jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۶۲۹۴۸ ۰۴ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۹:۱۷

معاونان وزیران خارجه ایران ، انگلیس، فرانسه و آلمان 9 بهمن برابر با 29 ژانویه در استانبول پشت میز مذاکره خواهند نشست.

مذاکره معاونان وزیران خارجه ایران و 3 کشور اروپایی 9 بهمن؛ استانبول

در این دور از مذاکرات، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان محمد جواد ظریف حضور خواهند داشت.

تیم مذاکره کننده ایران به ریاست عراقچی عصر شنبه به دو روز مذاکره فشرده با تیم آمریکایی پایان دادند.سرپرستی تیم مذاکره کننده آمریکا را نیز وندی شرمن به عهده داشت.

مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه، حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه، داوود محمد نیا مشاور وزیر خارجه، محمد امیری مدیر کل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی و نیز پژمان رحیمیان از سازمان انرژی اتمی سایر اعضای تیم مذاکره کننده ایرانی در زوریخ هستند.

مذاکره کنندگان ایرانی روز گذشته در دو نشست و در مجموع حدود پنج ساعت با دیپلمات های آمریکایی گفت و گو و موارد اختلافی را بررسی کردند.

نمایندگی اتحادیه اروپا در این دور از گفت و گوها را هلگا اشمید معاون فدریکا موگرینی مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عهده دارد.

شب گذشته محمد جواد ظریف نیز در حاشیه مجمع جهانی داووس در سوئیس با جان کری همتای آمریکایی خود گفت و گو کرد.

وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار با کری گفت: در این دیدار درباره بحث های مختلفی که دوستان ما در زوریخ پیگیری می کنند از جمله تعداد سانتریفیوژها، روش های غنی سازی و همچنین پیشنهادهای مختلفی که از سوی طرفین مطرح است، بحث کردیم و درباره ضرورت تسریع و تقویت روند مذاکرات به منظور جلوگیری از تخریب هایی که صورت می گیرد، گفت و گو شد.

ظریف اظهار داشت: قرار شد همکاران ما به ویژه کارشناسان فنی دو طرف بحث ها را ادامه دهند تا به نتیجه واحدی برسیم.

وزیر امور خارجه پنج شنبه شب نیز در تماس تلفنی که به درخواست فدریکا موگرینی انجام شد، با مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا آخرین تحولات مربوط به مذاکره هسته ای را بررسی کرد.

پیش از این ، لوران فابیوس، فیلیپ هاموند، فرانک والتر اشتاین مایر و فدریکا موگرینی با انتشار مقاله ای از طرح جدید تندروهای آمریکا برای تشدید تحریم ها علیه ایران انتقاد کردند و آن را گامی به عقب خواندند.

وزیران خارجه فرانسه، انگلیس، آلمان و مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مقاله که روزنامه واشنگتن پست آن را منتشر کرد ، نوشتند: ما یک فرصت تاریخی داریم که ممکن است دوباره بدست نیاید. چشم های دنیا روی ماست ، باید تعهدمان به دیپلماسی و تلاش برای حل موضوع هسته ای ایران را در مهلتی که تعیین کرده ایم، نشان دهیم. این مطمئن ترین مسیر برای رسیدن به یک توافق جامع و اخرین راه حل است که دنیا و منطقه را امن تر خواهد کرد.

اجرای توافق موقت ژنو پس از آنکه مذاکرات به توافقی جامع میان ایران و کشورهای 1+5 نینجامید برای دومین بار در 24 نوامبر تا ماه ژوئن تمدید شد.

شبکه تلویزیونی ' فا کس نیوز' اعلام کرده آمریکا 11 میلیارد و 900 میلیون دلار بدهی خود به ایران را تا 22 ژوئن (تیرماه سال اینده ) یعنی زمان پایان مذاکرات هسته ای را به این کشور پرداخت می کند.

این شبکه وابسته به وزارت دفاع آمریکا به نقل از اسناد وزارت خارجه این کشور از پرداخت 490 میلیون دلار بدهی ها خبر داد و افزود: این مبلغ (490 میلیون) سومین قسط از بدهی های آمریکا از داریی های ایران به این کشور است که قرار بود از دهم دسامبر 2014 به این سو، به تهران پرداخت شود.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا دستور پرداخت این مبلغ را در نوامبر گذشته به عنوان محکی برای تمدید این دور از مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران امضاء کرد.

این گزارش به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا افزود: قرار شد که از کل چهار میلیارد و 900 میلیون دلار از دارایی های بعدی آزاد شده ایران، در 10 قسط جداگانه تا 22 ژوئن امسال در اختیار تهران قرار گیرد.

براساس این گزارش، دولت آمریکا بر اساس توافق موقت سال 2013 با تهران، پرداخت های مشابهی را به تهران به میزان چهار میلیارد و 200 میلیون دلار انجام داده بود، سپس برای متعهد نگه داشتن ایران به این مذاکرات تا ماه نوامبر گذشته، دو میلیارد و 800 میلیون دلار دیگر نیز به تهران پرداخت کرد. (ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس سیاسی - یادداشت بیشتر
سرویس سیاسی - گفتگو بیشتر
سرویس سیاسی - پیشنهاد سردبیر بیشتر
سرویس سیاسی - پیشخوان بیشتر