• تولد 76 سالگی محمدعلی بهمنی، غزلسرای معاصر در روزنامه جام‌جم برگزار شد

  من زنده‌ام هنوز و غزل فکر‌می‌کنم

  در یک عصر بهاری دلپذیر، یکی از آن عصرهایی که باران برای آمدن این پا و آن پا می‌کرد، در دفتر روزنامه مهمان ما بود تا در فصل تازه شدن طبیعت، در فروردینی که حتی تا روزهای پایانی اش هم بوی آمدن بهار را با خود دارد، بنشینیم و از جهان شاعرانه اش حرف بزنیم. از این‌که یک شاعر چگونه فکر می‌کند، چگونه به جهان نگاه می‌کند و چگونه شعر می‌گوید.

 • جام‌جم از چند و چون اجرای طرح‌های فصلی حمایت از کتابفروشی‌ها گزارش می‌دهد

  قهرمان‌های نوروزی بازار کتاب

  سه سال است که گفتمان ترویج کتابخوانی، وارد مراحل عملیاتی‌تری شده است؛ اگر تا پیش از سال 1394 این گفتمان، صرفا در خلال اظهارنظرهای این و آن مبنی بر وااسفای خلأ دغدغه کتابخوانی پیگیری می‌شد، از بهار این سال، طرحی اجرا شد که آمده بود این هشدارها را جدی بگیرد.

 • گفت‌وگو با شهریار زرشناس درباره حالات شهید آوینی در روزهای منتهی به شهادت

  فرشتگان روحش را از فکه به آسمان بردند

  خبر مثل همیشه کوتاه، تکان‌دهنده و تلخ بود؛ سید مرتضی آوینی شهید شد! 24 سال قبل در چنین روزی خبر رسید سید مرتضی آوینی در منطقه فکه روی مین رفته و شهید شده است. از آن سال‌ها تا همین امروز در سالگرد شهادت سید مرتضی آوینی افراد زیادی درباره تفکر و زاویه دید هنری او صحبت کرده و یاد و نامش را زنده نگه‌ داشته‌اند. چند سالی است سالروز شهادت او به نام روز هنر انقلاب اسلامی ثبت شده است. با شهریار زرشناس، محقق اندیشه دینی، استاد دانشگاه که از دوستان نزدیک شهید آوینی نیز بوده همصحبت شدیم تا برایمان از سید شهیدان اهل قلم بگوید.

 • اختصاصی جام جم آنلاین / به بهانه سالمرگ پروین اعتصامی

  شاعر نخود و لوبیا یا مردمی ترین شاعر ایران + فیلم و اینفوگرافیک

  15 فروردین سالمرگ پروین اعتصامی است، شاعری که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی گروهی سعی کردند با وجود داشتن رتبه بالای شعری، او را با برخی القاب خرد کنند.

 • این جوان موفق تاکنون 11 کتاب تخصصی و چندین مقاله را به زبان فارسی ترجمه کرده است

  ایستــاده با کتاب‌هایش

  لحظه‌ای که به دنیا آمد پزشکان به والدینش گفتند او دچار معلولیت است و به «آرتروفی عضلانی نخاعی » مبتلاست. به خاطر همین بیماری هیچ وقت نتوانست شبیه همسن و سال‌های دیگرش قلم به دست بگیرد و بنویسد، تایپ کردن نیز برایش سخت ترین کار دنیاست، اما او تصمیم گرفت توانایی هایش را باور کند و روی ناتوانایی‌هایش خط بکشد. سرانجام موفق شد در طول چند‌ سال 11 کتاب تخصصی و ‌مقاله‌های علمی زیادی را به زبان فارسی ترجمه کند. از محمدرضا شاهی حرف می‌زنیم؛ جوان موفقی که به خاطر ترجمه هایش جوایز مختلفی دریافت کرده است.

 • اختصاصی جام جم آنلاین / به بهانه سالمرگ سید حسن حسینی

  شاعری که ایل و تبارش همه عاشق بودند + اینفوگرافیک

  نهم فروردین ماه 1383 بود، خبرها مثل امروز در لحظه و با کمک انواع شبکه های اجتماعی و راه های ارتباطی منتشر نمی شد، اغلب مردم تلفن همراه هم نداشتند که با یک پیامک از اتفاق های مختلف همدیگر را باخبر کنند. چند ساعتی طول کشید تا بخش خبری ساعت 14 شبکه یک سیما یکی از تلخ ترین خبرهای فرهنگی چند دهه اخیر را اعلام کند.

 • عناصر مانوس و بیگانه؛ نگاهی به رمان‌هایی از آلبر کامو، کامل داوود و ژروم فراری

  3 روایت موازی از خشونت

  «امروز، مادرم مرد. شاید هم دیروز، نمی‌دانم.» این جملات قطعا از مشهورترین جملاتِ آغازین، در رمان‌هایی است که می‌شناسیم. آغازی کوبنده که البته مخاطبان آن هرگز آن را فراموش نمی‌کنند: «بیگانه» اثر آلبر کامو. نمی‌دانم به خاطر می‌آورید یا نه... راوی «بیگانه» مرتکب قتلی می‌شود که دلیل مهمی برای آن ندارد... به عبارت دقیق‌تر، هیچ دلیل خاصی برایش ندارد. شاید پرتو آزاردهنده آفتاب مهم‌ترین دلیل این قتل باشد. نور آفتاب مورسو را عصبانی می‌کند تا عربی گمنام را بکشد.

 • کتابی درباره عدالت و عدالت‌خواهی در اندیشه آیت‌ا... خامنه‌ای منتشر شد

  رژه کلمات برای سربازان عدالت

  نویسنده «کتاب عدالت» به جام‌جم می‌گوید همزمان با توجه دوباره رهبر انقلاب به گفتمان عدالت‌خواهی بیانات ایشان را در این باره گزین کرده است

 • گفت‌وگو با منصور علیمرادی، نویسنده

  دفــاع همزاد آدمی است

  بشر ذاتا خیالپرداز است و بشر واحه‌نشین هزار برابر بیشتر. منصور علیمرادی اهل جنوب است. جنوب کشور و جنوب کرمان؛ دورگه‌ای حاصل تلفیق خون یک عشایر و یک یکجانشین. مدتی روزنامه‌نگاری را پیشه قرار داده بود و مدتی شعر می‌گفت‌. گزارش هایش روایتی داستان‌گونه داشت و شعرهایش هم قصه‌هایی موزون بود که روایت می‌شد... منصور علیمرادی ذاتا راوی است.