• 0

کلاهبرداري با فروش خانه خاله

جمعه 13 بهمن 1391 ساعت 18:08
فردی که با فروش منزل خاله‌اش به چند نفر از مردم کلاهبرداری می‌کرد در یک عملیات مشترک از سوی کارآگاهان پلیس آگاهی و سازمان آتش نشانی دستگیر شد.

30 شهریور ماه سال گذشته فردی با مراجعه به کلانتری 140 باغ فیض به مأموران اعلام کرد: " فردی به هویت مهدی غفارپور اقدام به فروش یک دستگاه آپارتمان در منطقه باغ فیض به من نموده و در زمان تنظیم مبایعه نامه مبلغ 110 میلیون تومان از من دریافت کرد اما در زمان انتقال سند مالکیت و عدم حضور ایشان در محضر، متوجه شدم که توسط این شخص مورد کلاهبرداری قرار گرفته ام که با تشکیل پرونده مقدماتی و به دستور بازپرس شعبه 22 دادسرای ناحیه 5 تهران، پرونده جهت رسیدگی تخصصی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

مالباخته پس از حضور در پایگاه دوم پلیس آگاهی در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: " چندی پیش برای خرید یک دستگاه آپارتمان در منطقه غرب تهران، به یک بنگاه فروش ملک مراجعه کرده و پس از بررسی واحد های آپارتمانی تحت فروش اطلاع پیدا کردم که یک دستگاه آپارتمان با قیمت نسبتا مناسبی در شهرک نفت ـ واقع در اشرفی اصفهانی، برای فروش گذاشته شده است ؛ زمانیکه برای خرید ملک با مالک آن قرار ملاقات گذاشتیم، جوانی حدودا 30 ساله به بنگاه مراجعه کرد و ضمن معرفی خود به هویت مهدی غفارپور مدعی شد که از صاحب اصلی ملک، یک وکالت برای فروش آپارتمان در اختیار دارد که نهایتا پس از توافق بر سر قیمت و بازدید آپارتمان، مبلغ 110 میلیون تومان را در زمان تنظیم مبایعه نامه و به صورت نقد پرداخت کرده و قرار شد تا مابقی پول آپارتمان را نیز در داخل محضر و پس از انتقال سند مالکیت، پرداخت نمایم ؛ اما هرچه در داخل محضر منتظر وی ماندم، از او هیچ خبری نشد که پس از پیگیری و شناسایی مالک اصلی ملک اطلاع پیدا کردم که توسط مهدی غفارپور مورد کلاهبرداری قرار گرفته ام.

اظهارات مالک اصلی ملک

با توجه به اظهارات مالباخته، کارآگاهان پس از شناسایی خانم میانسالی به عنوان مالک اصلی آپارتمان، به تحقیق از وی پرداختند ؛ این خانم میانسال با تأکید بر این موضوع که به هیچ عنوان قصد فروش آپارتمان خود را نداشته و از موضوع فروش آپارتمان خود بی اطلاع بوده است، در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: چندی پیش خواهر زاده ام به هویت امیر. ع (31 ساله) به بهانه ی اجاره دادن آپارتمان، اقدام به گرفتن سند مالکیت آپارتمان از من کرد و پس از چند روز و پس از بازپس دادن سند آپارتمان مدعی شد که آپارتمان را به شخصی به هویت مهدی غفارپور اجاره داده است.

تحقیقات پلیسی کارآگاهان پایگاه دوم

با توجه به اظهارات مالباخته و همچنین صاحب اصلی آپارتمان در خصوص هویت مهدی غفارپور، کارآگاهان که اطمینان داشتنند هویت مهدی غفارپور یک هویت مجعول است و پس از مراجعه به بنگاه املاک محل فروش آپارتمان اطلاع پیدا کردند که خواهرزاده مالک حقیقی آپارتمان در زمان مراجعه به بنگاه اقدام به ارائه سند مالکیت و همچنین وکالت فروش کرده که با بررسی این اسناد و مدارک، مجعول بودن تمامی آنها مشخص شد.

با توجه به شیوه و شگرد استفاده شده در کلاهبرداری و تهیه اسناد مجعول، کارآگاهان با احتمال سابقه دار بودن "امیر. ع" و با بهره گیری از بانک اطلاعات پلیس، به بررسی سوابق مجرمان سابقه دار در زمینه جعل اسناد و کلاهبرداری پرداخته و اطلاع پیدا کردند که وی یکی از مجرمان سابقه داری است که در سال 1386 به اتهام جعل اسناد مالیکت توسط پایگاه دوم پلیس آگاهی دستگیر و روانه زندان شده که مالباخته بلافاصله پس از مشاهده تصویر وی، بلافاصله امیر. ع را به هویت "مهدی غفارپور" و صاحب ملک نیز به هویت خواهر زاده ی خود مورد شناسایی قرار دادند.

در ادامه رسیدگی به پرونده و به منظور شناسایی مخفیگاه متهم و دستگیری وی، خبر فوق به همراه انتشار تصویر متهم 18 تیرماه سال جاری به صورتی گسترده از سوی اصحاب رسانه بویژه روزنامه های کثیرالانتشار اطلاع رسانی شد که طی آن، تعدادی دیگر از مالباختگان پس از شناسایی تصویر متهم به پایگاه دوم پلیس آگاهی مراجعه و اقدام به طرح شکایت از "امیر. ع" کردند.

یکی از مالباختگان در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: از طریق انتشار آگهی رهن مسکن در روزنامه های کثیرالانتشار و با مراجعه به یک بنگاه املاک در مرکز خرید مینا، اقدام به اجاره یک واحد آپارتمان در میدان هروی به مبلغ 30 میلیون تومان پول ودیعه و پرداخت کرایه ماهیانه 600 هزار تومان از فردی به هویت آقای طاهری کرده اما پس از تنظیم قرار داد و پرداخت پول ودیعه، در زمان مراجعه به بنگاه جهت تحویل آپارتمان متوجه شدم که آپارتمان همزمان با من به چندین نفر دیگر نیز اجاره داده شده است.

در ادامه تحقیقات و با شناسایی مالباختگانی که واحدهای مسکونی مشترک به آنها فروخته و یا اجاره داده شده بود، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که متهم ابتدا آپارتمان را از مالک حقیقی آن اجاره کرده و پس از آن، از طریق انتشار آگهی در روزنامه های کثیرالانشتار و با هویت های مجعول و اینبار تحت عنوان مالک اقدام به اجاره یا فروش همان ملک به چندین نفر دیگر نموده است که تنها در یک مورد از این آپارتمان ها، متهم با اجاره یک واحد آپارتمانی در میدان هروی آنرا به صورت همزمان به چندین نفر اجاره داده و از هر کدام از مالباختگان مبالغی مابین 30 الی 50 میلیون تومان دریافت و متواری شده بود ؛ علاوه بر آن، متهم با تأسیس بنگاه املاک فاقد مجوز قانونی از اتحادیه مربوطه در واحدهای تجاری ـ استیجاری در مناطق مختلف سطح شهر تهران و تحت عناوین مختلف از جمله "مسکن نقش جهان"، به همین شیوه و اینبار تحت عنوان بنگاهدار اقدام به فروش و یا اجاره واحدهای تجاری و یا مسکونی به افراد مختلف کرده و پس از فعالیت کوتاه حداکثر دو ماهه، مجددا متواری شده بود.

دستگیری متهم در عملیات مشترک پلیس و آتش نشانی:

در ادامه تحقیقات پلیسی و با بهره گیری از اطلاعات بدست آمده از تماس های شهروندان در خصوص شناسایی متهم در مناطق مختلف شهر تهران بویژه در مناطق شمال شهر تهران، سرانجام کارآگاهان پایگاه دوم موفق به شناسایی مخفیگاه متهم در یکی از برج های مسکونی شهرک علوم پزشکی واقع در منطقه سعادت آباد شدند.

با شناسایی مخفیگاه متهم، کارآگاهان پایگاه دوم هفتم بهمن امسال و با اطمینان از حضور متهم در مخفیگاهش، اقدام به ورود به مخفیگاه "امیر. ع" در طبقه هفتم ساختمان کرده که متهم با اطلاع از حضور مأموران در محل و عدم امکان هرگونه فرار از سوی وی، بلافاصله خود را به بالکن آپارتمان رسانده و تهدید می نماید که در صورت هرگونه اقدام برای دستگیری از سوی پلیس، خود را به پائین پرتاب خواهد کرد.

با توجه به حساسیت موضوع، کارآگاهان پایگاه دوم در اولین مرحله سعی در دعوت متهم به حفظ آرامش کرده و همزمان هماهنگی های لازم را با آتش نشانی، اورژانس و... انجام دادند.

با حضور عوامل ایستگاه 58 آتش نشانی در محل و انجام هماهنگی های لازم مقرر شد تا در یک عملیات مشترک، همزمان با اقدام کارآگاهان جهت دستگیری متهم، عملیات راپل از طبقات بالا و با هدف جلوگیری از پرت شدن متهم به پائین انجام شود؛ در شرایطی که ساکنان شهرک علوم پزشکی نیز متوجه عملیات مشترک پلیس و آتش نشانی جهت دستگیری متهم شده و در پائین برج در حال تماشای عملیات بودند، کارآگاهان پایگاه دوم و مأموران ایستگاه 58 اتش نشانی، ضمن مسدود کردن مسیر بالکن و قبل از هرگونه اقدام به درگیری از سوی متهم با مأموران راپل شده از طبقات بالا و موفقیت وی برای به خطر انداختن جان و مأموران، وی را زمین گیر و دستگیر می نمایند.

اعترافات اولیه متهم

با انتقال "امیر. ع" به پایگاه دوم پلیس آگاهی و آغاز تحقیقات، وی در همان اظهارات اولیه ضمن اعتراف به فروش آپارتمان متعلق به خاله اش، به کارآگاهان گفت: " به بهانه گرفتن وام، سند خانه را از خاله ام به امانت گرفتم ؛ پس از گرفتن سند، ابتدا اقدام به جعل آن کرده و سپس تحت عنوان فروش آن، به یک بنگاه مراجعه و در قبال دریافت مبلغ 110 میلیون تومان به عنوان بیعانه، اقدام به فروش ملک کرده و بلافاصله پس از ان، سند را مجددا به خاله ام را بازپس داده و از ان زمان متواری شدم ".

سرهنگ کارآگاه مهرداد یگانه، رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: " با توجه به دستگیری متهم و شناسایی تعدادی از مالباختگانی که در طول یک سال گذشته توسط متهم مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند، قرار قانونی از سوی مقام محترم قضایی صادر و تحقیقات جهت شناسایی دیگر جرایم ارتکابی متهم و همچنین سایر مالباختگان احتمالی در دستور کار کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 671485651839078122
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: