stats
 • 13 16
 • 49

تکلیف جدید مجلس برای دولت

جذب حق‌التدریسی مربیان پیش‌ دبستانی

پنج شنبه 29 مرداد 1394 ساعت 08:56
شاید نشود تجمعات روزهای اخیر مربیان پیش دبستانی در میدان بهارستان تهران و بست‌نشینی آنها کنار ساختمان هرمی‌شکل مجلس شورای اسلامی را به طور حتم به تصمیم دیروز نمایندگان ربط داد، اما وقتی چند روز اعتراض دسته‌جمعی مربیان به یک‌مصوبه به نفع این افراد ختم می‌شود، حس ششم بیننده می‌گوید که باید ربطی میان این دو اتفاق باشد.

مجلس دیروز با حضور 201 نماینده تشکیل جلسه داد، اینها الحاق تبصره‌ای به قانون استخدام معلمان حق‌التدریسی را پیگیری می‌کردند که قصدش دادن نوعی امتیاز به مربیان پیش دبستانی بود و البته در لفافه، خاموش کردن تب تند افراد معترض.

الحاقیه‌ای که به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی (مصوب سال 1388) اضافه شده، این است: آموزش و پرورش مکلف است مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزشی را در اولویت استخدام قرار دهد.

113 نماینده با این الحاقیه موافقت کردند، 40 نماینده نیز مخالف چنین کاری بودند، 12نفر هم ترجیح دادند رای ممتنع به این مصوبه بدهند، اما در نهایت جذب حق‌التدریسی مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای شرکتی در آموزش و پرورش مصوب شد.

الحاقیه جدید، اولویتی برای استخدام

از زمانی که یک مصوبه در مجلس متولد می‌شود تا زمانی که به قانونی لازم‌الاجرا تبدیل شود چند ماه طول می‌کشد که این زمان برای مصوبات پیچ وخم‌دار، طولانی‌تر از چند ماه می‌شود. در واقع همه مصوبات مجلس باید به شورای نگهبان برود تا مطابقتشان با شرع و قانون اساسی بررسی شود، بنابراین مصوبه دیروز مجلس را نمی‌توان قانونی حتمی دانست، ولی به هر حال این مصوبه می‌تواند زمینه‌ای برای تولد یک قانون تازه باشد و از این رو مهم است.

اما چرا این الحاقیه دارای اهمیت است؟ این پرسشی است که پاسخش در توضیح سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یافت شد. قاسم جعفری در گفت‌وگو با ما توضیح داد که نمایندگان مجلس با مصوبه دیروز خود کاری کردند تا مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای شرکتی در اولویت جذب نیرو در آموزش و پرورش قرار بگیرند یعنی اگر این وزارتخانه به نیروی جدید نیاز پیدا کرد به جای این که به جذب نیرو از خارج فکر کند، سراغ مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای خرید خدمت برود البته نه به همین راحتی که با سه شرط.

اولین شرط این است که آموزش و پرورش واقعا به نیرو نیاز داشته باشد نه این که تحت فشار مجبور به جذب نیرو شود، دوم این که رشته تحصیلی مربیان پیش‌دبستانی با رشته مورد نیاز آموزش و پرورش تناسب داشته باشد و سوم این که مربیانی جذب شوند که از نظر جنسیتی مورد نیاز وزارتخانه باشند.

این توضیحات نشان می‌دهد مصوبه دیروز مجلس به استخدام حتمی مربیان پیش‌دبستانی اشاره ندارد بلکه تکلیفی است برای آموزش و پرورش که هنگام جذب نیرو ابتدا به سراغ این مربیان بیاید و برایشان اولویت قائل شود. با وجود این حتی جذب به صورت حق‌التدریسی نیز برای بسیاری از مربیان می‌تواند حالی بهتر از حال امروزشان باشد به این شرط که فراموش نشود مجلسیان در مصوبه دیروز خود تاکید کرده‌اند که جذب حق‌التدریسی هیچ الزامی برای استخدام به دوش دولت نمی‌اندازد. پس اول و آخر این ماجرا، جذب حق‌التدریسی
خواهد بود و لاغیر.

چرا مجلس سراغ این کار رفت؟

زمانی که دولت لایحه قانون برنامه پنجم توسعه را نوشت و این لایحه در مجلس بررسی و تصویب شد، هرگونه جذب به صورت حق‌التدریسی در سیستم دولتی نیز ممنوع شد. از آن زمان بود که حق التدریسی‌ها از آموزش و پرورش رخت بر بستند و از زیر لوای این وزارتخانه خارج شدند.

در سال 1388 نیز که قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی تصویب و لازم‌الاجرا شد همچنان محدودیت به‌کارگیری نیروهای حق‌التدریسی مورد تاکید بود چون نظام آموزشی کشور سال‌ها با این نیروها و مطالباتشان درگیر بود و دیگر کسی میلی برای تکرار تاریخ نداشت.

اما روز گذشته با مصوبه مجلس این ممنوعیت شکست، مصوبه‌ای که در تناقضی آشکار با قانون برنامه پنجم توسعه و قانون سال 88 بود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به ما گفت که چون بیش از 75 درصد نمایندگان مجلس به جذب حق‌التدریسی نیروها رای مثبت دادند، چنین قدرتی به‌دست آوردند.

اما این‌که چرا جذب مربیان پیش‌دبستانی با شیوه حق‌التدریسی در مجلس پیگیری شد، ریشه در اتفاقات گذشته دارد به‌طوری‌که شاید این تعبیر درست باشد که نمایندگان مجلس برای ترمیم فضای ناخوشایند حاکم یا دلجویی از مربیان پیش‌دبستانی دست به تصویب چنین مصوبه‌ای زده‌اند.

قاسم جعفری، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز به ما می‌گوید چون در سال 91 قانون، آموزش و پرورش را به تعیین تکلیف این نیروها ازطریق آزمون ظرف دو سال مکلف کرده بود ولی هرگز این اتفاق نیفتاد و نیز به این دلیل که در آزمون استخدامی شهریور امسال نیز هیچ مزیت خاص استخدامی برای این مربیان قائل نشده، مصوبه جدید می‌تواند این کاستی‌ها را تا حدی جبران کند.

پس تعبیر دلجویی یا امتیاز دادن به مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای شرکتی طبق این توضیحات می‌تواند تعبیر درستی باشد. اما با این حال مصوبه جدید نیز خالی از اشکال نیست.

بار مالی، مشکل اصلی

برای جذب نیرو در سیستم دولتی به هر طریق که باشد ابتدا باید به تامین منابع مالی مورد نیاز آن فکر کرد. در مصوبه دیروز مجلس نیز سعی شده بعد از ملزم کردن دولت به جذب مربیان پیش‌دبستانی به صورت حق‌التدریسی، به منبعی که آموزش و پرورش می‌تواند از آن حق‌التدریس‌ها را پرداخت کند، اشاره شود. طبق این مصوبه این منبع مالی چیزی نیست بجز حسابی که حق‌التدریس کارکنان رسمی وزارت آموزش و پرورش از آن پرداخت می‌شود.

اما این‌که آموزش و پرورش (که همواره گرفتار کسری بودجه است و چند سالی است برای کاستن از هزینه‌های پرسنلی تلاش می‌کند) می‌تواند بار حق‌التدریسی‌های جدید را به دوش بکشد یا نه، سوالی بود که دیروز در تماس‌های مکرر با مسئولان آموزش و پرورش پاسخش را جستیم، گرچه پاسخش را نیافتیم.

در واقع مسئولان این وزارتخانه ترجیح دادند در مقابل مصوبه مجلس سکوت کنند، اما منبعی آگاه در وزارتخانه به ما گفت که مسئولان احتمال می‌دهند این مصوبه در شورای نگهبان به علت بار مالی‌اش برای دولت رای نیاورد و بهتر است هرگونه اظهارنظر را به بعد از بررسی مصوبه در شورا موکول کرد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در گفت‌وگو با ما احتمال مخالفت شورای نگهبان با این مصوبه به دلیل بار مالی (مغایرت با اصل 75 قانون اساسی) را رد نکرد، ولی گفت وقتی آموزش و پرورش می‌تواند خرید خدمت آموزشی انجام دهد (در قضیه واگذاری مدارس دولتی به موسسان مدارس غیردولتی ) یا این‌که نیروهای بازنشسته را به‌کار بگیرد، پس می‌تواند به مربیان پیش‌دبستانی نیز حق‌التدریس بپردازد.

البته چون تا زمان اتمام این گزارش، سکوت آموزش و پرورش ادامه یافت، نمی‌توان قضاوت کرد وزارتخانه چنین توان مالی دارد یا خیر.

تغییر دستور کار مجلس برای پیش دبستانی‌ها

قاسم احمدی‌ لاشکی - عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

دو هفته قبل جمعی از نمایندگان دوفوریت طرح تعیین تکلیف استخدامی مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزشی را در صحن علنی مجلس مطرح کردند، اما دوفوریت رای نیاورد و در عوض نمایندگان به یک فوریت این طرح رای دادند. این به آن معنی بود که طرح مورد نظر باید برای مطرح شدن در صحن علنی در صف انتظار بماند و طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون آموزش برود، اما هیات رئیسه مجلس تصمیم گرفت کار بررسی را به کمیسیون مشترکی از نمایندگان کمیسیون آموزش، اجتماعی و برنامه و بودجه بسپارد که این کمیسیون نیز پس از دو هفته بررسی، طرح را به شکلی که دیروز در مجلس مطرح شد، تهیه کرد.

البته برای این که این طرح با این سرعت در مجلس بررسی شود، مجبور به تغییر دستور کار مجلس شدیم؛ چون 18 طرح در نوبت رسیدگی سریع‌تر قرار داشت، ولی با توجه به حساسیت موضوع، دیروز صبح بیش از صدنماینده به تغییر دستور کار مجلس رای مثبت دادند و درنهایت طرح در مجلس مطرح و تصویب شد.

مریم خباز - جامعه

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2062660158392375193
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

اخبار پیشنهادی از سراسر وب

  ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
  تصویر امنیتی :

  نظرات شما ( 49 نظر )

  ( 0 ) ( 0 )
  به امید اینكه تكلیف مربیان پیش دبستانی كه به صورت ازاد كار میكنند مشخص شود امین
  ( 0 ) ( 0 )
  انشالله تكلیف مربیان پیش دبستانی مشخص میشود
  ( 2 ) ( 5 )
  سلام من مربی پیش دبستانی هستم .لیسانسم و مدرکم هم مرتبطه و از سال92 وارد پیش دبستانی شدم اما فقط مربیان قبل از 92 رو حق التدریس میکنن پس تکلیف ما چی میشه؟؟؟؟؟
  ( 3 ) ( 2 )
  اینجانب با داشتن مدرک حوزوی مربی پیش دبستانی هستم اداره اموزش و پرورش مدرک مرا غیرمرتبط میداند. حال آیا رشته من مرتبط است یا خیر؟ در صورتی که حوزوی ها در تمام امور سررشته دارند .با همین بهانه مرا خانه نشین کردند. تکلیف چیست ؟؟؟؟
  ( 3 ) ( 1 )
  با سلام و عرض ادب؛ تا امروز 28 مهر در استان گیلان و شهرستان آستارا وضعیت انتخاب و جایابی معلمان شرکتی برای حق التدریس شدن تعیین تکلیف نشده و فقط شایعاتی مبنی بر تماس با افراد انتخاب شده منتشر شده. اداره مراجعه میکنیم گفتن تعداد زیاده؛ 85 نفر از آستارا نام نویسی کردن که فقط 6 تا قراره بردارن.
  ( 11 ) ( 1 )
  من سابقه ٨سال کار در پیش دبستانی دارم. اما بدلیل بضاعت مالی ادامه تحصیل ندادم. مدرکم دیپلو هست. پس تکلیف ما چی میشه.
  ( 4 ) ( 1 )
  اسلامی هستم از ساری من سه سال خرید خدمات بودم فقط 2 سال کارم تایید شد بازم امیدوارم چند سال با سختی با نوزاد 11 روزه رفتم سرکار ب ی امیدی.. الانم بخداروشکر میکنم که مسئولین ما خرید خدمات کلا فراموش نکردن توکل میکنم ب خدا که مشکل همه ما حل بشه.. من حتی حاضر بودم بدون حقوق هم کار کنم..
  ( 3 ) ( 1 )
  سلام مامربیان استان کردستان شامل شرایط حقوق ازدولت نمیشیم پس تکلیف ماچی میشه
  ( 1 ) ( 0 )
  باباسلام،حداقل تا تعیین تکلیف مربیان پیش دبستانی ،در رابطه با مشغول به کار بودن آنها در مقطع ابتدایی تعامل لازم مبذول شود
  ( 5 ) ( 0 )
  سلام من از سال ٨٦ مربی پیش دبستانی بودم ولی زیر نظر مؤسس تو مدارس دولتی شامل من هم میشه ؟
  ( 2 ) ( 2 )
  سلام به همه دوستان....کسی اطلاع داره که چه کاربایدبکنیم الان؟/؟؟
  ( 4 ) ( 1 )
  با سلام و خسته نباشید به تمامی کسانی که بنحوی دنبال به تعیین تکلیف رسیدن ما نیروهای خدمات آموزشی و یا شرکتی و یا هر اسمی که میگذارنند دارم یک مهر از راه خواهد رسید و باز دنبال یک مهرهای آینده باید بنشینیم چرا که از سال 91 نشستیم و باز همچنان هر سال یک وعده یک مهری و باز به فراموشی وتا باز به سال آینده و باز به بی توجهی دیگرقصدم توهین ویا اهانت به کسی یا شخصی و یا اشخاصی نیست واقعا اگر حرفی میزنید به زمان و نوع گفتمان آن نیز توجه شود به اون خدایی که ایمان داریم قصم که دیگر بسیاری از خانواده های این عزیزان در حال واژگونی هست چرا که امیدشان این بوده که روزی معلمی برای روشنایی مدرسه ای خواهند بود و شما رو قصم به اون عدالت امیرالمومنین(ع)دیگر حرف زده نشود بلکه ما عمل میخواهیم عملی که بدون پارتی بازی و یا امسال دیگر به امید آن که همه مان رهروان راستین عدالت علی(ع) باشیم باتشکر از تمامی کسانی که به این قشر از افراد توجه نموده اند و قدردانی از زحمات تشان اجرکم عندالله
  ( 6 ) ( 0 )
  باسلام،طرح حق التدریسی مربیان واقعا اجرایی میشه واقعا نمیدونیم چ کار باید بکنیم
  ( 6 ) ( 0 )
  با تقدیر وتشکر از نمایندگان فهیم مردم که همدلی خود همسو بودن خودرا بامردم اثبات نمودند
  ( 7 ) ( 2 )
  تمام معلمان شرکتی و مربیان پیش دبستانی باید استخدام شوند.چون هم تخصص دارند و هم تعهد.
  ( 0 ) ( 0 )
  واقعا همین طوره. من سابقه دارم اما مدرک ندارم. خیلی ناراحتم. من دیپلمه هستم با ٨سال سابقه