• 0

آيا بوش متحدان جنگي اش را از دست مي دهد؛

سه شنبه 1 خرداد 1386 ساعت 19:25
این موضوع تقریبا هر روز اتفاق میافتد، جمهوریخواهان کنگره حالا حتی علنا اعلام میکنند که کاسه صبرشان درخصوص جنگ عراق و نحوه مدیریت آن توسط دولت بوش در حال سرریز شدن است.

ترنت لات، مرد شماره دو جمهوریخواهان در سنای امریکا کسی بود که آغازگر این دور از انتقادات و حملات به دولت بوش بود. تقریبا دو هفته پیش ترنت در حالی که تهدید میکرد در نطقی در صحن مجلس گفت: «من می گویم باید تا پاییز امسال شاهد پیشرفتهایی چه در عراق و چه در بخشهای دیگری که امریکا با آنها دست به گریبان است باشیم.» با این حال این نماینده جمهوریخواه اشاره نکرد که اگر چنین پیشرفتهایی حاصل نشود او چه کار خواهد کرد! او همه این حرفها و تهدیدها علیه دولت بوش را مجددا دو روز بعد در گفتگو با برنامه تلویزیونی «هارد بال» شبکه خبری MSNBC تکرار کرد.
در همین حال و چند روز پس از این اعتراض یازده نماینده میانهرو کنگره عازم کاخ سفید شدند و شسته و رفته و بدون هیچگونه پردهپوشی، بیصبری و نارضایتی خود را از وضعیت امریکا در عراق به اطلاع شخص جرج بوش رساندند.
آنها به بوش گفتند کماکان از او در برابر فشار دموکراتها که قصد دارند بودجه نظامی جنگ در عراق را کاهش دهند حمایت خواهند کرد اما به او یادآور شدند که حمایت عمومی مردم امریکا از جنگ عراق کم شده و آنها در میان رایدهندگان و طرفداران جمهوریخواهان نیز روز به روز محبوبیت خود را از دست میدهند و در این باره نمیتوانند کاری انجام دهند.
صبح روز بعد از این دیدار که خبر آن در همه رسانهها منتشر شد لامار الکساندر نماینده جمهوریخواه تنسی در صحن علنی مجلس نطقی ایراد کرد که در آن وعده داد طرحی را ظرف چند هفته آینده ارائه کند که تقریبا استراتژی آینده امریکا در عراق را به گونهای استوار خواهد کرد که براساس شرایط گزارش بیکر همیلتون باشد. (یعنی بر آموزش نیروهای عراقی در دل ماموریت نظامی امریکا در عراق استوار باشد.) اظهارات الکساندر البته تنها یک اظهارنظر بود و البته حتی اگر در مجلس نمایندگان رای میآورد برای امضا باید روی میز رئیس جمهور میرفت تا آن موقع معلوم شود که آیا او آن را امضا خواهد کرد، یا وتو.
حمایت شدید و قاطعانه جمهوریخواهان از جنگ یک شبه از بین نرفته است، بلکه از شش ماه پیش که نتایج نظرسنجی ماه نوامبر اعلام شد، این اتفاق نظر به طرز آشکاری رو به اضمحلال گذاشت و چیزی که آغاز شود جلوگیری از آن بسیار سخت خواهد بود.
الکساندر چندین ماه بود که به کاخ سفید فشار میآورد تا آنها را به پذیرش شرایط مندرج در گزارش بیکر همیلتون مجاب کند و آنها را وادارد تا این شرایط را به عنوان هسته اصلی استراتژی خود در عراق بپذیرند. در گزارش بیطرفانه بیکر همیلتون بیش از 70 توصیه برای بهبود وضعیت امریکا در عراق و در نهایت بیرون رفتن از این کشور بعمل آمده است.
کاخ سفید در ماه دسامبر گذشته با این کمیسیون درست مانند ریگ زیر دندان برخورد کرد و سپس به کلی آن را به فراموشی سپرد. به تازگی تیم بوش در حرکتی بسیار هماهنگ برخی از توصیههای دیپلماتیک بسیار مهم و جنجالی این گزارش مانند مذاکره مستقیم با ایران و سوریه را در دستور کار قرار داده است. الکساندر وکن سالازار نماینده دموکرات کلورادو اقدامات خود را در راستای تلاشی ارزیابی میکنند که هم بتواند به طور بیطرفانه از گرفتاریهای کاخ سفید حمایت کند و هم راهی برای بیرون آمدن امریکا از مخمصه عراق پیدا کند.
با این حال فرسایش روزمره و روزافزون ایجاد شده در حمایت جمهوریخواهان از جنگ، ربطی به موضوعات مالی ندارد  حداقل تاکنون نداشته است  آنچه آنها را آزار میدهد و سبب اختلاف و کم شدن حمایتشان از جنگ در عراق شده در واقع نبود استراتژی است. الکساندر به تازگی در گفتگو با هفتهنامه تایم اعتراف کرده است که: «ما اینجا در واشنگتن به یک راهحل سیاسی نیاز داریم.»


نوشته: مایکل دافی و ماسیمو کالابریز
ترجمه: محمدرضا نوروزپور
به اشتراک گذاری
کد خبر : 669686881866154092
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: