• بازدید خبرنگار جام‌جم از مراحل آماده‌سازی مصلای تهران برای برگزاری نمایشگاه کتاب

  ‌ رواق‌های خالی در تسخیر لشکر آچار به دست‌ها

  مصلای امام خمینی(ره) تهران تا چند روز دیگر میزبان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای فرهنگی سال است. قرار است میزبان کتابخوان‌های حرفه‌ای باشد و خانواده‌هایی که برای تفریح و نفس کشیدن در هوای کتاب و کاغذ راهی آنجا می‌شوند. حالا و در این روزها با سرعت دارد خودش را برای برگزاری نمایشگاه آماده می‌کند.‌ ارشادی‌ها قرار بازدید را ساعت 10 گذاشته بودند. یک روز قبل از مراسم، تبدیل به ساعت 11 شد و در نهایت هم 12.

 • به یاد امیر حسین فردی

  افسانه امیر

  راستی دیروز، مراسمی برای پنجمین سالمرگ امیرحسین فردی برگزار نشد، اما سالن امیرحسین فردی حوزه هنری شلوغ بود. دوستداران فیروز زنوزی جلالی خودشان را به این سالن رسانده بودند تا در مراسم نخستین سالگرد درگذشت مرحوم فیروز زنوزی جلالی با عنوان «راوی دریا» شرکت کنند. از امسال، سالمرگ فیروز زنوزی جلالی مقارن است با سالمرگ فردی. یک سال از اولی گذشت و پنج سال از دومی. ادبیات داستانی انقلاب یکی از پدران و یکی از حامیان خود را از دست داده و این یتیمی سخت قابل جبران است.

 • جام‌جم سود و زیان فروشگاه‌های کتاب را در زمان برگزاری نمایشگاه بررسی می‌کند

  به کتابفروشی برویم یا نمایشگاه؟

  خانه‌کتاب فروش آنلاین کتاب‌هایش را از اواخر سال گذشته متوقف کرده تا از بخش خصوصی و کتابفروشی‌ها حمایت کند؛ پیش از آن هم نشر قطره اعلام کرده بود برای حمایت از کتابفروشی محله‌ها در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت نمی‌کند. گروه کودک و نوجوان انتشارات علمی و فرهنگی نیز اعلام کرده در نمایشگاه حضور ندارد و در فروشگاه‌هایش کتاب‌ها را با تخفیف ارائه می‌کند.

 • با امید مهدی‌ نژاد، شاعر و نویسنده به مناسبت روز جهانی کتابخوانی

  قیچی سلمانی پدر،‌ کتابخوانم کرد!

  «سرانه مطالعه در ایران خیلی کم است»، این‌ جمله هم دارد کم کم به حرف و دغدغه‌ای تکراری تبدیل می‌شود مثل دغدغه حفظ محیط زیست، صرفه‌جویی در مصرف آب و بقیه چیزها.عده‌ زیادی از مردم مشغله زیاد را دلیلی برای کم مطالعه کردن می‌دانند.

  • گفتگو
 • با بهناز ضرابی‌‌ زاده، نویسنده کتاب «دختر شینا» به مناسبت روز جانباز

  بجز زیبایی و عشق هیچ ندیدم!

  شخصیت عباس (حبیب رضایی) در فیلم «آژانس شیشه‌ای» را یادتان هست؟ یکی از بهترین شخصیت‌های سینمای ایران؛ جانبازی شهرستانی که ترکشی نزدیک شاهرگ گردنش دارد، ترکشی که امکان دارد هر لحظه او را از پای درآورد.

 • بررسی معایب و مزایای برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلای تهران

  کوچ کتاب‌ها به شهر

  دهم دی سال گذشته در جام‌جم گزارشی درباره بازگشت نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از شهرآفتاب به مصلی منتشر کردیم؛ از زمان انتشار آن گزارش تا دوم اسفند که دوباره در همین صفحه سراغ این موضوع رفتیم، سکه ماجرای پرآب‌چشم بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشور، چرخ‌ها خورده و دوباره روی خط، پایین آمده است؛ مصلی.

 • طعنه به روایت نسبی

  آیین رونمایی و جشن امضای کتاب «طعنه به روایت نسبی» با عکس‌های افشین میرزایی برگزار شد.

  • گیلان
 • جزییات ثبت‌ نام بن کارت نمایشگاه کتاب

  کلیه دانشجویان و طلاب قبل از شروع فرآیند ثبت نام بن کارت کتاب نمایشگاه، به دقت راهنمای کاربری ثبت نام و دریافت بن کارت دانشجویی را باید مطالعه کنند. در این دوره صدور از طریق کارت ملی هوشمند برای نخستین بار اجرایی می‌شود.

 • درباره کتاب پرفروش «رستاخیز داعش»

  به تور آشنایی با داعش دعوتید

  صحبت‌های اخیر رئیس‌جمهور آمریکا دوباره نام داعش را میان خبرها آورد. جریانی که مدتی است از آن خبری نیست، اما ریشه‌های فکری و عقیدتی آن هنوز در بخش‌هایی از جهان اسلام هنوز زنده است. کتاب «رستاخیز داعش» می‌تواند کتاب بروشور مانند خوبی در معرفی این گروه تروریستی باشد.

 • تولد 76 سالگی محمدعلی بهمنی، غزلسرای معاصر در روزنامه جام‌جم برگزار شد

  من زنده‌ام هنوز و غزل فکر‌می‌کنم

  در یک عصر بهاری دلپذیر، یکی از آن عصرهایی که باران برای آمدن این پا و آن پا می‌کرد، در دفتر روزنامه مهمان ما بود تا در فصل تازه شدن طبیعت، در فروردینی که حتی تا روزهای پایانی اش هم بوی آمدن بهار را با خود دارد، بنشینیم و از جهان شاعرانه اش حرف بزنیم. از این‌که یک شاعر چگونه فکر می‌کند، چگونه به جهان نگاه می‌کند و چگونه شعر می‌گوید.