• 1 0
  • 0

آسمان خراش جهنمی سده جدید موفق نبود

رویارویی راک با آسمان‌خراش مشتعل

پنج شنبه 28 تیر 1397 ساعت 04:15
چهار دهه بعد از موفقیت بالای مالی و انتقادی اکشن فاجعه‌آمیز «آسمانخراش جهنمی»، تماشاگران سینما در «آسمانخراش» دوباره شاهد نابودی و آتش گرفتن یک آسمانخراش بلندبالا هستند. سازندگان این اکشن دلهره آور سعی کرده‌اند به بازسازی واقعی آتش گرفتن یک آسمانخراش بپردازند و برای این کار، 125 میلیون دلار خرج کرده‌اند.
دواین جانسن، قهرمان کشتی کچ که طرفدارانش او را با نام راک می‌شناسند، نقش اصلی محصول تازه کمپانی یونیورسال را بازی کرده است. این فیلم دومین همکاری مشترک از سه همکاری مشترک او با راوسون مارشال توربر فیلمساز است. فیلم قبلی این دو «هوش مرکزی» بود که سال قبل اکران عمومی شد. سومین همکاری مشترک آنها «هشدار قرمز»، بزودی جلوی دوربین می‌رود. راک و توربر در گفت‌وگو با نشریه هالیوود ریپورتر، درباره این همکاری مشترک صحبت می‌کنند.

همکاری مشترک شما همچنان ادامه دارد. میتوان دلیل خاصی برایش پیدا کرد؟

راک: راوسون یکی از بهترین فیلمنامه نویسان و فیلمسازان معاصر است. در هالیوود نمیتوان نویسندهای مثل او پیدا کرد. طرح داستانهایش را خیلی خوب گسترش میدهد و اکشن آنها واقعی و قابل باور است. طبیعی است که هر بازیگری دوست دارد با او کار کند.

توربر: در یک کلام، راک بهترین همکار برای یک کارگردان است. با او راحت هستم و مشکلی ندارم. سر صحنه فیلمبرداری ادا و اصول ندارد و کارش را درست و با دقت انجام میدهد. آدم خوش شانسی هستم که امکان همکاری با او را دارم.

نقش تازه ادامه همان نقشهای قبلی اکشنی است که بازی کردهاید؟

راک: معمولا در فیلمهای اکشن شما نمیتوانید کاراکترهای متنوعی را خلق و ارائه کنید. در این فیلم هم من یک مامور افبیآی هستم. اما این مامور از ناحیه پا فلج، و یک پایش مصنوعی است.

نکته جالب داستان این است که او وظیفه نجات جان آدمهای بیگناهی را که نمیشناسد، ندارد. این مامور باید نهایت تلاش خود را کرده و در مسابقهای سخت با زمان، جان اعضای خانوادهاش را نجات دهد. از این منظر، داستان فیلم حال و هوایی درام و خانوادگی پیدا میکند.

برای این نقش از کسی هم الهام گرفتید؟

راک: بله. تهیهکنندگان فیلم جف گلاسبرنر را به من معرفی کردند. او یک پایش مصنوعی است و تجربه زیادی در کمک به آسیب دیدگان حوادثی از این دست دارد. اصلا خود فیلمنامه با نگاهی به داستان زندگی او نوشته شده است. دیدارهایی که با این قهرمان داشتم، کمک زیادی کرد تا بتوانم بهتر در قالب نقشم قرار بگیرم. سخت تحتتاثیر رفتار و شخصیت او قرار گرفتم. در هشت سالگی پایش را از دست داد. اما ارادهای قوی داشت و دارد. این موضوع کمک بسیار زیادی کرد تا در جلوی دوربین به خلق شخصیتی متفاوت بپردازم.

فیلم بدلکاری سختی دارد. آنها را خودتان انجام دادید؟

راک: نه، چیزی نبود که بتوانم از پسش بربیایم. چندتایی را که راحتتر بود و خطر زیادی نداشت، انجام دادم. صحنههای بدلکاری فیلم سخت و خطرناک بود و یک بدلکار حرفهای را میطلبید.

فیلم بجز دواین جانسن، بازیگران و کاراکترهای مهم دیگری هم دارد. درباره آنها صحبت کنید.

توربر: برایم مهم بود که داستان فیلم فقط روی یک کاراکتر تمرکز نداشته باشد. برای همین، کاراکتر همسر افسر پلیس هم نقش مهمی در ماجراها دارد. او یک آدم خنثی نیست و اکت و حرکت زیادی دارد. نقش نیو کمپل را با الهام از همسر خودم نوشتم. مطمئن هستم اگر همسر و دخترم در داخل یک ساختمان مشتعل گیر بیفتند، او بیکار نمینشیند و تمام تلاش خود را برای رهایی از این مصیبت بهکار میگیرد. برای همین، کاراکتر کمپل دست روی دست نگذاشته و منتظر کمکی از سوی همسر و آتشنشانها نمیشود. تا رسیدن نیروی کمکی، او نهایت تلاش خود را میکند تا راه نجاتی برای خودش و دخترش پیدا و فراهم کند. فکر کنم خانمهای تماشاگر این بخش فیلم را بسیار بپسندند.

همکاری بعدی تان هم دوباره یک کار اکشن است؟

توربر: بله ، اما لحن اکشن آن متفاوت از دو کار مشترک قبلی مان خواهد بود.

راکزدگی تماشاگران!

آیا تماشاگران سینما راک زده شدهاند؟! به دنبال افتتاحیه پایین آسمانخراش، تعداد زیادی از منتقدان سینمایی اینطور اظهارنظر کردند که تماشاگران سینما راکزده شدهاند و تمایل چندانی به استقبال از فیلمهای او را ندارند.

این اکشن ماجراجویانه در سه روز اول نمایش عمومی در آمریکای شمالی، 5/25 میلیون دلار فروش کرد و در ردیف سوم جدول گیشه نمایش قرار گرفت. این رقم بسیار پایینتر از رقم مورد انتظار تهیهکنندگان آسمانخراش بود. منتقدان عقیده دارند تعداد فیلمهایی که از راک اکران عمومی میشود، بالاست و او باید به خودش کمی استراحت و مرخصی بدهد!

بسته شدن پرونده؟

آیا فروش کم آسمان خراش به معنی آن است که فیلمهای بعدی او هم در جدول گیشه نمایش سینماها با شکست تجاری روبهرو خواهد شد؟ البته در حال حاضر نمیتوان با قاطعیت چنین گفت و باید منتظر واکنش مردم به چند کار بعدی او طی ماههای آینده بود. اما واقعیت این است که در 14 ماه اخیر، پنج فیلم از این مرد عضلانی ژانر اکشن روی پرده سینماها رفته و هم اکنون حداقل چهار فیلم تازه سینمایی را آماده نمایش عمومی میکند. اما ظاهرا بهتر است که فعلا هیچکدام از آنها را روانه پرده سینماها نکند!

کیکاووس زیاری

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3372226161434223312
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: