• قنات جهانی زارچ برای بازدید گردشگران آماده می‌شود

  قنات زارچ بیش از 80 کیلومتر طول دارد و ۳۰۰۰ سال قدمت، یعنی قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین قنات جهان است. همین مشخصه‌ها در کنار سازه هنرمندانه و کاربری با ارزش آن باعث شد که چند سال پیش در قالب مجموعه قنات‎‎های ایران به ثبت جهانی برسد.

 • جای خالی بسته‌بندی در صنایع دستی ایران

  بی‌هنری صنعتی برای فروش هنرهای دستی

  همه ما کم و بیش با صنایع دستی اصیل ایرانی آشنا هستیم، اما اگر نگاهی اجمالی به فروش آنها در بازار نماییم در می‌یابیم که فروش آنها مانند ماهیت خودِ محصول “سنتی” است. منظور از فروش سنتی نیز پیچیدن آن کالای با ارزش در میان کاغذ و پلاستیک و ارائه آن به مشتری است!

 • چِلمران پشتوانه کاخ ساسانی کنگاور

  تعیین حریم؛ مهم‌ترین نیاز معدن سنگ چِلمران

  معدن سنگ چِلمران که از فراز کوهی به همین نام تا دامنه‌هــــــای آن گســـــــــترده، آکنـــــــــده از تکه‌هــــای سنگ‌تراش خورده از جمله اجزای ستون و سنگ‌های نماست که در مرحله‌های گوناگون استخراج، رها شده‌اند. به نظر می‌رسد تکه‌های سنگ را پس از جدا ساختن از پیکره کوه، قواره کرده و به پای کار می‌بردند تا در آنجا پرداخت نهایی به خود گیرد.

 • سایه شوم بر سر معدن سنگ نیایشگاه آناهیتای کرمانشاه

  تعرض به معدن سنگ «چِلمران» کنگاور

  معدن سنگ باستانی و تاریخی چِلمران در شهر کنگاور استان کرمانشاه که روزگاری از سنگ‌های آن در ساخت کاخ ساسانی کنگاور استفاده می‌شده، امروز در بدترین شرایط نگهداری و حفاظتی قرار دارد. سودجویان اَموال فرهنگی به بهانه پوچِ یافتن گنج، به این معدن سنگ ارزشمند دست اَندازی (تعرض) کرده و برخی از نیم ستون‌ها و آثار سنگی آن را شکسته‌اند.

 • گردشگری بدون ترامپ

  بی‌شک یکی از اساسی‌ترین بسترهای جذب گردشگری در دنیا، لزوم ثبات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در کشورهای مقصد یا کانون هدف گردشگران است.

 • سنگ‌نگاره‌های تاج‌ستانی اردشیر از جهانی شدن باز می‌مانند

  اوضاع اسفبار سنگ‌نگاره‌های ساسانی

  سنگ‌نگاره تاج ستانی اردشیربابکان که بخشی از پرونده شهرستان پیروزآباد و محور ساسانی پارس برای ثبت جهانی در سازمان یونسکو است در بدترین شرایط نگهداری و حفاظتی به سر می‌برد و روزگار اندوه باری را سپری کرده و در صورت ادامه این روند، روز به روز به مرگ نزدیک‌تر خواهد شد.

 • مردم را با امکانات و تهدیدات محیط‌‌‌زیست آشنا کنیم

  آموزش؛ نقطه عزیمت به گردشگری پایدار

  معرفی نکردن مناطق بکر و آسیب‌پذیر به‌عنوان یک راه‌حل برای جلوگیری از تخریب محیط‌زیست، اگرچه می‌تواند انتخاب یک عده برای محافظت از دارایی‌های طبیعی کشور باشد، اما در عمل و به‌واسطه گسترش شبکه‌های اجتماعی و افزایش چشمگیر سرعت انتقال اطلاعات، فاقد کارایی خواهد بود.

 • کمپین‌های سلبی با اثر کوتاه‌مدت مشکل را حل نمی‌کند

  جمعیت گردشگران،‌مدیریت و کنترل شود

  روز جهانی محیط‌زیست را در حالی پشت سر گذاشتیم که جلوگیری از آلودگی پلاستیکی از سوی سازمان ملل متحد به‌عنوان شعار امسال انتخاب شده بود. در بیانیه این سازمان به صراحت بر نقش چهره‌ها، سیاسیون و فضای مجازی در ترویج فرهنگ عدم استفاده از مواد پلاستیکی تجدیدناپذیر تاکید و از آنها برای حضور در این عرصه دعوت شده است؛ به این معنا که افراد مورد توجه در جامعه می‌توانند به‌تنهایی به رسانه‌ای برای ترویج رفتارهای صحیح بدل شوند و با انتشار عکس و ویدئو در راستای تحقق این شعار تلاش کنند.

 • گزارش جام‌جم از راه‌اندازی کمپین «#لوکیشن _نزنیم»

  توسعه گردشگری یا تخریب محیط‌زیست؟

  «چه منطقه بکر و زیبایی!... اینجا را به دیگران معرفی بکنیم یا نکنیم؟!» این جمله‌ای است که این روزها از زبان بسیاری از هموطنان می‌توان شنید؛ کسانی که علاوه بر توجه به جاذبه‌های گردشگری کشور، دغدغه حفظ محیط‌زیست و طبیعت این مناطق را هم دارند و با توجه به تخریب‌های روزافزونی که در طبیعت این سرزمین رخ داده و در حال رخ دادن است، به این نتیجه رسیده‌اند که پنهان ماندن مناطق بکر و آسیب‌پذیر و کمتر شناخته شده، بهترین راه در امان ماندنشان از آسیب‌ها و تخریبات گسترده است.

 • گفت‌وگوی‌جام‌جم با معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی

  صنایع دستی در اندیشه بازارهای جهانی

  امروز 20 خرداد؛ روز جهانی صنایع‌دستی است؛ روزی برای این صنعت و هنر و هنرمندانش که قرار است در کشورمان بار تولید بخشی از کالاهای ملی و داخلی را به دوش بکشند. صنایع‌دستی و هنرمندانش اما با مشکلات متعددی روبه رو بوده و هستند؛ مشکلاتی که گرچه در سال‌های اخیر تا حدودی مورد توجه مسئولان قرار گرفته، اما هنوز راه زیادی تا حل و فصل کامل آنها باقی مانده است. در روز جهانی صنایع‌دستی، با پویا محمودیان، که تنها حدود یک هفته است سکان معاونت صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری را به دست گرفته، درخصوص برنامه‌ها و اولویت‌های کاری اش در این حوزه و مشکلات صنایع‌دستی و هنرمندان گپ و گفت کوتاهی زده‌ایم.

 • از آواز مرحبا تا الوداع در کردستان

  آداب و رسوم ماه مبارک رمضان کردستان در گذشته زبانزد خاص و عام بود و برخی از این آیین‌ها هنوز نیز با شور و حال برگزار می‌شود. وقتی ماه رمضان از راه می‌رسید، ندای مرحبا مرحبا با آهنگ و وزن خاصی در محله‌ها و پشت‌بام خانه‌ها به گوش می‌رسد.

 • آسیب‌شناسی مشکلات امروز صنایع‌دستی

  یک‌سال دیگر سپری شد و اینک 20 خرداد دیگری پیش روی خانواده بزرگ صنایع‌دستی قرار دارد؛ 20 خردادی که با گذشت بیش از نیم قرن از تاسیس سازمان صنایع‌دستی ایران بتدریج رنگ و بوی خود را از کف داده و تنها روزی همچون سایر روزهای تقویم دیواری گردیده است.

 • اگر این هفته می خواهید شمال بروید این گزارش را بخوانید!

  هواشناسی مازندران با انتشار اطلاعیه ای هشدار داد که آب های ساحلی دریای خزر در این استان به سبب تغییر جهت جریان هوا و ورزش شدید باد در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده (12 و 13 خرداد) برای شنا خطرناک است.

 • نفس های آخر چشمه علی + عکس

  حدود یک سال است که «چشمه علی» شهرری هم درگیرودار کم آبی، خشک شدن آب چشمه، یا گاهی اوقات بازگشت آب به این محوطه تاریخی طبیعی است؛ اما آنچه که مهم است اینکه این روزها بحث خشک شدن آب چشمه تاریخی "چشمه علی" موجبات نگرانی دلسوزان میراث تاریخی تهران را فراهم کرده است و بارها مسئولان امر هشدار دادند که چشمه تاریخی "چشمه علی" در معرض نابودی است و باید فکری به حال آن کرد.