jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۶۰۶۰۲۲ ۲۱ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۰:۴۲

به گفتۀ رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، مسکن‌های کدئین‌دار از پرشمار‌ترین داروهای مصرفی در کشورند، و با این‌که امروز نگاههای نوینی در بحث کاهش درد شکل گرفته اما افزایش سن بیماران، افزایش امید به زندگی و به دنبال آن بروز بیماریها و افزایش تجربه درد باعث شده است این مسئله به یک چالش تبدیل شود.

به گزارش جام جم سرا به نقل از خبرگزاری مهر- دکتر علیرضا زالی در ششمین کنگره سالیانه انجمن رژیونال آنستزی و درد ایران گفت: درد دارای ابعاد اجتماعی نیز است و می‌تواند از نظر اقتصادی فرد و سیستم درمانی را متحمل هزینه‌های سنگین کند. حال آن که امروز بسیاری از هزینه‌های نظام سلامت در کشور معطوف به درمان درد و کاهش آن می‌شود.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با بیان اینکه تنها یک الگوی خاص برای درمان درد وجود ندارد و این علم بسیار گسترده شده و می‌توانیم تبلور یک کار تیمی را در بحث درمان درد مشاهده کنیم، ادامه داد: چالشهای بسیاری فرا روی بیماران دارای دردهای مزمن است و در کیفیت زندگی آنها اثر می‌گذارد.
وی با بیان اینکه هنوز برای درمان درد برنامه سیستماتیک مبتنی بر شواهدی در کشور طراحی نشده است، اظهار کرد: جای خالی پروتکل‌های ملی مرتبط با درمان درد در ایران احساس می‌شود. امروز هر کشوری صاحب پروتکل بومی درمان درد است،‌ زیرا درد یک موضوع چند فاکتوری است که موارد بسیاری از جمله عوامل اجتماعی در بروز آن دخیل هستند. درمان درد،‌ تشخیص‌ها و نگاه آسیب‌شناسانه به آن حتی اگر در کریکلوم‌های آموزشی نیز وجود داشته باشد، به صورت عملیاتی نیست. در صورتی که لازم است تشخیص و درمان درد را پروتکل‌سازی علمی کنیم تا همه فارغ‌التحصیلان شناخت کافی درباره آن داشته باشند. در همین راستا باید در برنامه‌های بازآموزی پزشکان، درمان دردهای مزمن که از مهمترین علل مراجعه به کلینیک‌هاست، مورد توجه قرار بگیرد.
وی به برخی اختلالات دارویی و عواقب اجتماعی آن برای درمان دردها اشاره کرد و گفت: هنوز اقدامات مداخله‌ای غیردارویی برای درمان درد در کشور توسعه نیافته است. در صورتی که نیازمند توجه جدی است. گاهی برخی مداخلات هوشمند، کارا و مقرون به صرفه می‌تواند علاوه بر حذف درد از پروسه درمان بیمار،‌ از منظر اقتصادی نیز برای نظام سلامت مفید باشد و نیاز بیمار به دارو و بستری را کاهش دهد. به عنوان مثال می‌توانیم از ظرفیت طب سنتی به صورت هوشمندانه استفاده کنیم.
زالی همچنین با بیان اینکه امروز با مصرف نابجای برخی داروها برای درمان درد در کشور مواجه هستیم، گفت: چون از پروتکل صحیحی برخوردار نبودیم، مصرف نابجای ترامادول گسترش پیدا کرده است و متاسفانه از پرمصرف‌ترین کشورهای جهان در زمینه ترامادول هستیم. همچنین مسکن‌های کدئین‌دار از پرشمار‌ترین داروهای مصرفی در کشور هستند و سهم بزرگی از سبد دارویی کشور را به خود اختصاص می‌دهند، در صورتی که از عواقب استفاده از آن آگاهی داریم و باید برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه و نابجای آن فرهنگ‌سازی کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط
یادداشت بیشتر
وظیفه آگاهی بخشی

وظیفه آگاهی بخشی

به نظر من باوجود برخی تلاش‌ها، در برنامه‌های تلویزیونی نوروز امسال تنوع وجود نداشت، درحالی‌که انتظار می‌رفت امسال که مردم در خانه‌ها هستند، فیلم‌های متنوعی از شبکه‌های مختلف برایشان به نمایش گذاشته شود؛ به همین دلیل تنها چیزی که خیلی طرفدار داشت، همین سریال «پایتخت» بود که آن هم مسیری زیگزاگی طی کرد.

باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

اتخاذ تصمیمات متناقض در مدیریت بحران‌های اجتماعی یکی از اشتباهات حوزه مدیریت کلان است که در علم جامعه‌شناسی از آن به عنوان چندگانگی مدیریتی یاد می‌شود.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر