• 1 0
  • 0

گلبول‌های سفید انتخابات

دوشنبه 28 دی 1394 ساعت 08:26
خون از سلول‌های مختلفی تشکیل شده است که شامل گلبول‌های سفید (WBC)، گلبول‌های قرمز (RBC) و پلاکت‌ها است. هر کدام از این سلول‌ها وظایف مشخصی در بدن دارند. گلبول‌های سفید، وظیفه دفاع از بدن در مقابل عوامل خارجی را به عهده دارند.

گلبول‌های قرمز اکسیژن را به بافت‌های بدن می‌رسانند و مواد زاید را از بافت‌ها دور می‌کنند و پلاکت‌ها هم وظیفه انعقاد خون را به عهده دارند. یکی از کلیدی‌ترین امور بر عهده گلبول‌های سفید است که با سیستم ایمنی بدن ارتباط دارند و وظیفه اصلی آنها دفاع از بدن در برابر انواع میکروب‌ها و سایر عوامل خارجی و مزاحم است.

اگرکشور را شبیه ارگانیسم بدن فرض کنیم، کارویژه اصلی سلول‌ها، خصوصا وظیفه گلبول‌های سفید، بر عهده مردم است که یکی از مهم‌ترین سازوکار اعمال این کارویژه که قابلیت کمی‌سازی نیز دارد، انتخابات و صندوق رأی است.

صندوق رای آزمایشگاهی است که تعداد گلبول‌ها را نشان می‌دهد و متناسب با آن توان دفاعی و امنیتی کشور و ده‌ها موضوع و مساله ملی و بین‌المللی دیگر، سنجیده و ارزشگذاری می‌شود.

در اصل ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، بر اداره امور کشور با اتکا به آرای عمومی آن هم از طریق انتخابات تاکید شده است و در واقع عنوان می‌شود که شریان تحقق اراده مردمی در نظام جمهوری اسلامی، رای و انتخابات است.

صندوق‌ها نقش رگ‌ها را ایفا می‌کنند و از این طریق انرژی لازم برای اداره امور کشور را به ساختارهای نظام پمپاژ می‌کنند.

پس هر مقدار این گلبول‌های سفید انتخابات بیشتر باشند، باعث افزایش ضریب ایمنی و سیستم دفاعی می‌شوند حتی موقع واکسینه کردن این گلبول‌های سفید هستند که تحریک شده و تکثیر می‌شوند و به مقابله با نفوذ می‌پردازند لذا فضای انتخابات، فضای واکسینه نیز هست.

اینجاست که حضور حداکثری در پای صندوق‌های رای در واقع کمک به سیستم دفاعی کشور در مواجهه با ورود و نفوذ عناصر تهدید‌کننده و مقابله با هر نوع توطئه است و تقویت راهبرد بازدارندگی کشور را نیز به دنبال دارد و شرکت همگان در انتخابات موجب پایداری و تقویت نظام اسلامی، استمرار تامین امنیت کامل، افزایش اعتبار و آبروی ملت در چشم جهانیان و ابهت جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.

بنابراین باید گفت؛ رای‌ها گلبول‌های سفید انتخابات هستند که هم ایمنی و امنیت به‌وجود می‌آورند و هم به سیستم دفاعی و ایجاد بازدارندگی کمک می‌کنند و هم به سایر عناصر فرصت می‌ دهند تا در فرآیند ارگانیسم کشور بهتر فعالیت کنند.

از جمله ویژگی‌های گلبول‌های سفید این است که توسط مغز استخوان یعنی استوانه اصلی بدن تولید می‌شود؛ یعنی متکی به مهم‌ترین بخش بدن انسان است و در ارگانسیم کشور و در جامعه، مردم این کار ویژه را برعهده دارند.

این گلبول‌ها در همه بدن پراکنده‌اند بنابراین لازم است همه مردمی که در جای جای این سرزمین حضور دارند، به جریان شریانی انتخابات بپیوندند و همه مناطق کشور در فرآیند انتخابات خصوصا در پای صندوق‌های رای حضور فعال داشته باشند بنابراین لازم است جریان‌های سیاسی از هرگونه اقدامی که باعث بی‌رغبتی مردم مناطق مختلف کشور به حضور در انتخابات می‌شود پرهیز کنند و ناخواسته در میدان‌هایی که رسانه‌های معاند برای دلسرد کردن مردم از حضور در انتخابات، تدارک دیده‌اند، بازی نکنند.

گلبول‌ها مهم‌ترین سلاح سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری‌ها هستند، یعنی هنگام ابتلا به یک بیماری خصوصا عفونی که اغلب منشا خارجی دارد، گلبول‌های سفید خون با میکروب‌ها می‌جنگند و از بدن دفاع می‌کنند.

یکی از بیماری‌های جدی برای سیستم ایمنی بدن بیماری لوپوس است که نوعی بیماری خودایمنی است و طی آن سیستم ایمنی به سلول‌های خودی حمله می‌کند و آنها را از بین می‌برد. در واقع سیستم ایمنی نمی‌تواند بین عامل خارجی و سلول‌های خود بدن تفاوتی قائل شود، در نتیجه به بافت خودی حمله می‌کند و باعث التهاب و درد و صدمه در قسمت‌های مختلف بدن می‌شود.

لذا در فرآیندهایی همچون انتخابات که فضا خصوصا برای رسانه‌ها و جریان‌های سیاسی کمی بازتر از همیشه است، لازم است از نفوذ میکروب‌ها جلوگیری کرد تا مردم که مهم‌ترین نقش را در افزایش ایمنی، امنیت و سایر موضوعات مهم ملی و بین‌المللی دارند، در معرض ویروس‌های وارداتی و نفوذی قرار نگیرند، زیرا بدن زمانی در برابر بعضی از بیماری‌ها مقاومت از خود نشان نمی‌دهد که ویروس یا میکروب مهاجم به صورت مرموز نفوذ کرده و هم‌شکل خود گلبول‌ها شود و در واقع بخشی از گلبول‌ها را آلوده کرده و مقاومتی در برابر این ویروس‌ها صورت نگیرد و در واقع سیستم ایمنی بدن دچار ضعف شود.

پس باید مواظب بود که تعداد گلبول‌های سفید خون یعنی همان تعداد رای‌دهندگان پایین نیاید تا زمینه بیشتری برای نفوذ میکروب‌ها فراهم شود و در نتیجه مهم‌ترین عنصر دفاعی کشور یعنی حضور مردم در انتخابات کمرنگ شود.

رسانه‌ها و جریان‌های سیاسی نه تنها نباید خود زمینه‌ساز نفوذ شوند که لازم است مردم را نسبت به اهمیت این موضوع بیش از پیش واقف سازند تا حضوری حداکثری برای ایمن ساختن کشور محقق شود، زیرا در مرام و منش ملت ایران از هر طیف و هر قومی این مصرع شاعر بزرگ فردوسی همچنان موج می‌زند که؛

چو ایران نباشد تن من مباد

دکتر رضا واعظی - کارشناس مسائل سیاسی

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2248547050841263987
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: