• باورهای اشتباه درباره شادی و شاد بودن

  در دنیایی که فرایند صنعتی شدن و پیشرفت تکنولوژی انسان‌ها را در لاک تنهایی‌شان فرو برده از شادی به عنوان نیاز گمشده انسان یاد می‌شود. امروزه به شمار افرادی که در پی یافتن این گنج معنوی باارزش هستند، روز به روز افزوده می‌شود گویا جای خالی شادمانی، احساسات خوشایند و لذتبخش در جریان زندگی‌های مدرن به قدری حس می‌شود که برای پر کردن آن دست به تلاش‌های بیهوده‌ای می‌زنند تا جایی که رسیدن به ثروت، داشتن خانه زیبا، موقعیت شغلی و رفاه اقتصادی نیز نمی‌تواند طغیان و تلاطم درونی شان را آرام کند.

 • گلزاری: به پسران ایرانی بیش از دخترها آسیب می‌رسد

  به نظر می‌رسد اصلاح خرابی‌های به وجود آمده در حوزه‌های انسانی مانند جوانان، انرژی و زمان زیادی را به خود اختصاص دهد و چنانچه دولت با تمام ظرفیت خود در این حوزه کار کند هم، تا نتیجه مثبت بگیرد، جوانان کنونی از سنین جوانی گذر کرده و مراحل بعدی زندگی را با کوله‌باری از آسیب‌های شخصی و اجتماعی ادامه خواهند داد. با این حال، تکلیف دولت است که برای اصلاح وضع جوانان کشور تلاش کند و بهترین ایده‌ها را به کار گیرد و در مرحله نخست امید و آرامش است که باید به جوانان باز گردد گرچه بدون تقویت بنیان‌های اقتصادی زندگی جوانان و تنها با شعار نمی‌توان کاری از پیش برد. گفت‌وگویی در همین زمینه را با دکتر محمود گلزاری، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان بخوانید.

 • پودر گوریل و تهدید سلامت جوانان

  جوانی است و کم تحملی! معمولاً بسیاری از علاقه‌مندان به رشته پرورش اندام نمی‌توانند، چندین سال صبر کنند تا با تغذیه مناسب و تمرین‌های پیوسته، در این زمینه به موفقیت برسند، به همین خاطر سراغ روش‌های غیر معمول می‌روند. مصرف هورمون‌های غیر مجاز یکی از روش‌های پر خطری است که در ظاهر راه چند ساله و سخت پرورش اندام را به چند ماه کاهش می‌دهد، راهی که نه تنها پول‌های زیادی در آن خرج می‌شود، بلکه سلامتی مصرف‌کنندگان نیز به مخاطره می‌افتد.

 • راهی برای کم‌خرج کردن مراسم عروسی

  توی تاکسی و مترو، همه موافق ازدواج آسان و کمخرج هستند اما به دلایل ناشناخته‌ای، همین آدم‌ها عروسی خودشان و بچه‌هایشان که می‌شود، حاضرند کلیه‌شان را هم بفروشند که چند میلیون بریزند در جیب آرایشگاه‌ها و آتلیه‌ها و گل فروش‌ها. عملیات ریختن پس انداز خانواده در جوب با اسم رمز «یه شب هزار شب نمی‌شه»، هر شب در حال اجراست و این وسط اگر یکی کلیه‌ای برای فروش نداشته باشد یا هر دوتا کلیه‌اش را برای زندگی لازم داشته باشد، تکلیفش معلوم است؛ برچسب خسیس و گدا می‌خورد و می‌رود پی کارش.

 • ۵ نکته رسیدن به موفقیت برای شغل اولی‌ها

  از زمانی که دانشگاه‌ را ترک می‌کنید، تا وقتی که به عرصه کار و فعالیت قدم می‌گذارید، همواره تصاویری نه چندان واقعی از کار در ذهن‌ دارید. رمزگشایی از دنیای کار که کدها و قوانین خشک و مخصوص خود را دارد، همیشه آسان نیست. در بیشتر مواقع برای جوانان راهیابی به دنیای کار و پیدا کردن شغلی مناسب، خیلی زود به یک مشکل اساسی تبدیل می‌شود. یک سایت فرانسوی برای کمک به این گروه از جوانان، پنج نکته مهم را گلچین کرده که نه‌تنها در محیط کار بلکه در تمام مراحل زندگی‌ کاربردی است.

 • باید کف بازاری باشی تا پول در بیاری

  بازار را این روزها جوان‌ها در دست گرفته‌اند. دوست دارند کار کنند، پول در بیاورند و روی پای خود بایستند. به قول آن‌ها بازار بوی پول می‌دهد. هرچند که گروهی از آن‌ها بارها کف بازار به زمین خورده‌اند، اما دستشان را روی زانو گرفته و از نو شروع کرده‌اند.

 • ترفندهای کاسبی برای جوانان: راه و رسم «بازاری شدن»

  بعضی از جوان‌ها دوست دارند بازاری باشند،حجره داشته باشند،مثل بعضی از بازاری‌ها لنگ ظهر سرکار بروند، ناهار بازار را بخورند و عصر با ماشین مدل بالا برگردند خانه. اما اگر فکر می‌کنید یک بازاری این‌طوری کار می‌کند، اشتباه می‌کنید.

 • قرص مرگ: ١٠هزار تومان!

  پلیس جنایی تهران تحقیقات خود را برای ردیابی باندهای فروش اقلام خودکشی آغاز کرده است. بر اساس برخی آمار، مسمومیت با قرصی که عامل مرگ است در چهار ماهه نخست ‌سال ٢٣٩ زن و مرد را به زیر خاک کشانده. در واقع، ماجرای عجیب پایان‌دادن به زندگی و انتقام از دنیای اطراف این روزها بیشتر به قرص کوچکی ختم می‌شود که با انتشار گاز سمی‌اش در بدن ظرف چند ساعت مرگ بسیار دردناکی را رقم می‌زند.

 • انتهای جاده‌ای به نام «اعتماد فامیلی»

  روزی که پدر «رحمت» مرا برای پسرش خواستگاری کرد، همه خانواده خوشحال بودند اما من پسرعموی پدرم را هیچ وقت ندیده بودم. آن‌ها در یکی از استان‌های غربی کشور زندگی می‌کردند و تنها زمانی که من یک ساله بودم، یک بار به مشهد مسافرت کرده بودند.

 • با اجازه امام رضا(ع)... بله! |مجموعه‌عکس|

  شروع زندگی مشترک برای جوانان از نقاط عطف زندگی محسوب می‌شود. «با اجازه پدر و مادرم؛ بله!» این جمله را بار‌ها و بار‌ها سر سفره‌های عقد شنیده‌ایم. دیروز و امروز، تعدادی از جوانانِ در شرف ازدواجِ، مراسم جشن عروسی خود را همزمان با سالروز میلاد امام رضا (ع) برگزار کرده و زندگی مشترکشان را با اجازه سلطان طوس آغاز کردند. تصاویری از این پیوند روحانی را در ادامه به تماشا بنشینید.

 • تصاویر دلبندان شما

  مریم طاهری

 • مشاوره

  سیاوش

  سلام.سال نو مبارك.پسری 3ساله دارم.اخیرا مدام دست در بینی خودش میبرد.چگونه از این عمل زشت او جلوگیری كنیم؟ممنون.

  سلام. این عمل برای شما ممكن است زشت باشد ؛ اما بچه 3ساله كه نمی‌داند و دركی از زشت بودنش ندارد.پس اول به این نكته توجه داشته باشید كه هر رفتار و حركت كودك را با سن و شرایط كودك بسنجید و تعریف كنید. پس این كار كودك شما زشت نیست.صرفا یك رفتار است. هر رفتار هم می تواند علت یا عللی داشته باشد. یكی از عللش می‌تواند مشكلی در بینی باشد كه باید بررسی شود.مثلا بینی كودك شما كیپ شده است و ناراحت است. خودش اقدام می‌كند تا مشكل حل شود. یا خشك شده است و نیاز است چرب كنید. می‌تواند این رفتار را دیده و خواسته امتحان كند، اما با واكنش های نامناسب شما مواجه شده و ادامه‌اش داده است. واكنش نشان دادن اطرافیان می‌تواند یك تقویت كننده مثبت برای ادامه آن رفتار باشد. كافی است كودك شما بخواهد جلب توجه كند.همین كه انگشت در بینی كند و شما دعوا یا تهدیدش كنید به هدفش رسیده است. می‌تواند علتش در پی استرسی باشد كه تجربه كرده و با این كار به آرامش رسیده است.همین می‌شود آرامبخشی كه كودك در هر بحرانی سراغ آن برود و...پس ببینید یك رفتار چقدر دلیل می‌تواند داشته باشد. حتی گاهی هم صرفا برای جلب توجه است و اینكه اطرافیان واكنش نشان دهند.در كل باید دقیق شوید. می‌توانید برای مدتی بین‌اش را چرب كنید .این چرب كردن احتمالا مانعی می‌شود برای ادامه رفتار. تمرین كنید اصلا واكنش نشان ندهید. رفتار دیگران در برابر دین رفتار بچه شما نباید اهمیت داشته باشد. كودك خیلی كارها را باید انجام دهد تا رشد كند.نگران قضاوت و حرف دیگران نباشید. زشت و زیبا تعیین نكنید. گاهی رفتاری پس از مدتی خاموش می‌شود چون تجربیاتی كه باید، كسب شده است. موفق باشید. لیلاكامرانی، كارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی

  علی ع ح

  سلام دختر 4 ساله من غذا نمی خورد این مشكل را ما از 2 سالگی با او داریم برای همین لاغر و مدتی دچار یبوست شد. چطور میتوانیم اشتها و همینطور سلامتی مزاجش را به حد نرمال برسانیم. با تشكر

  سلام.با متخصص كودك مشورت كنید. من روان‌شناسم.

  م

  سلام همسرم نسبت به من بی توجه است وبه خانم های اطراف بنده بیشتراهمیت می دهد ازمادر وخواهر ش تاافراد غریبه مثل همكارانش لطفا راهنمایی ام كنیدمثلا به زن داداش بنده توجه بیشتری داشت ومن راجلوایشان كوچك می كرد وبااون خوش رفتاری ومی خندید به همسرم گفتم ولی تاثیری نداشت حتی طوری رفتار می كند كه زن داداشم متوجه می شود كه همسرم به من توجه نمی كند واز این سواستفاده می كندلطفا راهنمایی ام كنید چیكار كنم یالااقل باطرف مقابل چه طوری رفتار كنم چگونه رفتار كنم كه همسرم متوجه شود من ازنظر روحی دیگه طاقت ندارم

  سلام. نمی توانم بدون حضور همسرتان تمام حرف هایتان را بپذیرم و قبول كنم. می تواند حرفتان درست باشد یا برداشت اشتباه شما باشد یا ریشه در حسادت شما داشته باشد یا ...پس علل زیادی می تواند داشته باشد. بدون بررسی دقیق نمی توان نظر درست داد.اگر حرف تان درست باشد پس باید ریز به ریز بررسی شود و بیشتر همسرتان بررسی شوند.اگر برداشت شما اشتباه باشد یا حسادتتان برانگیخته شده باشد راه حل دیگری دارد. اما این كه شما چه باید بكنید.باید بگویم خودتان باشید.تلاش برای دیگری بودن یا مثل دیگری شدن اشتباه است. چون اگر مشكل در ایشان باشد شما هر چه شوید و هر كاری كنید ،‌مساله حل نمی ‌شود فقط خودتان را خسته و كلافه كرده اید و از اینكه از خودتان دور شده اید خشمگین خواهید شد. باید با همسرتان صحبت كنید و بگویید این رفتارش شما را آزار می‌دهد و این مشكل به گونه ای باید حل شد.توصیه كنید از جلسات حضوری روان شناس كمك بگیرید.چون وافعا به شكل مكاتبه ای امكانپذیر نیست. اما اگر حسادت شما باعث این مشكل باشد خب راهكارهایی وجود دارد. تاكید می‌كنم یكی از كارهایی كه شما باید انجام دهید افزایش اعتماد به نفس‌تان است.ارتقای اعتماد به نفس در پی خود افزایش عزت نفس و شناخت از خود را دارد.وقتی اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی داشته باشید به راحتی از پس این مشكل برخواهید آمد و احتمالا خود به خود حل می‌شود. اعتماد به نفس نمی گذارد اسیر خواسته های دیگری بشوید یا آنها شما را آزار دهند.پس حتما روی اعتماد به نفس‌تان كار كنید و از مشاوره حضوری كمك بگیرید.موفق باشید. لیلاكامرانی، كارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی