• شیرینی ایرانی، از‌ دیروز‌ تا امروز

  این‌که چه کسی، کجا و چه سالی آستین بالا زد و با چه انگیزه‌ای آرد و روغن و شکر را مخلوط کرد و از خمیر نرم به دست آمده، گلوله‌هایی کوچک‌تر و بزرگ‌تر از گردو جدا کرد و با فشار دست به آن فرم داد و بعد هم آنها را به دست تنورهای داغ سپرد، مشخص نیست اما او یا آنها در زمانی نامعلوم کاری کرده‌اند که امروز میلیاردها انسان، شیرینی فکر خلاقشان را زیر دندان احساس می‌کنند.

 • حاجی فیروز خبر از عمو نوروز می‌آورد

  نفس بکش! عمیق... عمیقتر... بویش را حس می‌کنی؟ بوی عید را می‌گویم. اگر سردی زمستان حسود، سرفه را به جانت نیندازد، می‌توانی هوایش را محکم به درون ریه‌هایت بکشی! کاش می‌شد کمی از رایحه‌اش را نگه دارم تا برای تمام سال، انگیزه را در لحظه‌هایم جاری کنم.

 • آغاااازِ... سااااالِ.... یکهزار و...

  تیک‌تیک... تیک‌تیک... تاک‌تاک... با نظم و ترتیبی خاص، شمعها را در شمعدان می‌نشانی، سفره قلمکار را برانداز می‌کنی و هفت‌سین را کنار هم می‌چینی. تیک‌تیک... تیک‌تاک... تاک‌تاک... ضرباهنگی تندتر و نزدیکتر.

 • با ماهیهای قرمز عید، خوب تا کنید

  فقیر و غنی ندارد؛ عید که می‌شود روی تاقچه خانه‌ها، روی ایوان‌های گل‌کاری شده و کنار سفره‌های هفت‌سین، ماهیهای‌قرمز کوچک می‌درخشند؛ ماهی‌های سرخی که انگار عادت کرده‌ایم چند روز بعد از عید، به تنگشان نگاه کنیم و ببینیم عمرشان تمام شده.

 • آخرین چهارشنبه سال را تلخ نکنیم

  با این‌که این روزها می‌توان هشدارهای آتش‌نشانی، اورژانس و تلویزیون را همه جا دید، اما هنوز فروشنده‌ها و خریدارانی هستند که کنار بساط دست‌فروش‌ها و حراجی‌ها، خیابان‌های شهر را قرق کرده‌اند، پنهانی و آشکار ترقه و وسایل آتش‌بازی می‌خرند و می‌فروشند، فراموش نکنید که همه ساله کودکان زیادی در این شب قربانی ندانم‌کاری خود و بزرگ‌ترهایشان می‌شوند.

 • هنوز هم، فرصت هست

  «زمین سرد به یاد بهار می‌کشد آه» و تو با دست‌هایی از تبار ترانه، فروردین فروردین زندگی به زمین می‌بخشی. به زمین که نفس‌های مردگان هر روز زلزله‌ای در دل کوه‌هایش متولد می‌کند.

 • قدم زدن در دنیای رنگها

  خیلی از ما دنیای مسحورکننده رنگ‌ها را نمی‌شناسیم و نمی‌دانیم چه معجزه‌ای می‌کند. همین رنگ‌های ساده‌ای که خیلی وقت‌ها آنها را اصلا نمی‌بینیم، قادرند مارا شاد و زندگی‌مان را رنگین‌کمانی کنند. اما چطور می‌توانیم این رنگ‌ها را وارد زندگی‌مان کنیم؟ چگونه حس و حالمان را تغییر دهیم و دنیایمان را رنگی‌تر بسازیم؟

 • مشق عشق در کهریزک

  بهار امسال که بیاید احمد و بتول، ششمین سال ازدواج‌شان را جشن می‌گیرند و احتمالا باز فکر می‌کنند به این که چهار سال پافشاری‌شان برای ازدواج با هم، به‌شیرینی امروز زندگی مشترکشان می‌ارزید.

 • سبد تغذیه برای ترافیک بهاری

  چند بار در ترافیک روزهای خاص، مثل چند روز تعطیل طولانی یا تعطیلات نوروز مانده‌اید و حتی یک جرعه آب خنک در دسترس‌تان نبوده است؟ چند بار در این شرایط خاص، مجبور شده‌اید موقعیت وحشتناکی مثل نبود دسترسی به آب‌جوش برای تهیه شیرخشک فرزندتان را به دلیل ترافیک سنگین تحمل کنید؟ چند دفعه وقتی فرزندتان خون دماغ شده، یک گاز استریل هم برای بند آوردن خون بینی او در دسترس نداشته‌اید و البته در ترافیک چند کیلومتری گیر افتاده‌اید؟

 • اسهال مسافرتی؛ نتیجه دستهای آلوده

  براساس آمار، بین 30 تا 70 درصد مسافران، بویژه در زمانی که آمار مسافرت‌ها افزایش می‌یابد، در معرض خطر ابتلا به اسهال مسافرتی هستند. این آمار درباره کودکان خاص‌تر است. به این ترتیب که 40 درصد کودکان در مسافرت به دلیل ابتلا به اسهال مسافرتی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. دلیل اصلی این مساله نیز مصرف مواد غذایی آلوده است. درباره کودکان یکی از دلایل اصلی ابتلا به این بیماری مصرف مواد غذایی با دست‌های آلوده است. اسهال مسافرتی، معضلی است که می‌تواند سفر تفریحی را به سفر درمانی تبدیل کند!

 • تصاویر دلبندان شما

  مریم طاهری

 • مشاوره

  نسترن

  با سلام من توو دوره بچگیم محبت و توجه كافی از والدین و اطرافیانم نگرفتم و این باعث شده كه ادم های اشتباهی كه وارد زندگیم میشن رو به این دلیل كه بهم توجه و محبت میكنن بپذیرم و ازشون استقبال كنم.این كمبود محبت برای من خیلی ازاردهنده شده، راهی وجود داره كه بتونم اون خلا عاطفی رو پر كنم؟

  سلام.چقدر خوب است كه شما به این موضوع واقف هستید و ریشه یابی كرده اید.حال تا اینقدر به شرایط و روحیات خود اهمیت می دهید ،‌همین مسیر را ادامه دهید و نزد روانشنشاس بروید تا به شكل حضوری تمام باورها و هسته های اصلی شما را تغییر دهد.طی جلسات درمانی متوجه تغییرات بزرگ در حال و زندگی تان خواهید شد.موفق باشید. لیلاكامرانی،‌كارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی

  زهرا

  سلام من دختری ۲۹ ساله هستم مدتیست ازطریق یكی ازهمكارانم با پسری همسن خودم آشنا شدم ك ازنظر تحصیلی و اخلاقی شبیه خودم هست بعد ازمدت كوتاهی آشنایی بین ما علاقه بوجود آمد و ایشان برای خواستگاری اقدام كردن ولی خانواده ما به شدت مخالفت كردن بخاطر اینكه ایشان شغل ثابت ندارن و دریك شركت پروژه ای سه سال هست كارمیكند و حقوق پایینی نسبت به من میگیرد من خودم پرستارم چكاركنم برای راضی كردن خانواده باتوجه به اینكه برام اخلاقیات و طرزتفكر و علاقه همیسه بیشتر از پول و میزان درآمد ارزش داشته

  سلام.اگر از انتخاب خودتان مطمئنید،‌كافی است اخلاقیات ایشان را بازگو كنید.مثال های فراوان بزنید. اجازه دهید با والدین تان بیشتر آشا شوند و گفتگو كنند.هر چه دیدار بیشتر باشد امكان شناخت بیشتر می‌شود.در ضمن در این میان می توان از فرد مورد اطمینان خانواده نیز كمك گرفت .از او بخواهید با والدین تان صحبت كند.از روان شناس هم كمك بگیرید.اجازه دهید والدین تان خیالشان راحت شود كه نزد متخصص برای شناخت بیشتر و بهتر می روید.روان شناس به شما كمك خواهد كرد.موفق باشید. لیلاكامرانی،‌كارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی

  مادر شاغل

  با سلام و خسته نباشید من یك دختر 16 ماهه دارم و شاغل هستم ، بعد از اتمام مرخصی در 11 ماهگی فرزندم ، شروع به كار نموده و پرستاری برای نگهداری دخترم در خانه استخدام كردیم. تقریبا بعد از گذشت شش ماه دخترم به پرستارش عادت نكرده و بعضی از روزها كه صبح زود بیدار میشه و پرستارش رو میبینه میچسبه به من و یا باباش كه در نهایت با گریه میذارم پیش پرستار و میرم سر كار ، این خانم خشك و جدی و كم حرف هستن ولی رسیدگیش به دخترم بد نیست. واقعا دغدغه ذهن من و پدرش همین موضوع هست ، لطفا به من بگین پرستار دخترم را عوض كنم یا نه ؟ و اگر عوض كنم صدمه روحی به دخترم وارد میشه یا نه؟

  سلام.سوال شما خیلی كلی است. با توجه به شرایط باید تصمیم گرفت.اما نكاتی را به شما را یادآوری می‌كنم. كودك ممكن است اضطراب جدایی داشته باشد و در جدا شدن از شماها به مشكل برمی خورد.ممكن است از پرستارش ترسیده باشد و با دیدنش نخواهد با او تنها باشد. ممكن است كلا از تنهایی بترسد و...همه اینها نیاز به بررسی دقیق دارد.پیشنهاد می كنم حتما از روان شناس كودك كمك بگیرید.موفق باشید. لیلاكامرانی، كارشناس ارشد روان‌شناس بالینی