• با شهرام شفیعی، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان

  بچه‌ها؛ این فیلسوف‌های کوچولو

  نوشتن برای بچه‌ها دنیای خاص خود را دارد. باید ذهن و دلت را که حالا سن و سالی از او می‌گذرد، دوباره به خیال کودکان نزدیک کنی تا بتوانی جوری برای آنها بنویسی که حرفت را باور کنند و خیالشان را به خیالت نزدیک کنند و دلشان بهت قرص شود که قرار نیست خودت را بالاتر از آنها بدانی و بهشان بگویی چه کنند و چه نکنند! وقتی نویسنده کودک و نوجوان می‌شوی باید آنقدر عاقل باشی که پدر و مادرها قبولت کرده و حرف‌های خودشان را به وسیله کتاب‌های تو به کودکانشان منتقل کنند.

 • زهره درانی در گفت و گو با جام جم آنلاین خبر داد:

  خلق «آوازه فاخته» در طهران قدیم

  زهره درانی، داستان نویس خوب کشورمان که پیش از این نام او را با آثاری مانند «سالومه»، «دیبا» ، «شاهراه تردید» و ... شنیده ایم این روزها یک کتاب متفاوت و مهم را در دست نگارش دارد.

 • بررسی 3 شعر ناخوانده از 3 شاعر عرب‌زبانِ «ادبیات پایداری»

  شاعرانـی که می‌نویـسند و می‌مـیرند!

  در میان شاعران موسوم به شاعران ادبیات پایداری که مسأله فلسطین و مظلومیت ملت فلسطین برای آنها اهمیتی ویژه‌ دارد، سه شاعر بیش از دیگران شهرت دارند: محمود درویش، علی احمد سعید معروف به آدونیس و فدوی طوقان.«ادبیات»، از دیرباز بستر مناسبی برای مطرح‌کردن ایده‌هایی در باب آزادی، استقلال، ستم‌ستیزی یا صلح بوده است؛ اما به قدمت همین مسأله، رویکردهای گوناگونی نیز برای اجرای محتواهایی از این نوع تجربه شده است.

 • بمب خبری ادبیات انقلاب پس از 30 سال ترکید

  از انتشار کتاب «شهریار و انقلاب ملت» دو سه ماهی می‌گذرد؛ کتابی که می‌توانست به‌عنوان بمب خبری همه رسانه‌های ادبی را درنوردد و کلی سر و صدا به راه اندازد ولی عجیب است که هنوز هم هیچ رسانه‌ای به آن نپرداخته است. همین الان اسم کتاب را بردارید و در گوگل وارد کنید تا بدانید زیادی شلوغش نکرده‌ایم.

 • گفت‌وگو با نیلوفر شادمهری، نویسنده کتاب «خاطرات سفیر»

  دخترانه‌هایی با عطر روسری و قهوه

  آیا کشورهایی که داعیه آزادی دارند و برخی از آنها مانند فرانسه که خود را مهد دموکراسی می‌دانند به همه انسان‌ها حق می‌دهند آن طور که دوست دارند زندگی کنند؟ مثلا هر پوششی را که مناسب اعتقادات و باورهای دینی خود می‌دانند، انتخاب و از آن استفاده کنند؟

 • کتاب «خاطرات سفیر» نوشته نیلوفر شادمهری به چاپ ششم رسید

  نوشتن در پاریس؛ توفان در تهران

  لابد شما هم در این سال‌ها شنیده‌اید که می‌گویند شمارگان برخی کتاب‌ها کاذب است. این عده معتقدند برخی کتاب‌ها با پروپاگاندای نهادهای رسمی به جای این‌که به فروش واقعی برسند به انحای مختلف شمارگان خود را بالا می‌برند. ممکن است در برخی موارد و در چند چاپ مکرر بشود چنین شائبه‌ای را مورد بررسی قرار داد، اما انصاف نیست زحمات نویسندگان این کتاب‌ها را یکسره پای تبلیغات و سوگیری‌های تبلیغاتی گذاشت. اما چرا این موضوع را مطرح کرده‌ایم؟ اتفاق تازه‌ای افتاده است؟

 • با سعید یوسف‌ نیا به بهانه سالروز درگذشت فروغ فرخزاد

  «فروغ» باور کرد که «نقطه رسیدن» در این دنیا نیست

  51 سال پیش در چنین روزی پیکر «فروغ فرخزاد» را در ظهیرالدوله به خاک سپردند.شاعری که در 32 سالگی درگذشت، اما درطول این سال‌ها شعر فروغ مورد توجه مردم و اهالی شعر و ادب است؛ مردمی که از لابه‌لای اشعارش به زندگی او پی‌ می‌برند چون به قول سعید یوسف‌نیا: «فروغ زندگی‌اش را به شعر درنمی‌آورد، بلکه با شعر زندگی می‌کرد».

 • اولین نشست خبری دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر برگزار شد

  بازگشت فجـر با شعر

  دهه فجر به پایان رسید اما رویدادهای هنری منتسب به آن، همچنان پرچم هنر و ادبیات انقلاب را بالا نگه داشته ‌است. جشنواره‌های فجر یکی یکی پشت هم برگزار می‌شوند و تنور هنر را داغ می‌کنند. پس از به پایان‌رسیدن جشنواره‌های تئاتر، سینما و موسیقی فجر و رسیدن جشنواره‌ هنرهای تجسمی فجر به روزهای پایانی، حالا نوبت اهالی شعر فجر است که خودشان را آماده برگزاری رویداد مهم‌شان کنند.

 • جام جم آنلاین گزارش می دهد

  شعر فجر گرفتار تسلسل و تکرار / مدیریت جشنواره پشت درهای بسته

  جشنواره شعر فجر این روزها در حال برگزاری است، رویدادی که حالا با رسیدن به دوازدهمین سال متوالی برگزاری همچنان منتقدان جدی دارد و کم نیستند اهالی ادبیات که باور دارند شعر فجر نتوانسته است خروجی مناسبی در سال های اخیر داشته باشد.

 • دوستداران کتاب برای رمان «ر ه ش» رضا امیرخانی صف بستند

  شگفتی‌های این تصویر آخرالزمانی!

  لابد شما هم بارها تصاویر منتشرشده از آن خیابان معروف در توکیو یا عکس‌های راسته معروف کتابفروشی‌های لندن را دیده‌اید؛ همین اسفندماه گذشته مردمان چشم‌بادامی آن خیابان را احتمالا رصد کرده‌اید که صف بسته بودند تا تازه‌ترین رمان نویسنده محبوب کشورشان یعنی هاروکی موراکامی را بخرند. این، تصویری است که بارها در لندن نیز برای خرید تازه‌ترین نسخه‌ از مجموعه‌ رمان‌های هری پاتر مشاهده شده است؛ جایی که جی‌کی‌رولینگ، داخل یکی از آن کتابفروشی‌ها و تحت تدابیر امنیتی، چند ساعتی را می‌ایستد پشت پیشخوان تا هری‌‌پاتر جدید را امضا کند و بدهد دست دوستدارانش.