• 208 4
  • 50

اختصاصی جام جم آنلاین

حاشیه‌های خواندنی از اجرای حکم قصاص اسیدپاش

شنبه 16 اسفند 1393 ساعت 12:42
سرانجام صبح سه شنبه هفته‌ای که گذشت نخستین حکم قصاص اسیدپاشی در ایران اجرا شد و به همه مجرمانی که به قانون و صورت های حل شده با اسید، بی خیال پوزخند می زدند و با خودشان حساب می‌کردند که در نهایت به پرداخت دیه ای ناچیز و چند سال حبس محکوم می شوند فهماند، دیگر قرار نیست دست مردان قانون برای مجازات آنها بسته باشد و حق قربانیان اسیدپاشی را از آنها می‌گیرند.

این اتفاق برخی مردم را غافلگیر کرد از آن جهت که تصور می‌کردند فقط قرار است حکم قصاص عامل اسیدپاشی به داود روشنایی در آن روز انجام شود اما وقتی او تصمیم گرفت قصاص را به پس از ایام فاطمیه موکول کند،‌ ناگهان خبر رسید که اجرای حکم پرونده اسیدپاش دیگری به جریان افتاده است.

پرونده دوم ، مربوط به مردی بود که حدود 6 سال پیش، با تحریک دو زن به صورت یک راننده تاکسی در قم اسید پاشیده بود و نه تنها چهره اش را ترسناک و بی شکل کرده بود بلکه بینایی دو چشمش را هم از او گرفته بود.

او احتمالا خیال می کرد اگر گیر بیفتد ، به روال پرونده های پیشین اسیدپاشی، در نهایت مجازاتی ناچیز را تحمل می کند که به دستمزد جرمش می ارزد اما ورق برگشت؛ قاضی، حکم بر قصاص داد و قربانی این پرونده اسیدپاشی، بر خلاف آمنه بهرامی،‌ قربانی دیگر اسیدپاشی که در اوج ناباوری مردم ایران، مجید موحدی، اسیدپاش خود را بخشیده بود، از حقش نگذشت و بینایی یک چشم متهم به ازای یک چشم نابینا شده قربانی،‌گرفته شد و بنا شد در صورت تامین نکردن هزینه های درمان قربانی ،‌ بینایی چشم دیگرش هم از او گرفته شود.

با انتشار این خبر در سایت جام جم، شمار زیادی از مخاطبان سایت در پیام هایی کوتاه رضایت شان را از عزم جزم مسئولان قوه قضائیه برای مبارزه جدی با اسیدپاشی اعلام کردند؛ مجازاتی که حالا می شود از بازدارندگی اش مطمئن بود و مسلماً شمار حوادث اسیدپاشی در سال های آینده را کاهش می دهد.

ظاهراً اما همه ، از اجرای این حکم راضی نبودند مثل رها بحرینی که به نمایندگی از سازمان عفو بین الملل، این اقدام قوه قضائیه را « قساوت » دانست و در اظهاراتی تند و به شدت غیر مؤدبانه و مداخله جویانه نسبت به تصمیم قوه قضائیه و خواسته میلیون ها ایرانی، آن را محکوم کرد.

گفته های بی ادبانه خانم بحرینی به اصطلاح پژوهشگر سازمان عفو بین الملل، مسلماً از دیدگاه مسئولان قوه قضائیه آنقدر اهمیت ندارد که بخواهند به آن پاسخ بدهند و آنها قصد دارند از این پس باقی مجرمان اسیدپاشی را نیز ، قصاص کنند تا این جرم در کشورمان ریشه کن شود اما بد نیست به بهانه این نظر غیرمنصفانه، چند نکته را ذکر کنیم:

- قصاص مجرمان اسیدپاشی ، بنا به درخواست میلیون ها ایرانی است که چشم های شان را رو به چهره های حل شده و ترسناک قربانیان اسیدپاشی نبسته اند و بارها برای مظلومیت و زجری که هموطنان شان می کشند اشک ریخته اند و نگران خودشان و عزیزان شان هستند که مبادا روزی طعمه اسیدپاشی شوند.

- ایران اسلامی ، خانه ما است و خودمان بهتر می دانیم برای این خانه، چه قوانینی باید وضع کنیم تا اعضای خانواده چند میلیون نفری مان در امنیت باشند و بی شک آنها که زیر پرچم بیگانگان پناه گرفته‌اند، از کشور گریخته اند و به واسطه فارسی حرف زدن، خودشان را ایرانی جا زده اند ، حق ندارند برای امنیت این چهار دیواری تصمیم بگیرند؛‌ آن هم امنیتی که برای به دست آوردنش هزاران هزار نفر از برادران و خواهران مان جان شان را فدا کرده‌اند.

- به نظر می رسد مسئولان عفو بین الملل خیلی وقت است خوابند و ناگهان با اجرای این حکم بیدار شده‌اند و برای مطرح شدن در رسانه های آن طرف آب، داد و قال راه انداخته اند اما چرا آنها وقتی لازم بود برای احقاق حقوق بشر ، به پاخیزند از خواب خرگوشی نپریدند؟ مثلا چند ماه پیش که اسرائیلی‌ها آنقدر از کودکان غزه کشتند و کشتند که قبرستان ها جا کم آورد و پدرها و مادرها، جسدهای سلاخی شده طفلان شان را زیر آوارها جا گذاشتند ؛ بچه هایی که جرم شان اسیدپاشی نبود، جرم آنها ، مسلمانی شان بود و ملیت شان.

دلواپسان حقوق بشر، خیلی وقت ها خودشان را به خواب زدند مثل همه آن سال هایی که در ابوغریب، ‌زندانیان عریان به فجیع ترین شیوه شکنجه می شدند ، مثل همین تازگی که به گواه همان رسانه های غربی، ابوغریب های دیگری هم در سراسر دنیا وجود دارد که تعطیل نشده است و قرار نیست که تعطیل شود.

آنها حتی وقتی ایرانیان زیادی در کشورهای دیگر به مجازات اعدام محکوم شدند در حالی که مجازات شان در ایران حبس ابد بود و آن کشورها حاضر به مبادله مجرمان با ایران نشدند ، ‌سکوت کردند.

نمایندگان عفو بین الملل که بی شک حرف های شان بازتاب عقاید همه اعضای این سازمان نیست در جریان کشتار مسلمانان میانمار و یمن هم خواب بودند، آنها خبر دارند که صدها نفر از دستگیرشدگان توسط ارتش آمریکا بازداشتی خوانده می شوند نه زندانی، تا تحت پوشش قوانین جهانی حمایت از زندانیان قرار نگیرند و بدون هیچ محدودیتی شکنجه و کشته شوند اما همین کرختی خواب اجازه نمی دهد واکنشی نشان دهند، آنها حتی در برابر اخبار اعدام صدها نفر در چین و عربستان با جرایم عجیب و غریب، چشم های شان را می بندند چون چین جمعیت زیادی دارد و یک قدرت جهانی است که غربی ها همیشه از ترشرویی اش ترسیده اند و عربستان هم اگر دلخور شود می تواند شیرهای نفتش را به روی آنها ببندد و البته متحد اصلی آمریکا هم هست.

آنها چشم های شان را بسته اند و بیدار کردن شان ممکن نیست چون واقعاً خواب نیستند بلکه خودشان را به خواب زده‌اند و فقط گاهی با انگیزه های سیاسی به حرف می آیند مثل همین جمعه که نماینده عفو بین الملل نظرش را درباره قصاص گفت، اما کاش همین اظهار نظرهای بی رحمانه را در مخالفت با اجرای حکم قانونی و شرعی قصاص اسید پاش ها،‌ مقابل قربانیان اسیدپاشی مطرح می کرد در حالی که به صورت های پوست کنده و بی شکل و پلک های بسته شده شان نگاه می کرد و بوی تند اسید را از ذره ذره سلول های شان به مشامش می رسید.

به هر حال ایران ما، چهار دیواری عزیزمان با خانواده هفتاد و چند میلیون نفری اش ، قصد کرده است با تشدید مجازات اسیدپاش ها، این جرم را ریشه کن کند و در این راه ، اظهار نظرهای آنها که خارج از گود ایستاده‌اند و درد اسیدپاشی را تجربه نکرده‌اند، اهمیتی ندارد. مردم حالا منتظر قصاص دیگر مجرمان اسیدپاشی هم هستند و خیلی ها حتی امیدوارند که نیروی انتظامی بتواند هرچه سریعتر مجرمان اسیدپاشی اصفهان را نیز دستگیر کند و پیش از پایان سال شاهد قصاص آنها نیز باشیم.

خبرنگار جام جم آنلاین

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1858442793483407750
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 50 نظر )

باسلام. قصاص دستوركاملاواضح قرآن كریم وعین عدالت است.قصاص نفس دربرابرنفس، قصاص چشم دربرابرچشم، قصاص هرعضوبدن دربرابرهمان عضو.حالانمیدانم چرامنادیان حقوق بشردركشورهای غربی اینقدربااین حكم مخالفندوعلیه ایران موضع می گیرند؟!!! چراهمین منادیان دروغین حقوق بشردركشورهای غربی علیه جنایات كثیف دولت دست نشانده آمریكاواسرائیل وغرب واروپا یعنی علیه داعش كثیف وصدهاگروه تروریستی دیگه دردنیاكه به اسم اسلام وبرای خراب كردن چهره ی اسلام دست به جنایات فجیع میزننددم برنمیآرن؟!!!!
اعدام شاید ناعادلانه باشه چون میبینی طرف یه بچه 17 ، 18 ساله است سر یه جروبحث عادی با یه مشت اكه اصلا هم فكرشو نمیكرد باعث قتل دوستش میشه ولی قصاص اسید پاشها كاملا منصفانه به نظر میرسه چون طرف میدونه قیافه قربانی چه شكلی میشه
این گونه جرایم باد فوری ودادگاه صحرایی تشکیل شود حالا منتظر میشوند تا رضایت بگیرند رضایت راول کنید از رسانه نترسید حکم خدا را اجرا کنید
دیروز نظرم را بدون هر گونه شائبه سیاسی وغیره با دلائل گفتم ولی كاش می دانستم كدام قسمت را نپسندید كه آن را ننوشتید لاقل دقیقتر می گفتید چه نظراتی را بیشتر دوست دارید شاید در آینده همان ها را اعلام كنیم.
مخاطب گرامی با سلام قضاوت نادرست شما تلخ است.در صورت بررسی خبرهای مختلف ملاحظه به خوبی ملاحظه می فرمایید كه نظرات موافق و مخالف در صورتی كه اصول ذكر شده رعایت شده باشند، بر روی خط ارسال می شوند. شاید نظر شما به دست ما نرسیده باشد، لطفا بار دیگر نظر خود را با رعایت اصول ارسال فرمایید.
دیگه برای هیچ موردی نظر نمیدهم چون نظرات بنده اصلا اعلام نمیگردد . مهدی رمضانی از اصفهان
مخاطب گرامی با سلام با عرض پوزش، مشكلی در رابطه با نظرات دریافتی از طریق نرم افزار موبایل بوجود آمده بود. ما همچنان منتظر دریافت نظرات ارزشمند شما هستیم.
اگه در طی این چندسال این جور جرمها را قصاص می كردند الان از اینگونه جرم ها در هیچ جای كشور رخ نمیدهد بازم دیر نشده
افرین برقاضی ی پرونده که حکم قصاص داد ،افرین برمجریان احکام اسلامی.
اونی داره به نمایندگی ازیه سازمان مثلا حقوق بشری دم ازحقوق بشرمیزنه پس چراجرات نداره به آمریکایی که به داعش ازهوا سلاح میفرسته بعد میگه اشتباه شدچیزی بگه؟آیااشتباه شد آمریکا میتواندقصاص مردمی باشدکه به دست داعش باسلاح ها آمریکاکشته شده اند؟راستی اونی که داره به نمایندگی ازیه سازمان فرضا حقوق بشری دم ازحقوق بشرمیزنه پس چرااعتراضی به مجرم اسیدپاش نکرده؟ میخوام همه دنیا بدونن که قوه مقتدرقضائی جمهوری اسلامی ایران قانون رااجراکرده. نگین نمیفهمی که قبول نمیکنم چون خودم هم دانشجوی حقوق هستم
نه خوشمان آمد از نوشته هایت . احسنت
به نظر من اینگونه افراد نه ازخدا ونه ازهیچ چیزی باكیندارندشایدحكم قصاص انهارا ازاینگونه اعمال منصرف كنه
با تشکر از قوه قضائیه به جهت اجرای حکم قصاص اسد پاش . چه بسا که کور کردن محکوم جزای بسیار کمی است در مقابل ستمی که نه تنها به یک خانواده بلکه ترسی است که بر جان هزاران ایرانی افکنده است .
به نظرم قصاص هم برای چنین موجودات كمه
قصاص‌هم‌برای‌چنین‌افرادی‌ك‌خوی‌حیوانی‌دارندكم‌است.
قصاص انگیزه جنایت را در نطفه خفه میكند
بهمن: من با روغن خیلی مختصر سوخته بودم، بعداز لیزر درمانی دو هفته هست كه گرفتارم. به خانم بحرینی بگویید كه آیا شما تصور یا تحمل گرفتاری یك انگشتتون رو دارید؟ كنار آتش نشستن تا سوختن خیلی فرق داره