• وزیر ارشاد:

  مردم دنیا از فردوسی درس توحید، ادب و اخلاق می آموزند

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ترجمه کتاب شاهنامه فردوسی به زبان های مختلف دنیا و استقبال چشمگیر از این اثر فاخر و ارزشمند از سوی مردم دنیا اشاره و تصریح کرد: مردم دنیا همواره از این شاعر نام آور درس ادب، اخلاق و توحید می آموزند و آنرا سرلوحه کارهاس خود قرار می دهند.

 • رویکرد دینی شاهنامه

  شاهنامه، اثر ارزشمند ملی ماست که با مطالعه و درونکاوی ژرف‌تر به این نتیجه می‌رسیم ‌‌دیدگاه فردوسی نسبت به مبدا آفرینش، معاد، جهان، انسان، سرنوشت و... عمدتا بر باورهای مذهبی‌اش استوار است، باورهایی که از «قرآن و حدیث» ریشه گرفته‌اند. شوربختانه در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی، این دست رویکردها چندان مورد استقبال نویسندگان نبوده است.

 • 50 هزار سرباز شکست‌ناپذیر فردوسی

  شاید برای بسیاری از شما پیش آمده باشد‌ وقتی از شعر و شاعران در قرون مختلف تاریخ ادبیات سخن به میان می‌آید ناخودآگاه در ذهن‌تان دربار پادشاهی را تجسم کنید که شاعری در مدح و ثنای سلطان در حال شعرخوانی و سُرایش اثری ادبی، فاخر، موزون و مقفی است، همان‌طور که در برخی سریال‌ها و فیلم‌های تاریخی و حتی طنز این صحنه بارها به تصویر کشیده شده است.

 • راهی برای رونق کتابخوانی

  می‌گویند سرانه مطالعه در جامعه ما مطلوب نیست، شاید آمار و عدد و ارقام به این مطلب گواهی می‌دهد و شاید هم از شواهد و قرائن می‌شود به این نکته پی برد. وجود فضاهای آموزشی، سالن‌های مطالعه، کتابخانه‌های کوچک و بزرگ در هر شهر و روستایی و تعداد افرادی که در یک شبانه‌روز به آن مراجعه می‌کنند، ما را در صحت و سقم این ادعا یاری می‌کند.

 • رباخواری در ادبیات و سینمای جهان

  زشتی ربا و رباخواری در فرهنگ‌های مختلف دنیا، آنقدر واضح و مشخص است که هیچ وجدان سالم و غیرآلوده‌ای نسبت به قبح این کارناشایست تردیدی نمی‌کند به همین دلیل در بسیاری از آثار بزرگ و فاخر جهان ادبیات و سینما، رباخواران به عنوان عناصری ضدقهرمان وخانمان برانداز برجسته شده‌اند.

 • وزیر ارشاد تاکید کرد:

  صیانت از گنجینه گرانبهای نسخ خطی و اسناد ملی مکتوب

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسخ خطی و آثار موجود مکتوب گذشتگان را گنجینه ای گرانبها دانست و بر حفظ، احیا و صیانت از آنها با استفاده از تمامی ظرفیت ها و امکانات تاکید کرد.

 • «فیض‌بوک» سیاسی و اجتماعی است

  «املت دسته‌دار» و «نزدیک ته خیار» از آن دست اسم‌هایی است که فرد به سرعت با خواندن و شنیدن عنوان‌های آن‌، به رگه‌های طنز این دو مجموعه پی می‌برد.

  • گفتگو
 • وزیر ارشاد :

  حضور مردم در نمایشگاه کتاب نشانگر اهتمام آنها به علم و دانش است

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: حضور چند میلیونی اقشار مختلف مردم در بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران، نشانگر اهتمام و توجه مردم ایران به علم و دانش و فرهنگ مطالعه و اقبال این رویداد بزرگ فرهنگی کشور است.

 • معرفی ناشران برگزیده و غرفه های برتر نمایشگاه کتاب

  ناشران برگزیده و شایسته تقدیر و همچنین غرفه های برتر و تقدیری بخشهای مختلف بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در آیین اختتامیه این رویداد فرهنگی و با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد ، معرفی و تجلیل شدند.

 • خداحافظ کاغذ!

  پرونده بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امروز بسته می‌شود و علاقه‌مندان و دوستداران باید با نمایشگاه کتاب، این چشمه جوشان دانایی وداع کنند تا سالی دیگر و اردیبهشتی دیگر.