• 8 2
  • 3

با سردار سرتیپ حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

دولت مورد حمایت سپاه است

دوشنبه 19 خرداد 1393 ساعت 01:15
سردار سرتیپ حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. او سال ۱۳۳۹ در گلپایگان متولد شد و سال ۵۷ همزمان با اوجگیری انقلاب اسلامی در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت مشغول به تحصیل شد و با آغاز دفاع مقدس در آبان 59 به سپاه پیوست.

سردار سلامی در دوران جنگ تحمیلی در جبهه‌ کردستان و جنوب در مسئولیت‌های رزمی و فرماندهی ایفای نقش کرد. او پس از پایان جنگ مدرک کارشناسی ارشد مدیریت دفاعی را اخذ کرد و همزمان با تدریس در دانشکده فرماندهی و ستاد سپاه، از دانشگاه علم و صنعت نیز فارغ‌التحصیل شد. او اکنون به‌عنوان جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران فعالیت‌های صورت گرفته در درون و بیرون مرزها برای مقابله با انقلاب اسلامی را رصد کرده و معتقد است سپاه پاسداران توانسته بر انبوه سناریوهای همزمان و پیچیده دشمن غلبه کند.

سردار سلامی در گفت‌وگو با روزنامه جام‌جم، سپاه و دولت را در کنار هم و مکمل یکدیگر دانسته و تاکید کرده است این نهاد انقلابی آماده کمک به دولت در حوزه‌های دیپلماتیک، جهاد علمی، رشد فرهنگی و اقتصادی است.

سپاه، نهادی با کارکردهای متنوع است و فرماندهان آن بارها اعلام کرده‌اند این کارکردها صرفا محدود به حوزه‌های نظامی نیست. با توجه به تغییر شکل تهدیدات در مقاطع زمانی گوناگون، اکنون مهم‌ترین اولویت سپاه به‌عنوان میراث بنیانگذار کبیر انقلاب برای حفاظت از انقلاب اسلامی را چه می‌دانید؟

از پیروزی انقلاب اسلامی تا شرایط کنونی تهدیدات نظام اسلامی به مرور پیچیده‌تر، کامل‌تر، همه‌جانبه‌تر و چندبعدی‌تر شده است. ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی که مقارن با تولد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم هست، می‌بینیم دشمن سیاست‌های خصمانه خود علیه انقلاب را از طریق تحریک، دستکاری و ایجاد اغتشاش در سیستم ثبات و امنیت ملی ما تعقیب می‌کند که همه این توطئه‌ها به برکت هدایت‌های عالیه حضرت امام(ره) و تدبیر ایشان در تاسیس و شکل‌دهی یک نیروی هم‌سرشت با انقلاب به نام سپاه پاسداران که آن را معجزه ذهنی حضرت امام(ره) برای مدیریت بر بحران‌ها و چالش‌ها می‌دانیم، خنثی شد.

اما وقتی این توطئه‌ها خنثی شده و مداخله مستقیم نظامی آمریکا در طبس ناکام می‌شود، دفاع مقدس به‌عنوان قوی‌ترین ع