jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۶۹۱۱۸۴ ۱۱ تير ۱۳۹۳  |  ۱۲:۲۷

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ریاست مذاکرات کشورهای 1+5 با ایران را بر عهده دارد تاکید کرد که 1+5 برای رسیدن به توافق جامع هسته ای در این دوراز مذاکرات مصمم است.

ایران و 1+5 مصمم به کاهش اختلافات هستند

"مایکل مان" سخنگوی "کاترین اشتون" از جمله افرادی است که در همه مذکرات هسته ای انجام شده با ایران در زمان ریاست اشتون بر سیاست خارجی اتحادیه اروپا، حاضر بوده است. وی که وظیفه اطلاع رسانی در خصوص روند مذاکرات را در هنگام انجام گفتگوهای ایران و کشورهای 1+5 (3+3) بر عهده دارد در مصاحبه با خبرگزاری مهر اعلام کرد که کشورهای 1+5 (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان) مصمم هستند که در پایان دور جدید مذاکرات با ایران به توافق جامع هسته ای دست پیدا کنند.

مان در پاسخ به این پرسش مهر که آیا ممکن است در پایان مذاکرات دو هفته ای ایران و کشورهای 1+5 در وین، شاهد توافق جامع هسته ای باشیم، گفت: کشورهای 3+3 (1+5) مصمم هستند که در پایان این دور از مذاکرات به توافق برسند.

سخنگوی کاترین اشتون در پاسخ به اینکه آیا وجود اختلافات داخلی میان کشورهای 1+5 موجب نشست هفته گذشته این کشورها در بروکسل بوده؟ گفت: این 6کشور هیچ اختلافی در مورد برنامه هسته ای ایران ندارند.

این در حالی است که رویترز در گزارشی اعلام کرده بود نشست هفته گذشته در بروکسل با هدف رسیدن به اتفاق نظر میان کشورهای 1+5 برگزار شده بود.

مایکل مان در مورد اینکه اختلافات موجود میان ایران و کشورهای 1+5 در آستانه دور جدید گفتگوهای وین چیست ؟ گفت: ما معمولا در رسانه ها در خصوص محورهای مورد اختلاف صحبت نمی کنیم و تلاش می کنیم که در مذاکرات این اختلافات را کاهش بدهیم.

وی در مورد اینکه آیا ممکن است در پایان مذاکرات وین شاهد کاهش اختلافات میان ایران و کشورهای 1+5 باشیم؟ گفت: هر دو طرف مصمم هستند که اختلافات خود را کاهش بدهند.

سخنگوی کاترین اشتون در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران، کشورهای 1+5 خواهان کاهش تعداد سانتریفیوژهای جمهوری اسلامی هستند، گفت: در مورد علت این امر نمی توانم صحبت کنم اما این موضوعی است که در مذاکرات پیش رو طرفین در مورد آن مذاکره خواهند کرد.

مایکل مان در پایان در توضیح اینکه چرا فقط به دادن پاسخ های کوتاه اکتفا می کند گفت : این تمام آن چیزی است که من می توانم بگویم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس سیاسی - یادداشت بیشتر
تفاوت ما با آنها

تفاوت ما با آنها

آنها همین چند وقت کتابشان را در جهان به بیست زبان پخش کردند و چند میلیون از روی آن چاپ کردند که در عصر «انسان خداگونه» هستیم و هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌ها چنان کرده که «انسان، مهار خلقت را به دست گرفته است.»

سرویس سیاسی - گفتگو بیشتر
سرویس سیاسی - پیشنهاد سردبیر بیشتر
سرویس سیاسی - پیشخوان بیشتر