jamejamonline
ایام ادوار تاریخی کد خبر: ۷۱۹۷۶۰ ۳۱ شهريور ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۹

سرهنگ مجتبی جعفری جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش 29 شهریور 1393 در دوازدهمین یادواره یکصد شهید منطقه مسجد جامع قم به بیان آمارها و ارقامی در مورد جنگ تحمیلی پرداخت.

190 هزار شهید دوران دفاع مقدس

این سخنرانی، حاوی نکات مهمی در مورد وضعیت هشت سال دفاع مقدس به شرح زیر بود:

پنج میلیون ایرانی در دفاع مقدس شرکت کردند که از این تعداد 190 هزار نفر به شهادت رسیدند. از میان شهدای جنگ تحمیلی، 16 هزار نفر در جریان بمباران مناطق مسکونی به شهادت رسیدند و بقیه در جبهه های نبرد علیه دشمن متجاوزبه افتخار شهادت نائل شدند.

در این جنگ 217 هزار ارتشی، 2 میلیون و 130 هزار نیروی بسیجی به همراه 200 هزار نیروی سپاه، شهربانی و ژاندارمری در مقابل تجاوز دشمن ایستادند.»

در دفاع مقدس 85 هزار نیروی بسیجی و 48 هزار ارتشی به فیض شهادت نائل شدند، در این میان بیش از 33 هزار نفر از شهدا دانش آموز و بیش از سه هزار و 500 دانشجو بودند.

سه هزار و 317 روحانی در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند.

در این دوران 88 مسیحی، 18 کلیمی و 9 زرتشتی در دفاع از خاک میهن شهید شدند و 2 هزار تبعه غیر ایرانی نیز با حضور در جبهه های نبرد در مقابل عراق به شهادت رسیدند.

672 هزار جانباز و 42 هزار آزاده یادگاران دوران دفاع مقدس هستند.

سازمان ملل میزان خسارت وارده به ایران را حدود 200 میلیارد دلار برآورد کرده است، افزود: عراق با این رقم خسارت موافقت نکرد و در نهایت با کارشناسی های انجام شده میزان نهایی خسارت وارده به ایران 97 میلیارد دلار تعیین شد.

در آغاز جنگ ایران یکهزار و 740 تانک داشت، در حالی که عراق از دو هزار و 700 تانک برخوردار بود.

در پایان جنگ تعداد تانک های ایران به یکهزار کاهش یافته اما تانک های عراقی به چهار هزار و 500 تانک رسیده بود.

آغاز جنگ تعداد هواپیماهای ایران 445 فروند و برای عراق 332 فروند بود. در پایان جنگ، این آمار برای ایران به 65 فروند کاهش و برای عراق به بیش از 500 فروند هواپیما افزایش پیدا کرد.

تعداد هلیکوپترهای ایرانی در سال های نخستین جنگ 500 فروند و برای ارتش عراق 40 فروند برآورد شد. این آمار در پایان جنگ برای ایران 65 فروند و برای عراق 150 فروند بود.

تعداد نیروهای ایرانی در اوایل جنگ بیش از 365 هزار تن و میزان نیروهای عراقی 200 هزار نفر بود. در پایان جنگ تحمیلی، شمار نیروهای ایران به حدود 400 هزار و تعداد نیروهای عراق به بیش از یک میلیون نفر رسیده بود.

در جریان نبرد ایران با عراق 247 نیروی نظامی از کشورهای مصر، سودان، تونس، مراکش، اردن، فلسطین، هند، امارات، لیبی، موریتانی، سومالی، نیجریه و الجزایر به دست نیروهای ایرانی به اسارت گرفته شدند.

در دوران دفاع مقدس 40 کشور عضو غیر دائم شورای امنیت شدند و در مجموع 320 رای در مورد جنگ در حال وقوع در منطقه از سوی آن داده شد که حتی یک رای هم به نفع ایران نبود.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: