• 0 0
  • 0

الزامات نوگرایی در کابینه دوازدهم

شنبه 10 تیر 1396 ساعت 09:07
کارآمدی و چابکی دولت دوازدهم و تزریق نیروهای جوان و مستعد به بدنه کابینه دولت بعدی، یکی از چالش‌های پیش روی دکتر حسن روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور منتخب مردم محسوب می‌شود.

ایشان در نخستین کنفرانس مطبوعاتی پس از کسب حداکثر آرای مردم در انتخابات ریاست‌ جمهوری، از کارآمدتر و جوان‌تر کردن ترکیب کابینه بعدی سخن به میان آوردند و همچنین از ضرورت کاهش میانگین سن مدیران و حتی کاهش پنج سال از سن مدیریت در کشور نسبت به ابتدای دولت فعلی سخن گفتند که تا اکنون جزو مطالباتی بوده که نخبگان کشور و علاقه‌مندان به ایشان، بارها مطرح کرده و اکنون با توجه به اقبال چشمگیر مردم به ایشان این مطالبه، در عمل باید محقق شود.

واقعیت این است که رفع چالش‌های پیش روی دولت دوازدهم، نیازمند همکاری و همدلی همه نهادها و قوای مملکتی برای چاره‌جویی و حل آنهاست. چالش‌هایی مانند بیکاری، اشتغال‌زایی، وضع معیشتی، پرداخت یارانه‌ها، وضع محیط زیست و توسعه اقتصادی، از جمله مشکلات داخلی کشور است. از آن سو مواجهه با اقدامات تخریبی آمریکا در وضع تحریم‌های جدید، بحران‌های دامنه‌دار منطقه و ناآرامی و بی‌ثباتی در کشورهای پیرامون و رشد پدیده تروریسم از طریق برخورداری از فعالیت‌های پنهان آمریکا، جزو چالش‌های جدی دولت دکتر روحانی در حوزه خارجی است.

این چالش‌ها نیازمند شکل‌گیری تیمی کارآمد، چابک و برخوردار از دانش‌ها و تخصص‌های روز و آشنا به فنون کار جمعی و تیمی است.

راهبری این تیم را قاعدتا خود دکتر روحانی به‌عهده دارد و پیاده‌سازی و اجرای عملیاتی تصمیم‌ها، نیازمند تزریق نیروهای جوان، کارآمد و متعهد به مبانی انقلاب به بدنه و ساختار دولت جهت کسب موفقیت صد در صدی یا نسبی در اجرای برنامه‌ها و طرح‌‌های عملیاتی است.

خوشبختانه خود رئیس‌جمهور محترم به موضوع جوان‌تر شدن کابینه و پایین آمدن سن مدیریت در کشور اذعان دارند و این امر گزینه‌های ایشان را برای انتخاب وزیران جوان، مسلط، کاربلد و دارای تخصص در حوزه‌های مربوطه به‌طور متناسبی افزایش می‌دهد. در این میان، یکی از حوزه‌هایی که ریاست محترم جمهور می‌تواند از آنها نسبت به انتخاب وزرای دوره بعد اقدام کند، خود وزارتخانه‌هاست. بی‌شک بخش مهمی از بدنه متخصص و کاربلد کشور در وزارتخانه‌ها مستقر هستند که از همه لحاظ از جمله تعهد و تخصص و تجربه و کارآمدی، واجد شرایط مناسبی برای راهبری مجموعه صف و ستاد وزارتخانه متبوع است و بی‌شک این حوزه، می‌تواند افرادی شایسته و مسئولیت‌پذیر برای تصدی پست وزارت به دکتر روحانی معرفی کند.

یکی دیگر از حوزه‌هایی که می‌تواند نیروهای مورد اعتماد و متخصص و کارآزموده در اختیار رئیس‌جمهور محترم قرار دهد،مجلس شورای اسلامی است. مجلس به فرموده امام راحل(ره) عصاره فضایل ملت است و دارای ویژگی‌هایی نظیر حضور افرادی شایسته برای تصدی کلیدی‌ترین وزارتخانه‌ها و همچنین پست‌های معاونت ریاست جمهوری است و این به دلیل آشنایی نمایندگان مجلس به ریزترین مشکلات کشور و همچنین برخورداری از توان علمی و تجربی برای مواجهه با چالش‌هاست و از این لحاظ نمایندگان می‌توانند یار و مددکار رئیس‌جمهور در روند اداره کشور برای چهار سال بعد باشند بویژه این‌که شاکله کلی مجلس در حال حاضر به‌گونه‌ای است که از بذل هرگونه همکاری و همدلی با دولت دکتر روحانی دریغ ندارد و برخی از نمایندگان به‌طور تمام عیار در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری از ایشان حمایت کرده و در حوزه‌های انتخابیه به تبلیغ ایشان پرداختند.

به‌طور کلی نوگرایی در شکل‌گیری کابینه جدید هر چند مورد توجه جدی دکتر روحانی قرار دارد، اما اکنون اوضاع و شرایط به‌گونه‌ای است که رئیس‌جمهور چاره‌ای جز تغییر شاکله کابینه و روی کار آوردن وزرایی کارآزموده و توانمند و در عین حال برخوردار از سن و سال مقتضی برای تحمل مسئولیت‌های سنگین وزارتی، ندارند و در این میان، نکته مهم و قابل ملاحظه این‌که ایشان در چهار سال گذشته، آشنایی کاملی نسبت به برخی از افراد شایسته و توانمند و با تجربه پیدا کردند که می‌توانند به‌طور تمام عیار از عملکرد دولت دفاع کرده و در عین حال قادر به ارائه بیلان و کارنامه درخشان از مجموع عملکرد خود در هر لیست و منصبی هستند.

دکتر غلامرضا کاتب -عضو هیات رئیسه مجلس

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2901119596544865277
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: