• 4 0
  • 0

‌تورم کالاهای اساسی بالاتر از تورم میانگین

یکشنبه 18 شهریور 1397 ساعت 16:20
مرکز ملی آمار طی ماه، فصل و سال آمارهایی را به نام تورم ماهانه، تورم فصلی و تورم سالانه اعلام می‌کند. برای بیان مفهوم تورم باید گفت که تورم بر اساس یک سبد مصرفی خانوار محاسبه و اعلام می‌شود و جامعه آماری آن بیش از 80 هزار خانوار است.

در این سبد همه کالاها اعم از ضروری و غیرضروری وجود دارد که ممکن است برخی از آن کالاها با شتاب کمتری افزایش قیمت را تجربه کنند و برخی کالاها با شتاب بیشتر. برخی مردم به نرخ تورمی اعلام شده اعتراض دارند اما باید توجه داشت که نرخ تورم اعلامشده میانگین سبد موردنظر است و احتمال دارد برخی از آن کالاها اصلاً افزایش قیمت نداشته و خانوار نیز به صورت آنی با آن درگیر نباشد. به بیان بهتر مبلمان هر سال در سبد مصرفی خانوار قرار دارد و افزایش قیمت یک دست مبلمان خیلی در نظر خانوادهها قرار نمیگیرد اما اگر برای خرید مایحتاج روزانه یا بهتر بگوییم کالاهای اساسی مراجعه کنند به خوبی افزایش و کاهش را متوجه خواهند شد.برخی مردم بر این باورند که مرکز آمار ایران ارقامی را که اعلام میکند به صورت غیرواقعی است که این موضوع صحت ندارد. همانطور که بیان شد ممکن است اقلامی که در سبد محاسبه قرار دارند به صورت آنی موردنیاز خانوارها نباشند و دیرتر متوجه گرانی آن شوند اما در محاسبه نرخ تورم لحاظ میشود که این موضوع منوط به تغییرات وزنی برای کالاها نیست. اگر برخی مردم نرخ تورم کالاهای اساسی را بر اساس دادههای مرکز آمار محاسبه کنند متوجه خواهند شد که میزان تورم اعلامی در بخش کالاهای اساسی و کل کاملاً درست است و هیچ تناقضی وجود ندارد. همچنین باید توجه داشت که نرخ تورم یا رشد اقتصادی که اعلام میشود از یک جامعه آماری گسترده متشکل از خانوارهای شهری، روستایی و غیره تهیه شده است. همچنین تفکیک نرخهای تورم به صورت شهری و روستایی نیز قابل مشاهده خواهد بود و مردم میتوانند در سایت مرکز ملی آمار آن را مشاهده کنند.

محمد مدد

رئیس سابق مرکز ملی آمار ایرن

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3436995156763828855
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: