jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۶۹۹۰۵ ۲۰ خرداد ۱۳۹۲  |  ۱۴:۰۹

چند ماه بیشتر به پایان کار دولت دهم باقی نمانده است و با وجود این باز هم رئیس مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری، روز گذشته به ایسنا وعده داد: «با توجه به اهمیت افزایش مرخصی زایمان مادران به 9 ماه و مرخصی دو هفته‌ای پدران در تلاش هستیم لایحه ترویج تغذیه با شیر مادر در مجلس، هر چه زودتر خارج از نوبت بررسی شود.»

مریم مجتهدزاده در حالی به ایراد این سخنان پرداخته است که از تیر سال گذشته تا به امروز شاهدیم به طور مداوم، مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری می گوید که در حال پیگیری برای افزایش مرخصی زایمان است، اما مجموع این وعده ها و گفته ها نتوانسته است تاکنون مرخصی شش ماهه زنان شاغل را به 9 ماه افزایش دهد.در حالی که قرار بود این لایحه در سال گذشته به تائید نهایی شورای نگهبان برسد، اما این شورا به دلیل تامین نبودن اعتبارات اجرای این لایحه، با آن مخالفت کرده بود.

به بیان دیگر، مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری برای عملی کردن پیشنهاد افزایش مرخصی زایمان، به اعتبارات مالی اجرای این لایحه فکر نکرده است و همچنان انتظار دارد این لایحه بی پشتوانه مالی در مجلس و شورای نگهبان رای بیاورد، یعنی از یک سو دولت می خواهد مرخصی زایمان را افزایش دهد، اما از سوی دیگر حاضر نیست برای اجرای این لایحه، پولی از کیسه اش خرج شود و نتیجه این وضع متناقض هم وعده های تکراری این نهاد دولتی و البته رد شدن مکرر این لایحه شده است.

اگرچه بعید است که عمر دولت فعلی به اجرای این لایحه برسد، اما ای کاش حداقل دولت بعدی برای عملی کردن این لایحه، تصمیمی قاطع تر و اقدامی عملی تر انجام دهد.

چرا که افزایش مرخصی زایمان زنان یکی از مصوبه های شورای عالی انقلاب فرهنگی برای افزایش جمعیت کشور و رهایی از بحران جمعیتی پیش روی کشور است بنابراین همه دست اندرکاران حوزه جمعیت و خانواده و مسئولان ذی ربط بویژه رئیس جمهور آینده باید زمینه اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را برای رسیدن به اهداف جمعیتی فراهم کنند.

مساله پیشگیری از رشد منفی جمعیت چیزی نیست که بتوان با وعده های بی عمل به این مقصود رسید بنابراین به نظر می رسد همه سیاست های تشویقی برای افزایش فرزندآوری خانواده ها تا زمانی که در حد حرف باقی بماند و مسئولان بدون پشتوانه اجرایی و بودجه ای به ارائه طرح بپردازند، نه تنها مشکل را حل نمی کند، بلکه موجب سلب اعتماد خانواده نیز خواهد شد.

جام جم/امین جلالوند

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
وظیفه آگاهی بخشی

وظیفه آگاهی بخشی

به نظر من باوجود برخی تلاش‌ها، در برنامه‌های تلویزیونی نوروز امسال تنوع وجود نداشت، درحالی‌که انتظار می‌رفت امسال که مردم در خانه‌ها هستند، فیلم‌های متنوعی از شبکه‌های مختلف برایشان به نمایش گذاشته شود؛ به همین دلیل تنها چیزی که خیلی طرفدار داشت، همین سریال «پایتخت» بود که آن هم مسیری زیگزاگی طی کرد.

باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

اتخاذ تصمیمات متناقض در مدیریت بحران‌های اجتماعی یکی از اشتباهات حوزه مدیریت کلان است که در علم جامعه‌شناسی از آن به عنوان چندگانگی مدیریتی یاد می‌شود.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر