jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۹۷۰۲ ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت:

توقیف اموال ایران؛ مایه رسوایی آمریکاست

رئیس‌جمهور در واکنش به رای دیوان عالی آمریکا به توقیف دو میلیارد دلار از اموال ایران، این رای را دزدی آشکار و مایه رسوایی آمریکا و به مفهوم ادامه خصومت این کشور علیه ملت ایران دانست.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، حسن روحانی طی سخنانی در جلسه دیروز هیات دولت با تاکید بر این‌که اقدام آمریکا، خلاف قوانین بین‌الملل است و ایران نسبت به آن حتما اقدامی قاطع انجام خواهد داد، گفت: این‌که دادگاهی در گوشه‌ای از دنیا یا قوه مقننه کشوری مثل آمریکا بخواهد علیه حقوق و اموال ملت ما تصمیم بگیرد، اقدامی صددرصد غیرقانونی و برخلاف حقوق بین‌الملل و مصونیت بانک‌های مرکزی در دنیاست. روحانی اظهار کرد: حقوق و اموال ملت ایران قابل تعرض و چپاولگری نیست؛ این اقدام دزدی آشکار است و هیچ دزدی نمی‌تواند به دزدی خود افتخار کند و فکر کند اموالی که دزدیده از آن خودش است و از تعرض متقابل مصون است. رئیس‌جمهور با تاکید بر این‌که باید بدانند ملت ایران دست از حقوق خود برنمی‌دارد، افزود: در موضوع حقوق هسته‌ای سال‌ها ما را تحت‌فشار قرار دادند و برخلاف معاهدات بین‌المللی خواستند ما را از حق مسلم محروم کنند، اما ملت ایران با ایستادگی خود و توانمندی سیاسی حقش را بازستاند و آنها این درس را دو مرتبه خواهند گرفت.

روحانی افزود: فکر نمی‌کنم در هیچ کشوری از دنیا سابقه داشته باشد که نمایندگان قوه مقننه، قانونی را بگذرانند و دستگاه قضایی را در موردی خاص برای حکم خاص اجبار کنند؛ چنین چیزی را تاکنون نشنیده‌ایم و بی‌سابقه است و این راهزنی بین‌المللی است که توسط دو قوه مقننه و قضاییه آمریکا انجام شده است و یک رسوایی به لحاظ حقوقی برای آمریکاست.

وی تصریح کرد: از نظر سیاسی هم این اقدام به‌معنای ادامه خصومت علیه ملت ایران است و مردم ما در برابر این رای ناصواب و غلط محاکم قضایی آمریکا ایستادگی خواهند کرد.

ضرورت حضور مردم در انتخابات

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به ضرورت حضور فعال و با نشاط مردم در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: دور دوم انتخابات همانند دور اول حائز اهمیت است و مردم باید با همان توجهی که برای اجرای وظیفه شرعی، ملی و انقلابی خود در دور اول پای صندوق‌ها رفتند در این دوره نیز حضور فعال داشته باشند.

رئیس‌جمهور اظهار امیدواری کرد، روز جمعه آینده در چارچوب قانون بتوانیم انتخاباتی سالم، رقابتی و در امنیت کامل و با عدم دخالت دستگاه‌های اجرایی و دیگر نهادها داشته باشیم و این انتخابات مایه لبخند مردم و دوستان ایران در منطقه بوده و فشاری برای کسانی باشد که در برابر حقوق ملت ایران ایستادگی می‌کنند.

روحانی تاکید کرد: این انتخابات به دلیل مسائل منطقه و دشمنی‌هایی که هر روز علیه ملت ایران آشکار می‌شود، حائز اهمیت است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
ویروس کرونا و اتحادیه اروپا

ویروس کرونا و اتحادیه اروپا

شاید بزرگترین چالشی که کشورهای اروپایی همیشه پس از جنگ جهانی دوم انتظارش را داشتند مشکلات امنیتی، سیاسی و نهایتا اقتصادی-اجتماعی بود.

سخت است ولی ...

سخت است ولی ...

روزهای سختی است.همه در حال مبارزه اند و تلاش می کنند تا سلامتی خود و اطرافیانشان را حفظ کنند. همه می‌خواهند زندگی آرام تر و آسیب های کمتری را برای خود و دیگران ایجاد کنند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر