• 0

سازمان زمين‌شناسى هشدارداد:

3 منطقه تهران در معرض فرونشست‌

سه شنبه 18 فروردین 1388 ساعت 21:34
محمد جواد بلورچى مدیر امور زمین‌شناسى مهندسى، مخاطرات و زیست‌محیطى سازمان زمین‌شناسی گفت: مناطق 17، 18 و 19 شهردارى تهران و اتوبان آزادگان و جاده قدیم ساوه را در معرض بروز بیش از 1.5 متر فرونشست زمین است و تاکید کرد: فرونشست بزرگى با وسعت 500 کیلومترمربع با نرخ 17سانتیمتر در سال جنوب تهران را که با هیچ رودخانه‌اى تغذیه نمى‌شود، تهدید مى‌کند که با توجه به نقشه محدوده فرونشست در جنوب البرز، دشت‌هاى ورامین، قرچک، مردآباد، مهرشهرکرج و نظرآباد ساوجبلاغ نیز به آن افزوده مى‌شود.

به گزارش ایسنا ، مدیر امور زمین‌شناسى مهندسى، مخاطرات و زیست‌محیطى سازمان زمین ‌شناسی ، ضمن هشدار نسبت به بروز فرونشست گسترده در بیش از 300 دشت کشور به ‌دلیل بهره‌بردارى بى‌رویه از ذخایر آب زیرزمینى ، گفت: به دلیل اهمیت موضوع کارگروه ویژه‌اى به همت سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات ‌معدنى کشور و با همکارى سازمان نقشه‌بردارى ، ستاد حوادث غیرمترقبه وزارت کشور ، شرکت مدیریت منابع آب وزارت نیرو، جهاد کشاورزى و سازمان حفاظت محیط‌زیست تشکیل شده تا به بررسى دقیق‌تر موضوع بپردازند.

وى افزود: خشکسالى‌هاى سال‌هاى اخیر آسیب فراوانى به کشورمان وارد کرده که با توجه به واقع شدن ایران در منطقه خشک و نیمه‌خشک بروز خشکسالى‌هاى شدیدتر، طى سال‌هاى آینده امرى دور از ذهن نخواهد بود.

بلورچى با بیان‌ این‌که در دنیا به ترتیب ، 70 ، 22 و 8 درصد آب زیرزمینى به مصرف کشاورزى ، صنایع و شرب مى‌رسد ، خاطرنشان کرد: در ایران 92 درصد آب‌زیرزمینى به مصرف کشاورزى و  2.6 درصد به مصرف صنعت و شرب مى‌رسد که این مساله با توجه به اقلیم خشک و نیمه خشک ایران، بسیار قابل تامل است.

مدیر زمین‌شناسى مهندسى و مخاطرات سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات ‌معدنى کشور با اشاره به پیش‌بینى‌ هاى انجام شده در سازمان‌ ملل درباره نیاز کشورها به آب طى سال‌هاى آینده، یادآور شد: بر اساس آمار موجود در ایران و مقایسه آن با الگوى‌هاى ارایه شده، تا 15سال آینده به 50 درصد آب بیشتر نسبت به زمان فعلى نیاز خواهیم داشت.

بلورچى از فرونشست زمین به‌عنوان پدیده‌اى بسیار آرام و کند که به ‌راحتى متوجه بروز آن نخواهیم شد، یاد کرد و گفت: نخستین نتیجه بروز فرونشست در چاه‌ها و با کاهش میزان آب موجود و بیرون زدن لوله جداره‌هاى آن نمایان مى‌شود و کشاورزان را با مشکل کاهش آب مورد نیاز مواجه مى‌کند.

مدیر زمین‌شناسى مهندسى و مخاطرات سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور با اشاره به تصاویر ماهواره‌اى دشت ورامین و فرونشست ایجاد شده با نرخ 12 سانتى‌متر در سال، تصریح کرد: هر 10 سانتى‌متر فرونشست ایجاد شده در زمین به معناى دو متر کاهش ذخیره آبخوان است و این در حالیست که در این منطقه کشاورزى به میزان بسیار گسترده انجام مى‌شود.

وى از دشت ساوجبلاغ با بیش از 20 سانتى‌متر نرخ فرونشست در سال یاد کرد و گفت: این دشت به عنوان رتبه اول کشاورزى استان تهران محسوب مى‌شود و این در حالیست که بر اساس مطالعات بیشتر چاه‌هاى عمیق این منطقه خشک شده و مخازن آب زیرزمینى آن در سطوح بالا با فاضلاب شهرى تغذیه و مخازن زیرین، خالى از آب مى‌شود و روند بروز فرونشست را سرعت مى‌بخشد.

بلورچى ضمن ابراز نگرانى از بروز فرونشست زمین در ابعاد بسیار وسیع در مشهد و دشت‌هاى آن نیز، خاطر‌نشان کرد: در حال حاضر عمق آب زیرزمینى در شهر مشهد 15 تا 20 متر برآورد شده و این در حالیست که مناطق شمال و جنوب آن با 65 متر افت سطح آب زیرزمینى مواجه شده است.

مدیر زمین ‌شناسى مهندسى و مخاطرات سازمان زمین‌ شناسى و اکتشافات‌ معدنى کشور ، در پایان نرخ فرونشست در دشت‌ هاى نیشابور ، کاشمر ، رفسنجان ، زرند ، همدان ، سمنان ، گرمسار ، ایوانکى و گلپایگان را بسیار جدى و قابل تأمل ذکر کرد و از آمادگى سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات ‌معدنى کشور به عنوان متولى بررسى پدیده فرونشست در کشور براى آگاهى بخشیدن به مردم و مسئولان درباره این خطر و ارایه راهکارهاى مناسب جهت کاهش خسارات ناشى از آن خبر داد.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 670279633303696025
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: