• 0

مقصر بودن 3 پزشک‌ در مرگ زن جوان‌

چهارشنبه 23 مرداد 1387 ساعت 10:29
به دنبال مرگ زن جوانی در یکی از بیمارستان‌های کرج، 3 مرد و زن پزشک از سوی هیات 5‌ نفره پزشکی قانونی مقصر شناخته شدند.
به گزارش خبرنگار جام‌جم، دی‌ماه سال گذشته، مردی با مراجعه به شعبه یکم بازپرسی دادسرای امور جنایی کرج و ارائه دادخواستی، از مرگ همسر 33 ساله‌اش در یکی از بیمارستان‌های کرج خبر داد.

شاکی در تشریح ماجرا به بازپرس حسینی رازلیقی گفت: ما دارای 3 فرزند بودیم تا این که چند هفته پیش همسرم متوجه شد باردار است و جنین خارج از رحم وی قرار دارد و زایمان برای او و جنین‌اش خطرناک است بنابراین تصمیم به سقط‌جنین گرفت و به مطب یک پزشک زن مراجعه کرد و پزشک معالجش از او خواست چندین آزمایش را انجام دهد تا مشخص شود وی باردار است یا خیر. پس از چند روز پزشک معالجش با مشاهده نتایج آزمایش‌ها گفت که وی باردار نیست و نیاز به درمان ندارد.

شاکی ادامه داد: یک هفته بعد، حال همسرم بد شد و بناچار به مطب پزشک مراجعه و با اصرار فراوان اقدام به سقط ‌جنین کرد و برگه‌ای از زن پزشک درخصوص دلایل سقط جنین دریافت کرد.

شرایط به همین منوال سپری شد، تا این که شامگاه 16 دی‌ماه سال گذشته وضعیت جسمانی‌اش بدتر شد و او را به یکی از بیمارستان‌های کرج بردم، اما پزشکان آن بیمارستان، بیماری او را آپاندیس تشخیص دادند.

هر چه التماس می‌کردم که اشتباه می‌کنند و همسرم به خاطر سقط‌ جنین حالش بد شده است، بی‌فایده بود و پزشکان همسر بیمارم را درمان نکردند و بناچار او را به بیمارستان دیگری منتقل کردیم، اما پزشکان آن بیمارستان هم کاری از پیش نبردند و گفتند پزشک جراح در بیمارستان حضور ندارد و باید تا صبح صبر کنیم که عاقبت کاری از پیش نبردند و باعث مرگ همسرم شدند. از 3‌پزشک در این خصوص شکایت دارم.

اظهارات زن پزشک‌

به دنبال شکایت این مرد، پرونده‌ای تشکیل شد و ابتدا پزشک زنی که معالج زن بیمار بود، برای ادامه تحقیقات به دادسرا احضار شد و در بازجویی‌های قضایی گفت: وقتی مژگان، (زن فوت شده)‌ برای درمان به مطبم مراجعه کرد، گفت که باردار است و قصد سقط جنین دارد، اما من که شک داشتم او باردار است، آزمایش‌های مختلفی را برای وی تجویز کردم و پس از بررسی نتیجه آزمایش‌ها مطمئن شدم که وی حامله نیست، ولی او مدام اصرار داشت که حامله است و باید سقط جنین کند که بناچار با اصرار فراوان او، این کار را کردم.

چند هفته بعد او دوباره به مطبم مراجعه و عنوان کرد حالش بدتر شده است و می‌خواهد به بیمارستان برود که من وضعیت بیمارم را با یکی از جراحان بیمارستانی در میان گذاشتم و پس از موافقت وی قرار شد، بیمار به بیمارستان مراجعه کند و از وی اطلاعی نداشتم تا این که خبر مرگ او را شنیدم. به دنبال اظهارات زن پزشک، از 2 پزشک دیگر هم بازجویی شد و آنها گفته‌های زن پزشک را تایید کردند.

هیات 5 نفره پزشکی قانونی راز گشود

بنابراین بازپرس حسینی رازلیقی پس از شنیدن اظهارات 3 پزشک و خانواده شاکی، از هیات 5 نفره پزشکی قانونی خواست با بررسی وضعیت این پرونده، نظر دهند که پزشکان چقدر در مرگ زن جوان نقش داشته‌اند.

به این ترتیب، طبق نظر هیات 5 نفره پزشکی قانونی مژگان (زن فوت شده)‌ 30‌درصد، پزشک زن 15 درصد، مرد جراح عمومی 45 درصد و پزشک بیهوشی بیمارستان هم 10 درصد مقصر شناخته شدند.

با به دست آمدن نظر قطعی هیات 5 نفره پزشکی قانونی، رسیدگی به پرونده وارد مرحله تازه‌ای شد. تحقیقات تکمیلی در این خصوص ادامه دارد.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 670074464278894393
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: