• 0

حربه ترديد

چهارشنبه 22 فروردین 1386 ساعت 22:56
اعلام دستیابی ایران به مرحله تولید صنعتی سوخت هسته ای به یکباره بیشتر رسانه های خبری غرب را شوکه کرد؛ به طوری که در روز اول اعلام خبر، شبکه های خبری تنها به انعکاس این خبر می پرداختند
اما با گذشت چند روز از سخنرانی رئیس جمهور در نطنز، رسانه های بیگانه فضاسازی جدیدی را برای ایجاد تردید در پیشرفت هسته ای ایران آغاز کردند که همچنان ادامه دارد.
در جهت این فضاسازی رسانه ای نیز برخی کشورهای مغرض در موضعگیری های رسمی به این تردیدها دامن زده و خوراک تبلیغاتی رسانه ای خود را تامین می کنند.در بررسی عامل و چرایی فضاسازی هدفمند رسانه های غربی برای ایجاد ابهام و تردید در پیشرفت هسته ای ایران می توان به چند هدف این گونه رسانه ها اشاره کرد:
1- مقابله با پیشرفت و اقتدار علمی ایران و ایجاد یاس و ناامیدی در میان مردم: این هدف از بدو فعالیت هسته ای ایران مورد توجه رسانه ها و محافل سیاسی غرب بوده و هست . در این زمینه به نظر می رسد این رسانه ها به صورت هدفمند می کوشند با تردید در پیشرفت هسته ای ایران و همچنین پیوستن ایران به باشگاه هسته ای ، اعتماد به نفس مردم را برای ایجاد کشوری مرفه و برخوردار از پیشرفت های علمی تضعیف کنند.
2- تلاش برای کاهش قدرت چانه زنی ایران : نسبت روشن میان میزان پیشرفت فنی ایران و ارتقای توان چانه زنی کشور درباره مساله هسته ای وجود دارد و ایران برای پیشبرد موضع خود درباره موضوع هسته ای چاره ای جز پیشرفت فنی در مساله هسته ای ندارد. به نظر می رسد رسانه های غربی با فضاسازی هدفمند و زیر سوال بردن توانمندی ایران در تولید سوخت هسته ای می کوشند از به رسمیت شناختن ایران به عنوان کشور عضو باشگاه هسته ای جلوگیری کنند و در عین حال توان چانه زنی ایران را درباره مساله هسته ای کاهش دهند.
3- قرار دادن ایران در مقابل جامعه جهانی و سازمان ملل: ایجاد اجماع جهانی علیه برنامه هسته ای ایران از راهبردهای تبلیغی ثابت محافل سیاسی و رسانه ای غرب است و این رسانه ها از هر موضوعی برای پیشبرد این رویکرد تبلیغی بهره می گیرند. در مقطع کنونی نیز رسانه های غربی به صورت هدفمند می کوشند حق قانونی ایران را در تولید سوخت هسته ای به صورت نوعی رویارویی ایران با غرب و قطعنامه های سازمان ملل جلوه دهند. این در حالی است که ایران براساس مقررات ان.پی.تی از حق تولید سوخت هسته ای برخوردار است.
4- تاثیرگذاری هدفمند بر موضع هسته ای ایران : رسانه های غربی با قرینه سازی و همسان سازی رویکرد ایران در بازداشت و آزادی نظامیان انگلیسی با اعلام خبر رسیدن ایران به مرحله تولید صنعتی سوخت هسته ای می کوشند این نتیجه گیری را القائ کنند که ایران احتمالا به مانند ماجرای آزادی نظامیان انگلیسی ، به طور غیرمنتظره دست از غنی سازی اورانیوم خواهد کشید.
با وجود این ، چه رسانه های غربی و چه گردانندگان چنین رسانه هایی بخوبی می دانند که ایران به نقطه غیرقابل بازگشتی در فناوری صلح آمیز هسته ای رسیده است ؛ موضوعی که به یقین وزن ایران را در معادلات بین المللی و مذاکرات با کشورهای 5+1افزایش داده است و دیر یا زود باید ایران را به عنوان یک کشور هسته ای به رسمیت بشناسند؛ چرا که پیشرفت هسته ای ایران قابل تردید نیست.


عباس محمدنژاد
به اشتراک گذاری
کد خبر : 669651584266151618
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: