• جایگاه سیدالشهدا در بین اهل سنت

  همانطوریکه در تمام ادیان و مذاهب، دیدگاه های افراط گرایانه، وجود دارد و دشمنان سعی می کنند برای اختلاف افکنی، آنها را بیش از پیش، پررنگ کنند، دیدگاه اهل سنت هم نسبت به اهل بیت، علی الخصوص سیدالشهدا، از این قاعده مستثنی نیست.

 • باورها و نمادهای ایرانی در سوگواری امام حسین (ع)

  انسان ایرانی، به عنوان موجودی نمادخواه و نمادبار و نمادساز، همچنان که شهید مطهری به فراست گوشزد کرده، با وجود تغییر دین، ناخودآگاه، پاره ای از پدیدارهای فکری و آیینی پیش از اسلام خویش را، ولو با پوششی اسلامی، حفظ کرده است.

  • معارف
 • عباس بن علی (ع) +فیلم

  عباس بن علی (ع) مشهور به ابوالفضل و قمر بنی‌هاشم پسر علی بن ابی‌ طالب (ع) و ام‌البنین و برادر کوچک‌تر حسین بن علی (ع) است.

 • امام‌ جمعه شمیرانات در گفت‌وگو با جام جم آنلاین؛

  هویت شیعه حقیقت حسینی است

  امام‌جمعه شمیرانات بابیان اینکه هیچ جامعه‌ای بدون هویت نمی‌تواند زندگی کند، گفت: هویت شیعه نیز با حقیقت حسینی عجین شده است و شیعه معرفتی دارد که آن را ا ز قیام کربلا به دست آورده است.

  • معارف
 • دکتر علی عسکری در دیدار رئیس کمیته امداد امام (ره) تاکید کرد:

  حمایت از اشتغال بیش از کمک های مستقیم در محرومیت زدایی اثر دارد

  رئیس رسانه ملی در دیدار رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) بر ضرورت توجه کمیته امداد به موضوع اشتغال و کارآفرینی در کشور تاکید و تصریح کرد: سازمان صداوسیما با تمام توان در مسیر سخت خدمت رسانی به قشر محروم و مستضعف در کنار کمیته امداد امام خمینی(ره) خواهد بود.

 • زبان فارسی از مهمترین عناصر هویتی ماست

  شاعر و منتقد کشورمان گفت: به‌عنوان یک معلم شعر، گوشزد می‌کنم که هویت ما زبان فارسی است، چراکه زبان فارسی مهم‌ترین، دقیق‌ترین وجدی‌ترین ابزار باورهای ملی و دینی ما است. زبان فارسی در فرهنگ ما به‌نوعی زبان دوم مذهب ما نیز هست زیرا که بسیاری از آثار و تفکرات دینی ما از طریق زبان فارسی انتقال پیدا می‌کند.

 • مصطفی رحماندوست در گفت‌وگو با جام جم آنلاین؛

  شعر عاشورایی، روح ادبیات فارسی است

  ادبیات آیینی بخش مهمی از ادبیات فارسی به شمار می‌رود و در تاریخ کهن زبان فارسی از پیشینه و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. شاعر کشورمان اعتقادی به شعر آیینی ندارد چراکه ادبیات فارسی را مملو از شعرهای زیبای مذهبی می داند که شاعر تحت تأثیر دلش سروده است.

 • گفتگوی جام جم آنلاین با مرتضی امیری اسفندقه

  ایران ما سرزمین حکومت شعر است / پیغمبر ، پیغمبر است و شاعر، شاعر

  به مناسبت روز شعر و ادب فارسی به سراغ یکی از شاخص ترین شاعران یکی دو دهه اخیر کشورمان رفته ایم، مرتضی امیری اسفندقه با صدها بیت خواندنی و ده ها کتاب دوست داشتنی با ما از رستاخیز کلمات و رسالت متعهدانه و ظلم ستیزی شاعران در چند قرن تاریخ ادبیات کشورمان سخن گفته است.

 • گفتگوی جام جم آنلاین با دکتر محمدرضا ترکی، شاعر و استاد دانشگاه تهران

  شعر سازشکار و توجیه‌گر ربطی به انقلاب ندارد / عاشقانه سرایی جای عریانی و هرزگی نیست

  دکتر محمدرضا ترکی از معدود چهره‌های آکادمیک دانشگاهی به شمار می‌رود که خود به‌عنوان شاعر و نویسنده‌ای مطرح، در جریان چند دهه اخیر شعر امروز ایران تأثیرگذار بوده است، ترکی علاوه بر تدریس و عضو هیئت‌علمی بودن در دانشگاه تهران در فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز حضور دارد.