• 0

به دستور حضرت امام خميني (ره)

دادگاه هاي انقلاب تشکيل شد

یکشنبه 5 اسفند 1386 ساعت 09:30
امروز یکشنبه پنجم اسفند سال 1386 هجری شمسی مقارن است با شانزدهم صفر سال 1429 هجری قمری و برابر است با بیست و چهارم فوریه سال 2008 میلادی.

  
ملاقات علا و هندرسن :

در چنین روزی در سال  1331ه ش علا نخست وزیر وقت ایران  به ملاقات لوی هندرسن رفت و او را از مذاکراتی که با هفت  نفر از نمایندگان مجلس شورای ملی در جریان بود مطلع کرد. این نمایندگان معتقد بودند: افسران ارتش باید از نخست وزیر دستور بگیرند، دشمنان دکتر مصدق به دربار راه داده نشوند و تقسیم اراضی سلطنتی میان رعایا متوقف گردد.علا یک مهره خود فروخته به بیگانه بود . همچنین در چنین  روزی در سال  1331حسین مکی در یک تماس تلفنی با حسین علا از او خواست که شاه را از مصالحه با دکتر مصدق باز دارد.در همین روز در سال 1331 نه  تن از نمایندگان فراکسیون نهضت ملی در منزل مصدق حاضر شدند و پیام شاه مبنی بر پشتیبانی از مصدق را به اطلاع وی رساندند.

تشکیل دادگاه انقلاب اسلامی :

در چنین روزی در سال 1357 حضرت امام خمینی طی حکمی حجه الاسلام خلخالی را به تشکیل دادگاه انقلاب اسلامی فراخواندند . متن حکم به این شرح است :

جناب حجه الاسلام آقای حاج شیخ صادق خلخالی دامت افاضاته
به جنابعالی ماموریت داده می شود تا در دادگاهی که برای محاکمه متهمین و زندانیان تشکیل می شود حضور به هم رسانده و پس از تمامیت مقدمات محاکمه با موازین شرعیه حکم شرعی صادر کنید .
روح الله الموسوی الخمینی 
( صحیفه نور ، ج6 ، ص 215)

این حکم را می توان نقطه آغازین تشکیل دادگاه انقلاب اسلامی دانست . دادگاه انقلاب اسلامی پس از تصویب قانون اساسی به عنوان  یکی از دادگاههای بدنه دادگستری جمهوری اسلامی در آمد که دارای صلاحیت ذاتی نسبت دیگر دادگاههای دادگستری است .

آغاز عملیات والفجر 9 :

درچنین روزی در سال 1364 هجری شمسی عملیات والفجر 9 با رمز یا الله، یا الله، یا الله آغاز شد. از نیمه دوم سال 1364 ه ش زمینه های اصلی شدن جنگ در جبهه شمال بروز کرد و نخستین نبردی که با این هدف پنهان به اجرا در آمد والفجر نه بود . این عملیات با هدف گشودن جبهه ای گسترده در منطقه سلیمانیه و جلوگیری از تمرکز ارتش عراق در منطقه عملیات والفجر هشت به اجرا در آمد و طی آن منطقه وسیعی آزاد شد که در صورت تثبیت تاثیر آن در سرنوشت جنگ محتمل بود . اما دو هفته بعد به دلیل پاره ای نابسامانی ها منطقه آزاد شده سقوط کرد . این عملیات در منطقه عمومی سلیمانیه وچوارتای عراق با تک نیمه گسترده و به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغاز شد . در عملیات  یاد شده دشمن بعثی بیش از 1500 کشته و زخمی و 134 نفر اسیر داد . همچنین یک هواپیما ، یک بالگردان ، بیست تانک و نفر بر و نود نفربر از دشمن بعثی منهدم شدند . 

عملیات نامنظم ظفر 6 :

درچنین روزی در سال 1366 هجری شمسی، عملیات نامنظم ظفر 6 تحت فرماندهی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شرق استان کرکوک آغاز شد. در نتیجه این عملیات ارتفاعات گرده ناصر، گرده مقبره ، گرده قالی ، گرده سو و ارتفاع 606 به تصرف نیروهای اسلام در آمد. در این حمله همچنین بیش از 220 نفر از نیروهای عراق کشته و زخمی شدند . همچنین رزمندگان اسلام پس از تسلط بر پل مهم باصره سه پایگاه دیگر از جمله پادگان گردان مستقل پیاده مکانیزه از سپاه یکم را به تصرف خود درآوردند و تعداد 100 تن از آنها را کشته و 20 نفر را به اسارت گرفتند. در محور شرق سنگاو نیز پایگاهها و مواضع عراق مورد تهاجم و ضربات سنگین سپاه اسلام قرار گرفت .

ترور احمد ماهر پاشا :

در چنین روزی در سال 1945 میلادی احمد ماهر پاشا نخست وزیر مصر ترور شد. وی پس از آنکه متن اعلان جنگ مصر به کشورهای آلمان و متحدانش را در پارلمان مصرقرائت کرد به ضرب گلوله یکی از مخالفان کشته شد.
 
استقلال مکزیک :


در چنین روزی در سال 1821 مکزیک استقلال یافت .مکزیک کشوری است نیمه کوهستانی در جنوب ایالات متحده آمریکا و در طرفین مدار راس السرطان ، بین خلیج مکزیک و اقیانوس کبیر. نژاد مردم این کشور سفید و سرخ و سیاه و دورگه و زبان رایج در میان آنان اسپانیولی است . اکثر مردم این کشور کاتولیک اند. نوع حکومت این کشور جمهوری فدرال است که در سال 1821میلادی پس از مبارزات فراوان از اسپانیا مستقل شد و در تاریخ هفتم نوامبر سال 1945 میلادی به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . 
 
استقلال بنگلادش :

در چنین روزی در سال 1974 میلادی دولت پاکستان بنگلادش را برسمیت شناخت . بنگلادش کشوری است در جنوب آسیا در ساحل شمالی خلیج بنگال بین هند و میانمار. مردم آن از نژاد زرد و سفید هستند . نزدیک به نود درصد از مردم این کشور مسلمان و بقیه برهمایی و مسیحی و بودایی اند. زبان رسمی آنان بنگالی و نوع حکومتشان جمهوری است . بنگلادش تا هفدهم آوریل 1971 تابع پاکستان بود و پاکستان شرقی خوانده می شد و در این سال نمایندگان انتخابی مردم مجمع موسسان را تشکیل دادند و اعلامیه استقلال کشور را که به وسیله شیخ مجیب الرحمان اعلام شده بود تصویب کردند . کشور جدید بنگلادش نهایتا در سال 1974 میلادی تشکیل شد و در هفدهم سپتامبر 1974 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد.

استقلال استونی :

در چنین روزی در سال 1918 کشور استونی استقلال خود را به دست آورد. استونی کشوری است تازه استقلال یافته در مرکز اروپا و در شمال غرب روسیه . این کشور پس از سالها کوشش استقلال طلبانه قبل جنگ دوم جهانی در 14 ژوییه 1940 با امضای معاهده ای میان هیتلر و استالین توسط روسیه شوروی اشغال شد و رسما ضمیه آن کشور گردید .در سالهای جنگ یعنی بین سالهای 1941 تا 1944 در اشغال نیروهای آلمانی بود. این کشور پس از جنگ هم در اختیار شوروی قرار گرفت اما نهایتا در پانزدهم شهریور سال 1370 ه ش به استقلال دست یافت . بیشتر مردم استونی استونیایی و سی درصد آنان روس هستند. حکومت این کشور در حال حاضر جمهوری است .

پایان جنگهای شمال آفریقا :

در چنین روزی در  سال 1941 دوره اول جنگهای شمال آفریقا میان نیروهای ایتالیایی به فرماندهی مارشال گرازیانی و ژنرال ویول فرمانده نیروهای  انگلیس پایان یافت. در این جنگ که با بیش از یکصد و پنجاه هزار کشته به انجام رسید انگلستان توانست با اشغال بندر بنغازی و لیبی در جنگ پیروز شود .

آتش بس میان فرانسه و رژیم صهیونیستی :

در چنین روزی در سال 1949 قرارداد آتش بس و متارکه جنگ میان رژیم صهیونیستی و جمهوری مصر امضا شد . مصر از مدت ها قبل علیه رژیم صهیونیستی وارد مبارزه شده بود که سرانجام با این پیمان میان آنها جنک متارکه شد .

آغاز حکومت روزنامه نگاران در فرانسه :

درچنین روزی در سال 1848 میلادی دومین دوره جمهوری فرانسه با استعفای لویی فیلیپ آغاز شد. در این دوره یازده تن از روزنامه نگاران جمهوریخواه به اداره امور مملکتی مشغول بودند.

تولد امیا فون بهرینگ :

در چنین روزی در سال 1854 میلادی دکتر امیل فون بهرینگ پزشک و محقق آلمانی دیده به جهان گشود . وی سرم دیفتری را کشف کرد و در اثر این کشف مهم در سال 1901 میلادی نخستین جایزه نوبل را در رشته طب، در یافت داشت .

تولد کاترین اول :

در چنین روزی در سال 1684 میلادی کاترین اول امپراطور روسیه به دنیا آمد. وی بین سالهای 1725 تا 1727 میلادی بر این کشور حکومت کرد .

تولد جرج ای مور :

 در چنین روزی در سال 1852 میلادی، جرج ای مور نقاش و نویسنده ایرلندی به دنیا آند .« استر واترز» عنوان مهمترین اثر اوست .

تولد ماکس بلاک :

در چنین روزی در سال 1909 میلادی ماکس بلاک فیلسوف آلمانی به دنیا آمد. «فلسفه تحلیلی» عنوان مهمترین اثر اوست .

درگذشت هنری کاوندیش :

در چنین روزی در سال 1810 میلادی هنری کاوندیش فیزیکدان و شیمیدان انگلیسی چشم از جهان فروبست. او در حوزه عناصر متشکله در هوا تحقیقات فراوانی کرد .

ساخت سانتیاگو :

در چنین روزی در سال 1541 میلادی شهر سانتیاگو توسط پدرو دو والویدیا تاسیس شد .


اشغال جنوب هلند : 

در چنین روزی در سال 1793 میلادی نیروهای فرانسوی وارد جنوب غربی هلند شدند و این منطقه را به اشغال خود در آوردند .

اشغال پایتخت هندوراس :

در چنین روزی در سال 1894 میلادی نیکاراگوئه تگو سیگالپا پایتخت هندوراس را به اشغال خود در آورد .

آغاز مبارزات در کوبا :

در چنین روزی در سال 1895 میلادی جنگ های استقلال طلبانه در کوبا آغاز شد .

جمهوری در یونان :

در چنین روزی در سال 1920 میلادی مجلس یونان اعلان جمهوری کرد.

آزادی گاندی :

در چنین روزی در سال 1924 میلادی مهاتما گاندی از حبس آزاد شد .

خروج از منچوری : 

در چنین روزی در سال 1933 میلادی جامعه ملل از ژاپن خواست که از منچوری خارج شوند اما ژاپن به این در خواست وقعی ننهاد . منچوری پیشتر به اشغال نیروهای ژاپنی در آمده بود. جامعه ملل به دلیل فقدان ید اجرایی نتوانست بر ژاپن اعمال قدرت نماید .

نشست ضد نازیسم :

در چنین روزی در سال 1941 میلادی نشست ضد نازیسم در آمستردام شکل گرفت .

علیه نازی ها :

در چنین روزی در سال 1945 میلادی سوریه و مصر نیز علیه نازی های آلمان اعلان جنگ کردند .

قدرت در دست پرون :

در چنین روزی در سال 1946 میلادی خوان پرون به عنوان رییس جمهور آرژانتین انتخاب شد .

سقوط سگنی : 

در چنین روز ی در سال 1960 میلادی دولت آنتونیو سگنی در ایتالیا سقوط کرد. وی دو بار بین سالهای 1955 تا 1957 و 1959 تا 1960 نخست وزیر این کشور شد .

ملی شدن نفت در الجزایر : 

در چنین روزی در سال 1971 میلادی الجزایر کمپانی های نفت فرانسوی در این کشور را ملی اعلام کرد .

کوبا و قانون اساسی :

در چنین روزی در سال 1976 میلادی کوبا دارای قانون اساسی شد .
 
روز آزادی در غنا :

همه ساله چنین روزی به عنوان روز آزادی در این کشور گرامی داشته می شود .

روز پرچم در مکزیک :

همه ساله در کشور مکزیک به عنوان روز پرچم گرامی داشته می شود .

 

 مهر
 

به اشتراک گذاری
کد خبر : 669926767954546374
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: