• هشت بنگله اهواز موزه می‌شود

  ایران ما گرچه سرزمین آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی چند هزارساله است و تمدن و تاریخ این کشور با همین آثار گرانقدرش گره خورده؛ اما آثار و ابنیه‌ای هم در این سرزمین هست که شاید قدمتش از یکی دو قرن تجاوز نکند، اما به دلیل سهم و نقش تاثیرگذاری که در اقتصاد و توسعه زیرساخت‌های کشور داشته‌اند، ارزشی دو چندان یافته و سزاوار حفاظت و نگهداری و به نمایش درآمدن شده‌اند.

 • سفرهای شاد و با کیفیت در نوروز97

  صدای پای بهار از نزدیک به گوش می رسد و نوروز هم که بیاید، با خودش کلی سفر و جشن و شادی می آورد. اما برای اینکه این سفرها و جشن ها و شادی ها رنگ و بوی بهتری بگیرد و باکیفیت تر شده و در فضای امن تری محقق شود، ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر برنامه های بسیاری را در سراسر کشور تدارک دیده است که روز گذشته و در آخرین جلسه این نشست به این برنامه ها اشاره شد.

 • کندوان، چشم به راه گردشگران

  کندوان قشنگ است؛ هم قشنگ و هم منحصر به فرد؛ با آن خانه‌های کندو‌شکل جا گرفته در دل دامنه‌های سهند سرفراز. این روستای باستانی چند هزار ساله اما تا همین چند وقت پیش نه محل مناسبی برای اقامت گردشگرانی داشت که آن را مقصد گردشگری خود قرار داده بودند و نه دلخوشی برای ساکنانش. حالا اما تعدادی از کندوهای صخره‌ای آن به اقامتگاه‌های بومگردی تبدیل شده تا هم محل آسایش و آرامش گردشگران و بازدیدکنندگان روستا شود و هم عامل کسب نانی و شغلی و درآمدی برای روستاییان.

 • فصل سرد صنایع دستی

  قطار صنایع‌دستی کشورمان چندی بود که روی ریل قرار گرفته و هنرمندان این حوزه را به سوار شدن در این قطار به منظور رسیدن به مقصد ترقی و تعالی حوزه هنری و هنرآفرینی و کارآفرینی‌شان دلگرم کرده بود؛ اما چند اتفاق در همین اسفندماه و همین چند روز پیش دوباره‌گردی از بیم و نگرانی بر سر و روی صنایع‌دستی و صاحبان این صنایع پاشید.

 • 50 اثر از موزه لوور پاریس، با حضور وزرای خارجه ایران و فرانسه در موزه ملی رونمایی شد

  موزه لوور «سی تیر»

  راهتان را دور نکنید؛ برای تماشای تاریخ و فرهنگ و تمدن جهان البته در ابعاد کوچکش، کمی کندو کاو و پرس و جو در همین ایران بزرگ خودمان شما را به هدف می‌رساند. اصلا دلتان هوای تماشای بهترین موزه‌های تاریخی دنیا، مثلا موزه لوور پاریس را کرده است، بسیار خب، فعلا نیازی نیست برای تماشای چنین موزه‌ای بار و بندیل سفر ببندید و راهی صرافی‌ها شوید و با مشقت تمام، مشتی دلار بخرید و بروید در بلاد دور صرف و خرج کنید.

 • گفت‌وگوی جام‌جم با طیبه بشیری، کارآفرین صنایع دستی در روستاهای شهرستان سیروان

  روستاهایی با عطر بلوط و لبخند

  ایلام خودش محروم است؛ روستاهایش محروم‌تر، حالا اما اقتصاد بخشی از روستاهای آن در حال جان گرفتن است، آنهم با کسب و کاری که زنان روستا برای خود به راه انداخته‌اند. نَقل، نقل زنان روستاهای شهرستان سیروان استان ایلام است؛ شهرستانی که باوجود سرسبزی و منابع آبی فراوان، اما روستاهایش مثل بسیاری از روستاهای کشورمان با پدیده توسعه نیافتگی و کوچ روستاییان مواجه است.

 • در جلسه هیات دولت تاکید شد؛

  توسعه برنامه های اشتغال مبتنی بر گردشگری

  رئیس جمهوری در جلسه هیات دولت، بر لزوم مشارکت بیشتر سازمان برنامه و بودجه کشور، بانک ها و صندوق ها برای گسترش صنعت گردشگری و توسعه برنامه های اشتغال مبتنی بر این صنعت تاکید کرد.

  • دولت
 • گزارش جام‌جم از ضعف اطلاع رسانی درخصوص مهم‌ترین رویداد گردشگری کشور

  «تبریـز 2018» در مه!

  باوجود گذشت دو سال از اعلام تبریز به عنوان شهر و پایتخت نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018، هنوز تبلیغات و اطلاع رسانی مطلوبی از این رویداد بزرگ و مهم فرهنگی گردشگری، چه در استان آذربایجان شرقی و چه سایر شهرها و استان‌های کشور و حتی خارج از ایران صورت نگرفته است؛ کوتاهی ای که باعث می‌شود نتوان آن‌گونه که انتظار می‌رود از این فرصت مهم گردشگری برای ارتقای جایگاه تبریز و حتی کشورمان در میان حداقل حدود 50 کشور دارای اکثریت مسلمان بهره برد.

 • دنیا با صنایع‌دستی می‌چرخد

  گردشگری نقش مهمی بر محیط زیست، فرهنگ و جامعه هر کشوری دارد. این صنعت در کشورهای در حال توسعه که فعالیت‌های اقتصادی محدودی در آنها در جریان است، می‌تواند موجب رشد و رونق اقتصادی شود.

 • این شغل پرخطر و پردغدغه

  گردشگر و گردشگری یعنی درآمد، ارز، اشتغال، توسعه، رونق اقتصادی و پیشرفت. اما بخشی از بار این صنعت پررونق و پرسود روی دوش راهنمایان گردشگری است؛ افرادی که سفیران فرهنگی این سرزمین به شمار می‌روند و با وجود سختی کار و مایه گذاشتن از عمر و سلامت و جان خود، هنوز از حداقل‌هایی چون بیمه و ثبات و امنیت شغلی هم برخوردار نیستند؛ شرایطی که تاثیر مستقیمی در کارایی و تاثیرگذاری آنها خواهد داشت و بی‌شک تاثیر بسزایی در حال و روز صنعت گردشگری.

 • آغاز سال سگ در چین

  سال نوی چینی‌ها در سال 2018 از 16 فوریه آغاز شده و طبق تقویم زودیاک چینی‌ها امسال سال سگ است.