• 0 2
  • 0

یادداشت

آیا نام شخصیت ساز است؟

یکشنبه 3 تیر 1397 ساعت 02:00
پیشداوری درباره افراد با شنیدن اسم‌شان، اتفاق عجیبی نیست. در باور عمومی این انتظار وجود دارد مردم رفتاری متناسب با نامشان از خودشان نشان بدهند. قاعده‌ای که می‌گوید اسم می‌تواند روی شخصیت افراد اثر بگذارد؛ گرچه عوامل متعددی در شکل گیری شخصیت، آینده اجتماعی و اقتصادی افراد تاثیر گذار هستند، اما اسم هم می‌تواند یکی از عوامل تاثیرگذار در این امر باشد. برهمین مبنا خانواده‌ها باید برای فرزندانشان نام‌هایی خوش‌آوا، متناسب با فرهنگ، تداعی‌گر حس مثبت و معقول انتخاب کنند، چراکه اسم هرکس به بخشی از هویت او تبدیل می‌شود و کمتر کسی است که دوران زندگی‌اش به معنی اسمش نیندیشد!

درحقیقت این علاقه در همه انسانها وجود دارد تا درباره معنای اسمی که دارند اطلاعات کسب کنند. آگاهی از معنی یک اسم هم برای یک نفر کافی است تا او ناخودآگاه تلاش کند رفتاری مطابق با آن نام داشته باشد. برای مثال کسی که نامش، از یک شخصیت اسطورهای و شجاع گرفته شده، سعی میکند شجاعت و پهلوانی را در رفتارش پرورش دهد؛ اتفاقی که باعث میشود افراد با گذشت زمان، شباهت زیادی به نامشان پیدا کنند. البته اینکه افراد در کوششی آگاهانه تلاش کنند ویژگیهای مستتر در نامشان را روی شخصیتشان پیاده کنند، درمورد همه اتفاق نمیافتد اما در موارد زیادی نام افراد به شکل ناخودآگاه، تاثیراتی جدی روی شخصیتشان گذاشته است و این حقیقت قابل کتمان نیست. اما چرا این اتفاق میافتد؟ درجواب این سوال ما باید به این نکته دقت کنیم بنا بر اصل تکرار، یک موضوع میتواند ملکه ذهن افراد شود، حالا اگر این تکرار درمورد اسم آنها اتفاق بیفتد و این اسم بار معنایی خاصی داشته باشد، ناخودآگاه میتواند روی شخصیتش تاثیر بگذارد. از این نظر برای مثال فردی که نامی خشن دارد، ناخودآگاه جنبه خشونت در روحیهاش بر رفتارش غلبه میکند و در مقابل فردی که نامش ریشه در مهربانی دارد، خواهناخواه روحیه مهرو عطوفت در ضمیر ناخودآگاهش فعالتر میشود. یا اینکه بارها دیده شده است که گذاشتن یک اسم تا حدودی دخترانه روی یک پسر میتواند مشکلاتی جدی در حس اعتماد به نفس و جنگندگی او ایجاد کند و به نوعی شخصیت او را ظریفتر و زنانهتر میکند. این موضوع در مورد نگرش دیگران درباره آن شخص هم صدق میکند. بر این اساس داشتن یک اسم زیبا و خوشآهنگ نه تنها احساس اطمینان فرد را افزایش میدهد، بلکه موجب میشود دیگران به طور مثبتتری به او نگاه کنند. درنتیجه بهتر است پدرومادرها دقت بیشتری در انتخاب اسم فرزندانشان داشته باشند.

دکتر علیرضا حسینیان

روانشناس بالینی

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3341090069787471823
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: