• 1 1
  • 0

حجم آب ورودی به سدها کاهش یافت

یکشنبه 5 بهمن 1393 ساعت 17:07
حجم آب ورودی به مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 93) تاکنون، 14 درصد در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته کاهش یافته است.

از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حجم آب ورودی به مخازن سدهای کشور به شش میلیارد و 610 میلیون مترمکعب رسیده؛ درحالی که این میزان در مدت مشابه سال آبی گذشته هفت میلیارد و 720 میلیون مترمکعب گزارش شده بود.

با نگاهی به آمار و اطلاعات ورودی سدهای کشور در سال آبی جاری، بیشترین افت آورد سدهای کشور طی یک ماه گذشته اتفاق افتاده و از ابتدای دی ماه تا ابتدای بهمن ماه امسال، ورودی سدها با کاهش 10 درصدی روبه رو بوده است.

میزان حجم آب خروجی از سدهای کشور نیز از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، هفت میلیارد و 600 میلیون مترمکعب گزارش شده درحالی که آب خروجی از سدهای کشور در مدت مشابه سال آبی گذشته، به میزان هفت میلیارد و 540 میلیون مترمکعب بود.

براین اساس، حجم آب خروجی از سدهای کشور در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، یک درصد افزایش نشان می دهد.

حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور هم اکنون با 1.1 درصد افزایش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حدود 19 میلیارد و 430 میلیون مترمکعب به ثبت رسیده که در زمان مشابه سال گذشته، معادل 19 میلیارد و 200 میلیون مترمکعب گزارش شده بود.

ظرفیت کلی مخازن سدهای کشور در زمان کنونی 47.4 میلیارد مترمکعب است که براین اساس درصد پر بودن این مخازن در زمان حاضر 41 درصد گزارش شده است.

براساس همین گزارش، حجم بارش های کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 93) تا سوم دی ماه به 83 میلی متر رسیده است.

این میزان بارش در مقایسه با میزان بارش های مدت مشابه سال آبی گذشته 24 درصد و در قیاس با متوسط درازمدت 15 درصد کاهش یافته است.

همچنین میزان بارش ها در دوره مشابه سال آبی گذشته 109 میلی متر و دوره درازمدت 43 ساله در همین زمان 98 میلی متر ثبت شده است.

بیشترین افزایش بارندگی تا پایان هفته گذشته درمقایسه با دوره درازمدت در ایستگاه رامسر در استان مازندران با 158 درصد افزایش بارش بوده و ایستگاه هوشک سراوان در استان سیستان و بلوچستان با 100 درصد کاهش کمترین میزان بارندگی در مقایسه با دوره درازمدت را داشته است.(ایرنا)

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1808188156798432109
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: