jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۱۴۶۹۲۸ ۳۱ خرداد ۱۳۹۷  |  ۰۹:۴۳

مدیر مسئول روزنامه الوفاق در گفت‌وگو با جام جم آنلاین

ماجرای جارو کشی دکتر چمران در کوچه و خیابان/ پارتیزانی که نماد اخلاق شد

مدیر مسئول روزنامه عرب زبان الوفاق و کارشناس مسایل خاورمیانه گفت: شهید چمران با رفتار و شخصیت خود به گونه‌ای رفتار کرد که امروز به نماد مقاومت،ایستادگی و اخلاق در منطقه و فرامنطقه تبدیل شده است.

ماجرای جارو کشی دکتر چمران در کوچه و خیابان/ پارتیزانی که نماد اخلاق شد

مصیب نعیمی در گفت وگو با جام جم آنلاین شهید مصطفی چمران را نه تنها الگوی مقاومت در جمهوری اسلامی ایران بلکه یک شخصیت برجسته فرامنطقه ای خواند و گفت: این شهید بزرگوار منشا خدمات زیادی برای کشور و منطقه بوده و شاید از بخش هایی از این اقدامات ما با خبر هستیم و ممکن است بعضا فداکاری ها و نقش تاثیر گذار او در مبارزه با صهیونیستها و رژیم بعث عراق را نشنیده باشیم.

وی در این باره افزود: مردم لبنان از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با شهید چمران آشنایی پیدا کرده اند. دورانی که ایشان در مصر اولین گروه جوانان لبنانی ها را برای ایستادگی و مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی آموزش و تعلیم نظامی می داد و با وجود اینکه دانش آموخته ایالات متحده بود و در آنجا مقطعی زندگی کرد اما این کشور را با آن همه امکانات کاری و تسهیلاتی رها کرد و با همراهی و همکاری امام موسی صدر به تشکیل جریان ضد صهیونیستی مقاومت (جنبش آزادی بخش امل) پرداخت.

کارشناس مسایل خاورمیانه ضمن اشاره به استقرار شهید چمران در جنوب لبنان تصریح کرد: چمران انسان جامع نگری بود و اندیشه خود را صرفا به موضوعات نظامی گری معطوف نمی ساخت از این رو با نگاهی عملی دانشکده فنی حرفه ای العاملیه را برای آموزش جوانان شیعه لبنانی بویژه قشر محرومان راه اندازی کرد تا این جوانان بتوانند در آینده به مرز خودکفایی برسند. در حال حاضر هم این مرکز فنی یکی از بزرگ ترین مجتمع های فنی حرفه ای در لبنان بشمار می آید.

وی با نگاهی اجتماعی به بیان یک خاطره از حضور شهید چمران در شهر صور لبنان پرداخت و خاطر نشان کرد: مردم لبنان خاطرات اجتماعی و فرهنگی شایانی از ایشان به یادگار دارند. از همسایگان و اطرافیان شهر صور نقل است دکتر چمران صبح های زود برخی اوقات شخصا کوچه و خیابان و محل گذر مردم را آب و جارو می کرد و در حدی بی آلایش و خاکی بودند که با مردم همیشه با عاطفه وملایمت برخورد داشتند به گونه ای امروز در لبنان به عنوان یک الگوی انسانی و فرهنگی از شهید چمران یاد می کنند.

نعیمی در ادامه به نقش بارز دکتر چمران به مباحث داخلی کشور اشاره کرد و گفت: با اوج گیری انقلاب اسلامی و پیروزی آن چمران نقش حمایتی فراوانی در تکوین انقلاب اسلامی از خود برجای گذاشت و همانطور که همگان می دانیم او در اولین روزهای تجاوز ارتش بعث عراق به میهنمان شخصا وارد میدان نبرد شد و با آن پیشینه درخشان پارتیزانی خود که در لبنان بر جای گذاشته بود به سازماندهی نیروی جنگ های نامنظم و تشکیل این ستاد برای مقاومت در برابر دشمن بعثی همت گمارد.

مدیر مسئول روزنامه عرب زبان الوفاق با بیان اینکه در نهایت شهید چمران به آنچه در آرزو و اندیشه اش بود همانا خدمت به انقلاب و شهادت در راه وطن رسید و با شهادت خود در منطقه دهلاویه برای همیشه بعنوان یک الگوی انسان ساز و نماد پایداری مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی و دشمن متجاوز تبدیل شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس سیاسی - یادداشت بیشتر
تفاوت ما با آنها

تفاوت ما با آنها

آنها همین چند وقت کتابشان را در جهان به بیست زبان پخش کردند و چند میلیون از روی آن چاپ کردند که در عصر «انسان خداگونه» هستیم و هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌ها چنان کرده که «انسان، مهار خلقت را به دست گرفته است.»

سرویس سیاسی - گفتگو بیشتر
سرویس سیاسی - پیشنهاد سردبیر بیشتر
سرویس سیاسی - پیشخوان بیشتر