• 0 0
  • 0

عملیات نیروهای ویژه سپاه درخلیج فارس/استفاده از مین‌های ضد بالگرد

شنبه 1 دی 1397 ساعت 10:49
یگان‌های برگزیده سپاه پاسداران صبح امروز(شنبه) در رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۲ که در منطقه عمومی خلیج فارس برگزار شد، اقتدار دفاعی و توان بالای بازدارندگی ایران را به نمایش گذاشتند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه پاسداران با شعار «نمایش اقتدار و امنیت پایدار در سایه وحدت ملی و ظرفیت سازی‌های نوین دفاعی» در منطقه عمومی خلیج فارس از امروز (شنبه ۱ دی ماه) آغاز به کار کرد و در آن یگان‌های برگزیده نیروی زمینی سپاه هریک بر اساس برنامه و طرح‌های از قبل پیش بینی شده‌ای به اهداف و دشمن فرضی حمله کرده و عملیات موفقیت آمیزی را به ثبت رساندند.

این رزمایش از زمان شروع تا انتهای آن ۵۰ دقیقه زمان برده است و مرحله نهایی این رزمایش هم با حضور برخی از فرماندهان ارشد نظامی از جمله فرمانده کل سپاه، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء، جانشین فرمانده کل سپاه و فرمانده نیروی زمینی سپاه برگزار شد.

گفتنی است؛ در این رزمایش برای نخستین بار از مین‌های ضد بالگرد استفاده شد و همچنین برای اولین بار واحدهای زرهی نیروی زمینی سپاه عملیات خروج از شناورها و حرکت به سمت ساحل را به اجرا گذاشتند..

عملیات قایق‌های تندرو سپاه در سواحل خلیج فارس، اقدامات شناسایی، اطلاعاتی و رزمی هم از دیگر نکات برجسته این رزمایش بود.

مشروح اخبار این رزمایش به شرح زیر است:

مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه آغاز شد

مرحله نهایی این رزمایش از صبح امروز (شنبه ۱ دی ماه) با شعار «نمایش اقتدار و امنیت پایدار در سایه وحدت ملی و ظرفیت سازی‌های نوین دفاعی» در منطقه عمومی خلیج فارس آغاز شد.

این رزمایش که از ۲۴ آذر ماه در تهران و اصفهان آغاز شده است، از سلسله رزمایش‌های ابلاغی و سالیانه نیروی زمینی سپاه پاسداران است که یگان‌های برگزیده نیرو اعم از واکنش سریع، نیروی مخصوص و تکاوری، پهپادهای رزمی و شناسایی، بالگردهای هجومی، ترابری و بارریز، جنگال، مکانیزه، واحدهای مهندسی و تخریب، سیستم‌های کنترل و فرماندهی و ناو تیپ ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه در آن حضور دارند.

گفتنی است این رزمایش در دو مرحله انجام می‌شود که در مرحله اول ابتدا از شناورهای مردمی برای پوشش استفاده می‌شود و پس از آن غواص‌ها عملیات خود را علیه مواضع دشمن فرضی شروع می‌کنند و در ادامه موج‌ دوم ‌عملیات آغاز خواهد شد که نیروهای عمل کننده با استفاده از مهمات جنگی رزمایش را ادامه می دهند.

همچنین در این رزمایش برای اولین بار از مین‌های ضد بالگرد استفاده خواهد شد و واحدهای زرهی از شناورها خارج شده و به سمت ساحل حرکت می‌کنند؛ در ادامه رزمایش بیشترین حجم آتش در مرحله باز پس گیری اجرا می‌شود به نحوی که فقط حدود ۱۰۰۰ راکت به منطقه مورد نظر شلیک خواهد شد.

این رزمایش از زمان شروع تا انتهای آن ۵۰ دقیقه طول می‌کشد؛ البته در رزمایش مورد اشاره هوانیروز نیز با پرواز بر فراز منطقه اقدام به پشتیبانی از یگان‌های عمل کننده می‌کند.

تهاجم غواصان سپاه به مواضع دشمن/ عملیات آبی خاکی قایق‌های سپاه

در جریان مرحله نهایی از برگزاری رزمایش «پیامبر اعظم (ص) ۱۲» در منطقه عمومی خلیج فارس غواصان سپاه پاسداران با انجام عملیات آفندی به مواضع دشمن فرضی نفوذ کرده و نیروهای دشمن را مورد تهاجم قرار دادند.

در ادامه رزمایش قایق های سپاه به عملیات پیاده سازی نیروها و انجام عملیات آبی و خاکی پرداختند و در مرحله بعد این رزمایش نفربرها و یگان‌های تکاور سپاه وارد ساحل شده و به اجرای عملیات پرداختند.

آتش سنگین یگان «صابرین» علیه دشمن/ شلیک راکت‌های پیشرفته سپاه

مرحله نهایی رزمایش امنیتی دفاعی «پیامبر اعظم (ص) ۱۲» با اجرای عملیات توسط رزمندگان تیپ نیروی مخصوص صابرین در منطقه عمومی خلیج فارس ادامه یافت.

در این رزمایش، رزمندگان شرکت‌کننده در عملیات نفوذی به مواضع دشمن فرضی تهاجم و با اجرای آتش سنگین توپخانه بر روی مواضع دشمن، اقدامات شناسایی، اطلاعاتی و رزمی و با استفاده از پهپادها، شلیک راکت‌های پیشرفته دقیق‌زن از مواضع ثابت و متحرک را انجام دادند.

گفتنی است در مرحله نهایی این رزمایش، سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران، سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران و محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه حضور دارند.

عملیات قایق‌های تندرو نیروهای ویژه سپاه در سواحل خلیج فارس

در مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۲ نیروی زمینی سپاه، تکاوران و نیروهای ویژه سپاه با قایق های تندرو سپاه وارد ساحل شده و به مواضع دشمن فرضی حمله کردند.

در این رزمایش یگان‌های برگزیده نیرو اعم از واکنش سریع، نیروی مخصوص و تکاوری، پهپادهای رزمی و شناسایی، بالگردهای هجومی، ترابری و بارریز، جنگال، مکانیزه، واحدهای مهندسی و تخریب، سیستم‌های کنترل و فرماندهی و ناو تیپ ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه در آن حضور دارند.

عملیات هلی‌برن بالگردهای سپاه/ رزمایش بالگردهای MI۱۷ هوانیروز

در جریان مرحله نهایی از برگزاری رزمایش «پیامبر اعظم (ص) ۱۲»، بالگردهای هوانیروز سپاه با انجام عملیات هلی‌برن، مواضع دشمن فرضی را مورد تهاجم قرار دادند.

در این رزمایش بالگردهای MI۱۷ هوانیروز نیروی زمینی سپاه با پرواز بر منطقه رزمایش، عملیات بار ریزی و پشتیبانی از نیروهای خودی را اجرا کردند.

در این‌مرحله بالگردهای هوانیروز سپاه مهمات و تجهیزات یگان های عمل کننده را به وسیله چتر در منطقه‌ رزمایش تخلیه کردند.

در این رزمایش رزمندگان شرکت‌کننده با اجرای عملیات نفوذی به مواضع دشمن فرضی تهاجم و با اجرای آتش سنگین توپخانه بر روی مواضع دشمن، اقدامات شناسایی، اطلاعاتی و رزمی و با استفاده از پهپادها، شلیک راکت‌های پیشرفته دقیق‌زن از مواضع ثابت و متحرک را انجام دادند.

استفاده از مین‌های ضد بالگرد در رزمایش پیامبر اعظم ۱۲

در این رزمایش برای اولین بار از مین‌های ضد بالگرد استفاده خواهد شد و همچنین برای اولین بار واحدهای زرهی از شناورها خارج شده و به سمت ساحل حرکت می کنند؛ در ادامه رزمایش بیشترین حجم آتش در مرحله باز پس گیری اجرا می شود به نحوی که فقط حدود ۱۰۰۰ راکت به منطقه مورد نظر شلیک خواهد شد.

انفجار تله‌های عظیم انفجاری علیه دشمن فرضی

یگان توپخانه نیروی زمینی سپاه پاسداران با انواع گلوله‌ها و توپ‌های هوشمند و نقطه زن، مواضع دشمن فرضی را مورد اصابت و انهدام قرار دادند.

همچنین یگان تخریب و مهندسی نیروی زمینی سپاه نیز با ایجاد تله‌های انفجاری عظیم در عقبه نیروهای دشمن، بزرگ‌ترین انفجار و تخریب‌های رزمایش را به اجرا گذاشتند.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3564818446454739035
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: