات به تمام ابعاد مسابقه تیم ملی کشورمان در مصاف با حریفانش میپردازد. این استودیوی مجازی یک روز قبل از هر بازی تیم ملی به بازسازی اوضاع استادیومهای مسابقه خصوصیات ورزشی هر تیم، مربیان و روشهای بازی ر دو تیم میپردازد. منگلی از اختصاص بخشی ویژه اخبار جامجهانی روسیه 2018 در سایت خبرگزاری میگوید که علاوه بر تازهترین اخبار تمام اخبار و گزارشهای ارائه شده به همراه گزارش استودیوی مجازی را هم شامل میشود. این بخش در صفحه اول سایت خبرگزاری و همینطور صفحه اخبار ورزشی قابل مشاهده است.با توجه به نزدیک بودن بازیهای آسیایی و پارا آسیایی سرویس اخبار ورزشی خبرگزاری نگاه ویژهای هم به این موضوع دارد و در این زمینه نیز گزارشهایی ارائه خواهد داد.

وسعت اخبار از 11 شهر و12 استادیوم

حمیدرضا حجازی خبرنگار اعزامی خبرگزاری سازمان از سال 1387 کارش در زمینه خبر را آغاز کرده و از سال 1394 در خبرگزاری مشغول شده است. او پیش از این نیز خبرنگار سازمان در المپیک بوده و به نوعی امتحانش را به خوبی پس داده است. با توجه به اینکه خبرنگار سرویس ورزشی است به طور معمول اطلاعاتش در زمینه مسابقات بهروز است اما با وجود آن هر روز تلاش میکند اطلاعاتش را برای پوشش خوب رویدادها تقویت کند. او کار در روسیه را کمی سختتر از المپیک ارزیابی میکند چون مسابقات المپیک، همه در یک شهر به انجام میرسید اما مسابقات روسیه در 11شهر این کشور و 12 استادیوم برگزار میشود که پوشش آن خصوصا در زمانهایی که برخی مسابقات همزمان میشوند کمی با مشکل مواجه میشود. رقابتهای تیم ملی کشورمان هم که محور کار است در سه شهر سنپترزبورگ (ورزشگاه کرستوفسکی)، کازان (ورزشگاه کازان آرنا) و سارانسگ (ورزشگاه موردویا) برگزار میشود.

احداث استادیوم در قاب اخبار

علی رضوانی اجرای استودیوی مجازی خبر را برعهده دارد. این استودیو یک روز قبل از هر بازی شمایل کوچکی از آنچه قرار است تیم ملی با آن مواجه شود را بازنمایی میکند.

رضوانی در جامجهانی فوتبال دوره قبل هم این سبک کار را تجربه کرده است که با استقبال خیلی خوبی مواجه شده و نظر مدیران وقت را هم جلب کرده است. او درباره این تجربه امسال میگوید: امسال این کار با سناریویی متفاوت تر طراحی شده است.

همکاران او در گروه هنری خبرگزاری ساعتها وقت گذاشتهاند تا همه چیز از استادیوم هر مسابقه تا شرایط آب و هوا در روز مسابقه را شبیهسازی کنند. از مربیان هر دو تیم تا بازیکنان در این استودیو برای گفتوگو با رضوانی حاضر میشوند و حتی نوع حرکات هر بازیکن با ریزبینی خاص در این استودیو به تصویر در میآید به طوری که انگار این استودیو درست در درون استادیوم تعبیه شده و مجری میتواند از آن خارج شود و به کنار زمین بیاید. رضوانی میگوید برای هر چند ثانیه همکارن این استودیو در بخش هنری خبرگزاری 4-5 ساعت وقت صرف میکنند تا جزئیات کار واقعی به نظر برسد.

بخش خبری ویژه برای جامجهانی روسیه

شبکه خبر نیز با توجه به مأموریتش، تکاپو برای پوشش اخبار بازیهای جامجهانی فوتبال را از چندی قبل آغاز کرده و بخش خبری ویژه 21:30را در دکور مختص به جامجهانی به این موضوع اختصاص داده است. داوود عابدی سردبیر سرویس ورزشی شبکه خبر به همراه همکارش بابک اکبری خرم و یکی از همکاران تصویربردارشان به روسیه اعزام شدهاند تا تمام رویدادها و حواشی مسابقات تیم ملی کشورمان رادراین جام پوشش دهند. بنا به گفته عابدی با توجه به امکانات دفتر خبری سازمان در مسکو گزارشهای این گروه هم از FTPخبر در این دفتر ارسال میشوند و هم با استفاده از برنامه ارسال تصاویر زنده اینترنتی گزارشها و اخبارشان را ارسال میکنند.

مجهزترین استودیوهای سازمان در اختیار بزرگترین رویداد ورزشی سال

از هفته پیش پخش زنده برنامههای شبکه سه، ورزش و امید آغاز شده و بخش قابل توجهی از امکانات مرکز تولید و فنی سیما در اختیار آنها قرار گرفته است. بنا به گفته مجید شعبانپور رئیس مرکز تولید فنی سیما، سه استودیو از پنج استودیوی HD سازمان یعنی استودیوهای 11، ولیعصر و 14 بویژه برنامههای جامجهانی اختصاص یافته است. تمام فضای استودیوی 11 با جدیدترین امکانات و تجهیزات فنی که در سازمان هست به طور کامل در اختیار برنامه 2018 شبکه سه است. این برنامه در طول برگزاری تمام مسابقات جامجهانی پخش میشود و این امکانات باید انتظارات تهیهکننده را برآورده کند. شعبانپور تأکید میکند: این استودیو تسهیلات لازمی که برای برقراری ارتباط دوطرفه با روسیه به صورت زنده به همراه امکاناتی که برای ترجمه همزمان صحبتهای مهمانان خارجی لازم است و آنچه این برنامه که برنامه جامعی است انتظار دارد را باید در اختیار داشته باشد و امیدواریم بتواند نظر مخاطبان را جلب کند. او از اختصاص 60درصد از فضای استودیو ولیعصر به برنامه «فصل داغ فوتبال» خبر میدهد و میگوید این برنامه مدتی قبل از دیگر برنامههای جامجهانی آغاز شده است. برنامه «جام رویایی» شبکه امید هم به گفته او در استودیو 14 مستقر شده و از 22 خرداد تا آخر مسابقات از ساعت 14 روی آنتن میرود.

شعبانپور میگوید: هدف مرکز تولید و فنی سیما این است که مسابقات جامجهانی که امتیاز پخش آن خریداری شده با بالاترین کیفیت پخش شود و با توجه به اینکه شبکه سه سیما که قرار است مسابقات را پخش کند HD است، کیفیت پخش نیز باید بالا باشد. گزارشگرهای اعزامی در کنار ارتباطات ماهوارهای، گزارشهایشان را با امکاناتی که این مرکز فراهم کرده به صورت اینترنتی ارائه میدهند. بنا بر آنچه شعبانپور از امکانات موجود در استودیوهای سازمان میگوید هر پنج استودیوی سازمان امکاناتشان HD است اما برای استودیو 11 امکاناتی نظیر نصب ویدئو وال HD به اضافه تجهیزات لازمه ارسال و دریافت سیگنال از طریق اینترنت لازم بود که فراهم شد. او میگوید میکسر این استودیو امکانات بیشتری نسبت به میکسر دیگر استودیوهای سازمان دارد که ظرفیت کارهای گرافیکی تصویر علاوه بر آنچه تا کنون استفاده میشده را بالا برده است. شعبانپور از عوامل IT و فنی مرکز تولید و فنی یاد میکند که در کنار عوامل تولید برای پوشش هر چه بهتر این رویداد جهانی فعالیت میکنند که از حرفه‌‌ایترین عوامل این بخش هستند. شعبانپور از آمادگی کامل این مرکز برای ارائه امکانات مورد نیاز این برنامهها خبر میدهد و میگوید هیچ کدام از برنامهها تقاضایی درخصوص واحدهای سیار نداشته اند اما به فراخور نیاز هر کدام برای پخش گزارشهای زنده از سطح شهر این واحدها در اختیار برنامهها قرار خواهد گرفت.

رئیس مرکز تولید و فنی و همکارانش رویداد ورزشی دیگر لیگ جهانی والیبال و مسابقات آسیایی و پاراآسایی را هم بلافاصله پس از جامجهانی درپیش دارند که برخی از آنها با روزهای آخر رقابتهای جامجهانی مقارن میشود و بیوقفه تلاش میکنند تا رضایت مخاطبان ورزشدوست کشورمان را جلب کنند.

جام رویایی امید

جام رویایی / شبکه امید / 14:00

شبکه امید نیز برای مخاطبان نوجوانش برنامه زنده 75 دقیقهای با نام «جام رویایی» تدارک دیده است. این برنامه از استودیو 14 رویدادهای جام جهانی را به همراه گزارشهای مردمی و بخشهایی جذاب پوشش میدهد. حسین اسماعیلپور تهیهکننده برنامه از تلاش همکارانش برای جلب نظر مخاطبان در این برنامه میگوید و اضافه میکند گزارشهای مردمی این برنامه غالبا از نوجوانان علاقهمند و حال و هوایشان در این جام گزارش میدهد. تاریخچه اخبار، حواشی و معرفی تیمها بخشی از آیتمهایی است که در برنامه تقدیم مخاطبان میشود. مجریان این برنامه هادی خضاب و محمد درخشندهاند.

نسیمی از روسیه برای فوتبالیها

جام 21 / شبکه نسیم

علاوه بر اینکه این روزها نماهنگ «اومدیم روسیه» برنامه خندوانه به قول جوانترها کولاک کرده است، شبکه نسیم در برنامهای با عنوان «جام 21» در حدود ده دقیقه به معرفی تیمهای حاضر در جامجهانی و خصوصیاتشان میپردازد ضمن اینکه گزیدهای چهار دقیقهای پس از هر مسابقه تیم ملی نیز ارائه میشود.

فاطمه طاهری

روزنامه نگار

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3329117723591803483
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: